okruhlica v europe oblubena u nas zabudnuta
Galéria (3)

Okrúhlica – v Európe obľúbená, u nás zabudnutá

Okrúhlica alebo vodnica (Brasica rapa L.) patrí do čeľade kapustovitých. Poznali ju už naši prastarí rodičia ako doplnkovú plodinu. Pre jej dobrú prispôsobivosť k chladnejším podmienkam sa pestovala najmä v podhorských a horských oblastiach. Využívali ju nielen ako potravinu, ale i na kŕmenie hospodárskych zvierat. Dnes u nás upadla do zabudnutia. Pritom v niektorých častiach Európy patrí medzi obľúbenú zeleninu a veľkú časť roka ju predávajú na trhoch. Jej buľvy sa dobre uskladňujú i v zimných mesiacoch. Z mladých listov môžeme pripraviť chutný šalát.

Galéria

Okrúhlica je pomerne nenáročná rastlina a znáša aj chladnejšie podmienky vyšších polôh. Chuťou pripomína kaleráb a plne nahradí reďkovku. Má veľmi krátke vegetačné obdobie. Od zasiatia po zber je to 8 až 10 týždňov. Podľa času dozrievania ju môžeme rozdeliť na jarné a letné kultivary, ktoré sa obyčajne konzumujú priamo, a na jesenné a zimné, určené najmä na uskladnenie. Jarné kultivary začíname siať už od polovice marca. Semeno sejeme do riadkov vzdialených od seba 30 až 40 cm do hĺbky 1 až 1,5 cm. Na letný zber môžeme okrúhlicu vysievať i neskôr medzi iné úžitkové rastliny.  Jesenné a zimné kultivary určené na uskladnenie vysievame v júni, júli, prípadne auguste. Túto okrúhlicu teda môžeme siať v druhom slede po zbere hrachu či zemiakov.

Po vzídení semenáčiky vyjednotíme asi na 15 cm vzdialenosť. Ostatné ošetrenie spočíva v plečkovaní a okopávaní. V období sucha treba okrúhlicu výdatne zalievať, aby sa urýchlil jej rast a nedošlo k drevnateniu vnútra buliev. Obsahuje asi 95 % vody, v sušine 65 % bezdusíkatých látok, 12 % bielkovín, 2 % tukov, 12 % buničiny a 8 % popolovín. Pri jesennom a zimnom zbere na buľvách pripravených na uskladnenie necháme asi 2 až 3 cm srdiečko listov. Buľvy sa dajú uskladniť v debničkách naplnených pieskom alebo ľahkou zeminou. Väčšie množstvo môžeme uskladniť tak, ako sa uskladňuje repa, do hroblí priamo v záhrade.

Buľvy okrúhlice majú rôzne tvary. Môžu byť guľovité, guľovito sploštené, hruškovité i vretenovitého tvaru ako repa. Farba buliev môže byť biela, žltá alebo sivočierna. Dužina je biela alebo žltooranžová. Kultivar Albína má biele guľaté buľvy, ktoré sú odolné proti drevnateniu, a je vhodný pre všetky spôsoby pestovania.

Okrúhlicu môžeme využiť rôznymi spôsobmi. Dá sa konzumovať čerstvá ako reďkovka alebo tepelne upravená vo forme šalátu, kaše či dusená.

Jozef Pobjecký
Kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.