sadime teplomilnu zeleninu iii.
Galéria (4)

Sadíme teplomilnú zeleninu III.

 Pri zdravej výžive uprednostňujeme zeleniny bez chemického ošetrenia alebo s minimálnym použitím chémie. Jednou z možností je pestovanie druhov rezistentných alebo tolerantným k jednotlivým chorobám. Rezistentné odrody choroby nenapádajú a aj pri značnom výskyte sú poškodené len veľmi málo. Tretí a zároveň posledný diel našej jarnej série.

 

Galéria

Nakupujeme rezistentné a tolerantné odrody zelenín
 Tolerantné sú odrody, ktoré napriek príznakom choroby zostávajú vitálne, a úroda sa výrazne neznižuje, horšie odolávajú iba príliš masívnemu výskytu choroby. Osivo takýchto odrôd je drahšie, ale vyššie výdavky sa nám viacnásobne vrátia, ušetríme prácu a náklady na chémiu, pričom úroda sa neznižuje.

V praxi sú rozšírené najmä uhorky a rajčiaky, tolerantné k viacerým chorobám, uhorky navyše nie sú horké. Šalát je napríklad rezistentný k hubovým chorobám, fazuľa k vírusovej mozaike, špenát k plesni a múčnatke.

Čo sú hybridné odrody – F 1 hybridy
Sú to odrody, ktoré sa získavajú každoročným krížením rodičovských komponentov. Hybrid obyčajne prekonáva v sledovaných vlastnostiach oboch rodičovských partnerov. Osivo hybridných odrôd je síce drahšie, ale rastliny majú vyrovnaný a rýchly vývin, väčšinou sú rezistentné proti chorobám a majú výrazne vyššie úrody oproti klasickým odrodám.
 
 
Znášanlivosť – alelopatia
Okrem vhodného striedania rastlín v záhradke je dôležité, aby záhradkári kombinovali pestované zeleniny na záhone tak, aby sa obmedzil vzájomný brzdiaci vplyv rastlín, a naopak, aby sa využil sa ich podporný – stimulačný vplyv. Z pestovateľskej praxe poznáme, že niektoré rastliny priaznivo ovplyvňujú iné susedné rastliny tým, že svojou arómou odpudzujú niektorých škodcov alebo pomáhajú získať susednej plodine lahodnejšiu chuť. Viaceré rastliny vylučujú do pôdy určité látky, ktoré ovplyvňujú rast susedných rastlín, a to jednak pozitívne, ale v niektorých prípadoch i negatívne. Toto vzájomné pôsobenie rastlín sa nazýva – alelopatia.
Znášanlivé druhy :
Hlúboviny – fazuľa, hlúboviny – rajčiaky, hlúboviny – zeler, hlúboviny – hrach, hlúboviny – fazuľa, zemiaky – hrach, šalát – reďkev, šalát – uhorky, šalát – fazuľa, šalát – cvikla, rajčiaky – zeler, rajčiaky – kríčková fazuľa, rajčiaky – cibuľa, rajčiaky – petržlen.
Neznášanlivé druhy:
Zemiaky – cibuľa, fazuľa – cibuľa, hlúboviny – cibuľa, mrkva – rajčiaky, petržlen – hlávkový šalát

                         

 

Text: Ing. Katarína Kettmannová 
Foto a kresby: autorka, archív vydavateľstva, Jozef Pobjecký
 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje