ananasovnik ananas comusus
Galéria (3)

Ananásovník – Ananas comusus

Rastlinu ananásovníka si môžeme dopestovať z vrcholovej ružice kúpeného plodu. Ružicu odlomíme od plodu, odstránime zvyšok dužiny a ranu zasypeme práškovým dreveným uhlím.

Galéria

Holý hlúbik dáme na jeden až dva týždne na suché miesto, kým ranka nezaschne. Tento spôsob získavania nových sadeníc je pomerne úspešný. Stáva sa však, že ružica po odlomení a ošetrení začne rýchlo vädnúť a schnúť. Takáto ružica je na ďalšie pestovanie nevhodná, rýchlo by zhnila.

Substrát si pripravíme do malého črepníka z rašeliny a piesku v pomere 1 : 1. Len čo rezná rana zaschne, ružicu jemne vtlačíme do substrátu, ktorý mierne navlhčíme. Črepník vložíme do igelitového vrecúška a postavíme na svetlé a teplé miesto, najlepšie nad radiátor. Zdravá ružica zakorení pri teplote 20 až 25 °C asi za jeden až tri mesiace. Keď má sadenica dostatočne vyvinutý koreňový systém, ostrým nožom ju od ružice odrežeme a opatrne zasadíme do malého črepníka. Ananásovník vyžaduje kyslú pôdu.
–>
Podmienky pestovania
Ananásovník v našich bytových podmienkach dobre rastie, pokiaľ mu zabezpečíme pravidelné ošetrovanie. Počas vegetačného obdobia ho pravidelne zavlažujeme a rosíme listy. Prihnojujeme bežnými organickými alebo priemyselnými hnojivami. Rastlinu prezimujeme pri teplote 10 až 16 °C, takmer bez zálievky. V lete je optimálna teplota 20 až 26 °C, pri teplote 16 °C zastavuje rast.

Po dosiahnutí výšky 80 cm až 1 m môže ananásovník kvitnúť. Ku kvitnutiu ho môžeme donútiť tzv. acetylénovou vodou. Získame ju rozpustením 80 g karbidu vápnika v 10 l vody. Karbid vápnika s vodou reaguje búrlivo, po skončení tvorby bublín môžeme vodu použiť. Vodu nalejeme do stredu listovej ružice. Po 6 až 8 týždňoch sa v strede ružice vytvorí kvetná os. Termín kvitnutia volíme tak, aby súplodie malo dostatok svetla a tepla pre vývin. Keď sa objavia kvetné puky, rastlinu pravidelne zavlažujeme a aplikujeme hnojivú zálievku. V listových ružiciach má byť v tomto období vždy voda. Fialové kvety tvoria súkvetie, kvitnú postupne asi 20 dní a neskôr zrastajú v dužinaté súplodie – ananás.

Ananás dozrieva v zimných mesiacoch. Hmotnosť plodu sa podľa teplotných podmienok pohybuje do jedného kilogramu. Ananásovník počas rastu vytvára niekoľko odnoží. Tie po dozretí plodu môžeme tiež použiť na rozmnožovanie. Najkvalitnejšie sú odnože pri zemi, tzv. pôdne ružice.

Text: Katarína Kettmannová
Foto : archív vydavateľstva Jaga

  1. Maruska says:

    koľko tej acetylénovej vody tam naliať,je to jednorazove 2-3deci alebo postupne vyliať všetko

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.