pestujeme arasidy
Galéria (5)

Pestujeme arašidy

Aj v našich obchodoch si občas môžeme kúpiť surové nepražené arašidy – búrske oriešky, ktoré môžeme zasadiť a dopestovať si vlastné arašidy. Pozor, z olúpaných pražených semien však arašidy nevyklíčia.

Galéria

pásová brúska, údržba,

Podzemnica olejná (Arachis hypodaea) je exotická rastlina, ktorá má rada teplo a slnko. Môžeme ju pestovať aj v byte v nádobe na parapetnej doske. Ideálna teplota na pestovanie je 20 °C a vlhkosť vzduchu 50 až 60 %. Pri teplote nižšej ako 15 °C sa rastlina nevyvíja dobre.

Klíčenie
Podzemnicu olejnú rozmnožujeme semenami od januára do októbra. Semienka vložíme do zakoreňovačov alebo malých črepníkov. Substrát udržiavame vlhký, preto je dobré črepník prikryť igelitovým vrecúškom. Hneď ako sa objavia mladé rastlinky, zvýšime vlhkosť substrátu aj vzduchu. Malé rastlinky zalievame denne. Keď sú väčšie, igelitové vrecúško zložíme. Na zvýšenie vlhkosti vzduchu je ideálne rosenie vodným rozprašovačom. Keď je už rastlina pevná a začína kvitnúť, znížime zálievku a začneme s výživou.

Pri pestovaní podzemnice v črepníku zmiešame substrát s hrubšou rašelinou.

Zber úrody
Mladé rastlinky presadíme do väčších črepníkov. Podzemnica olejná má krásne žlté kvety, ktoré sa samy opeľujú. Niekedy sú schované pod listami, môžeme ich opeliť pomocou štetca. Zvýšime tak počet opelených kvetov, z ktorých neskôr získame plody. Dĺžka kvitnutia je 1 až 2 mesiace. Kvetné stopky rastú a postupne klesajú do pôdy, kde sa zavŕtavajú a vytvárajú plody – nepukavé struky, ktoré môžeme zberať asi za 5 mesiacov.

Rastlina vysadená v záhrade je robustnejšia ako tá v črepníku. Bežne dorastá do výšky 50 cm. Strihať ju nemusíme. Ak rastline začínajú opadávať listy, môže to byť príznak nedostatku vody. Podzemnicu môžu ohroziť vošky. V tomto prípade najskôr skúsime osprchovať rastlinu studenou vodou, a ak to nepomôže, ošetríme ju chemickým postrekom proti voškám.

Náš extra tip na arašidové maslo
Môžeme ho urobiť z vypestovaných alebo aj kupovaných arašidov bez konzervantov, emulgátorov a regulátorov kyslosti. Potrebujeme nesolené arašidy, najlepšie v šupke, aby sme ich mohli upraviť nasladko alebo aj naslano. Musíme mať silný mixér, s príkonom aspoň 600 W.
Olúpané arašidy môžeme (ale nemusíme) opražiť dozlatista na suchej panvici. Potom ich dobre rozmixujeme, aby sa drvina podobala na maslo. Ak ho robíme naslano, pridáme soľ, ak nasladko, dosýpame cukor (alebo dolejeme javorový sirup). Možno pridať aj olej. S kakaom maslo chutí ako nugeta.

Text: Ing. Katarína Kettmannová
Foto a kresby: thinkstock.com

–>

  1. hovado says:

    to sa ti ludia az takto s tym ser(kaj)u?

  2. Hyori says:

    ja to možno vyskušam 😀 ked sa mi bude chcieť 😀 vdaka za tip 😀

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje