hnojime ekologicky
Galéria (8)

Hnojíme ekologicky

Viete, že dnes už možno kúpiť maštaľný hnoj či slepačince v elegantných granulkách? A dokonca aj kompost sa dá vyrábať priamo v byte. Bioodpad, pre nás ďalej nevyužiteľný, sa vďaka prirodzeným rozkladným procesom stáva opäť potravou. Cieľovou skupinou sú rastliny.

Galéria

Hnojíme ekologicky
staviame základy
Hnojíme ekologicky
slepačí trus, Hnojíme ekologicky

Čo je bioodpad

Okrem základných živín, dusíka, fosforu a draslíka, sú prirodzenou súčasťou bioodpadu aj mikroprvky a organické látky. To je v každom prípade veľké plus. O aký bioodpad ide? Je to predovšetkým trus rôznych druhov zvierat, rohovina, perie a v prípade kompostu rastlinné zvyšky. K uvoľňovaniu živín prispievajú pôdne mikroorganizmy a huby. A tak sa dnes na trhu stretnete aj s prípravkami tohto druhu.

Granulky, prášok či tekutina

Akú formu hnojiva si zvolíte v záhrade alebo v byte, je na vás. Ide skôr o to, čo sa vám lepšie aplikuje, prípadne aké množstvo potrebujete. K dispozícii sú napríklad granulky, ale i roztok kravského, konského či všeobecne maštaľného hnoja. Podobne je to s trusom vtákov, netopierov a dážďoviek. Stretnúť sa môžete aj s práškovou formou. Hoci ide o prírodný produkt, obsah látok nie je kolísavý. Pri výrobe sa totiž upravuje na želané množstvo. V každom prípade je aplikácia takto spracovaného hnoja či iného bioodpadu výrazne jednoduchšia a príjemnejšia. A ešte jeden tip týkajúci sa použitia v byte: skôr ako si niektorý výrobok vyberiete, privoňajte k nemu.

Bioodpad tvoria bežné organické odpady z domácnosti, napríklad škrupiny z vajec, šupky zo zemiakov, ohryzky z jabĺk a iné.

Prospešná spolupráca

Pôda nie je neživá hmota, ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Práve naopak, je domovom tisícov druhov mikroorganizmov, baktérií a húb. Niektoré z nich sú pre koreňovú sústavu rastlín vyslovene prospešné. Možno si zo školy pamätáte výraz mykoríza. Je to spoločná symbióza koreňov rastlín a húb. Dalo by sa povedať, že medzi nimi prebieha vzájomne prospešný výmenný obchod. Korene z húb získavajú uvoľnené minerálne látky a vodu, huby na oplátku organické látky. Výsledok je i vidieť: rastliny lepšie rastú, majú viac kvetov i plodov. Slepačí trus pre vysoký obsah fosforu možno využiť na hnojenie rastlín, pri ktorých chceme podporiť kvitnutie.Celkovo sú zdravšie a odolnejšie. Znižuje sa dokonca aj množstvo potrebnej zálievky a hnojiva. Mykorízne prípravky v podobe prášku sa objavili už aj na trhu. Použitie je jednoduché. Zmiešate ich s vodou a nalejete okolo rastliny.

Baktérie v službe

Mnohé živiny, napríklad dusík, fosfor a mikroprvky, sa bežne nachádzajú v pôde alebo vo vzduchu. No vyskytujú sa v takej forme, ktorú rastliny nedokážu prijať. Tak sa časom vyvinuli spolupracujúce baktérie, ktoré živiny dokážu rastlinám sprístupniť. Najznámejšie sú baktérie žijúce v koreňovom systéme rastlín, ktoré viažu dusík priamo zo vzduchu a v prijateľnej podobe ho servírujú priamo koreňom. Okrem mykoríznych húb sa dnes dá zakúpiť aj baktériové „hnojivo“ s obsahom niekoľkých druhov cielene vybraných mikroorganizmov. Cieľom je lepšie klíčenie, zakorenenie a silný a zdravý rast.  

Kompost v interiéri

Prečo nie? Zíde sa na prihnojenie izbových rastlín. Dobre pripravený kompost nesmrdí. Použiť môžete všetok rastlinný odpad z kuchyne. Na výber pritom máte dva spôsoby.

1. spôsob
Ten prvý je elegantnejší a využíva prácu mikroorganizmov. Špeciálna plastová nádoba sa umiestni do kuchynskej linky pod drez. Odpad sa zasypáva práškom s obsahom mikroorganizmov, ktorý sa pravidelne dokupuje. Celý proces trvá niekoľko týždňov.

2. spôsob
Druhý spôsob kompostovania rastlinných zvyškov je náročnejší na opateru. Poteší najmä ekonadšencov, rybárov a deti. Kvalitný kompost totiž pripravia dážďovky. Základom je neveľká plastová nádoba s niekoľkými oddeliteľnými vrstvami. Do vrchnej ukladáte bioodpad, ktorý cez mriežku prepadá nižšie a nižšie k dážďovkám. Zo spodnej vrstvy si raz za niekoľko mesiacov môžete odobrať hotový kompost. Nádobu treba umiestniť v miestnosti s teplotou od 5 do 25 °C – na balkón, do chodby, pivnice či garáže.

Kompostovisko by nemalo chýbať v žiadnej záhrade.

Text: Zuzana Jakabšicová
Foto: thinkstock.com, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje