image 21539 25 v1

3 odskúšané tipy od záhrádkára záhrádkarom

Do redakcie prišiel list od nášho čitateľa, pána Viliama Rótha z Košíc, ktorý nám poslal tri zaujímavé tipy, ako vylepšiť záhradkárčenie – na záhrade aj na okne v panelovom dome.

1. TIP

Závlaha a hnojenie viniča

Záhradkárom, ktorí pestujú niekoľko koreňov viniča, odporúčam takýto postup hnojenia a závlahy. Vedľa koreňa viniča, vo vzdialenosti asi 60 cm, vykopeme dieru hlbokú 60 cm s priemerom 20 cm, a to na všetkých svetových stranách. Dieru do polovice vyplníme hrubým štrkom so zrnitosťou 1,5 až 3 cm. Na povrch štrku uložíme do stredu diery odpadovú rúrku s minimálnym priemerom 6 cm (upravenú podľa náčrtu). Na vrstvu štrku nasypeme obyčajný štrk na betónovanie (hrúbka tejto vrstvy je asi 5 cm) a naň navrstvíme zeminu a dobre ju utlačíme. Dĺžku a priemer rúrky si zvolíme podľa vlastného uváženia. Do rúrky potom podľa potreby lejeme vodu alebo výživný roztok, môžeme ju uzatvoriť zátkou. Toto riešenie odstraňuje problémy so závlahou a hnojením.

nákres

Čitateľ radí
Výživný roztok vytvoríme rozpustením biohnojiva Condit vo vode.

2. TIP

Bioparenisko, vyvýšený záhon a fóliovník v jednom

Vyvýšený záhon je výhodný najmä pre záhradkárov v pokročilejšom veku a takisto pre všetkých pohodlnejších. Mal by byť dlhý 6 m, široký 1,3 až 1,5 m a vysoký 0,6 až 0,7 m. (Návod na realizáciu biopareniska neuvádzam, nachádza sa v mnohých publikáciách.) Na konštrukciu vyvýšeného záhona je najvhodnejšie použiť trapézový plech dlhý 6 m. Z vnútornej strany ho treba obložiť po celej ploche penovým polystyrénom hrubým 20 až 30 mm, na ktorý pripevníme hrubšiu fóliu proti mechanickému poškodeniu. Nad záhonom zhotovíme konštrukciu z dreva alebo kovu na fóliovník. Vhodné je rozdeliť ju na polovicu, t. j. 2 × 3 m, šírka fólie je 6 m. Konštrukcia by mala byť vpredu vysoká 1,2 až 1,3 m, vzadu môže byť približne o 0,2 m nižšia. Fóliovník uzatvoríme 3-metrovými rámami potiahnutými fóliou, ktoré sú upevnené na závesoch, alebo len fóliou, ktorá sa navinie na 3-metrové hranolčeky s profilom 40 × 40 mm. Vpredu sa fólia upevní na vrchnej časti konštrukcie, vzadu na spodnej časti, aby vznikla štrbina na vetranie. Vrchnú stenu takisto vytvoríme pomocou fólie, ktorá sa pred zimou zroluje na hranolček. Presnú konštrukciu si každý záhradkár zrealizuje sám podľa svojich možností. Môžu sa použiť aj 2-metrové plechy, ale potom stúpne počet stĺpikov tvorených rúrkou alebo iným profilom, ktorý sa zabetónuje do hĺbky minimálne 0,6 m. Bočné steny fóliovníka vytvoríme pomocou pevne pripevnenej fólie.

nákres

1 – fólia
2 – nosný stĺpik
3 – drevený rám
4 – plech
5 – pen. polyst.
6 – fólia

3. TIP

Pikírovanie zeleru a hlúbovín

Pestovanie priesad zeleru a hlúbovín na okennom parapete v panelových domoch spôsobuje ťažkosti, pretože srdiečka rastlín vybiehajú do výšky mimo substrátu. Pikírovanie (presádzanie) takýchto rastliniek je, ľudovo povedané, otravné a zdĺhavé. Odskúšal som tento spôsob pikírovania so 100-percentným úspechom: vybehnuté rastlinky skrátime pod srdiečkom na 2 až 2,5 cm, kruhovým nástrojom s priemerom 0,4 až 0,5 cm urobíme do substrátu dierku, do ktorej vsunieme rastlinku po srdiečko a utesníme ju. Substrát udržujeme stále vlhký. Odstránenie pôvodného koreňového systému nie je problém, bunky rastliniek pod srdiečkom totiž vytvoria nový koreňový systém. Takto mám odskúšané pikírovanie zeleru a skorého kalerábu.


Text:
Viliam Róth
Kresby: podľa autorovým nákresov prekreslil Marián Varga
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje