skora stlpovita hruska saphira

Skorá stĺpovitá hruška Saphira

Stredoskorá stĺpovitá hruška. Má sladké, voňavé, zelenožlté plody fľaškovitého tvaru, ktoré môžete skladovať až do polovice januára. Dozrieva v septembri, vyrastie do výšky 2,00 – 2,50 m. Opeľuje odroda: Bosc, Vilmos. Štepy sa dodávajú v kontajneroch.

Stĺpovité ovocie
Stĺpovité ovocie je vynikajúce na pestovanie v malých záhradách, na balkónoch a terasách. Okrem toho ho ocení každý, kto si praje vysokú úrodu na malej ploche, chce plody pohodlne oberať a chce sa venovať pestovaniu viacerých druhov stĺpovitých drevín.

Prvé plody sa začínajú vytvárať už po 2-3 rokoch od zakúpenia a úroda je rovnako bohatá ako v prípade podstatne väčších tradičných ovocných drevín. Stĺpovité dreviny a dreviny v tvare písmena U dosahujú v priebehu prvých piatich rokov nezávisle na odrode, kvalite pôdy a zvolenom stanovišti, výšku 2,0–2,5 metra. Dorastajú maximálne do výšky 4 metre. Strom dosahuje priemer 30 cm, a preto je treba vysadzovať stĺpovité dreviny v odstupe asi 60 cm. Všetky stĺpovité ovocné dreviny sú navrúbľované na slabo rastúce robustné podpníky – docielia sa tým vynikajúce vlastnosti – ako odolnosť voči mrazu, nenáročnosť na pôdu a tvorba plodov na rôznych stanovištiach. Hnojenie stĺpovitých ovocných drevín je jednoduché; rastliny nie sú náchylné na choroby a sú odolné voči škodcom.

Stĺpovité dreviny potrebujú slnečné až polotienisté stanovište. Pôda musí byť hlboká a vlhká. Ak stojí drevina na suchom stanovišti, môže predčasne zhodiť plody. Stĺpovité dreviny a dreviny v tvare U sú obzvlášť vhodné na pestovanie v drevených nádobách alebo terakotových kvetináčoch, objem týchto nádob by však nemal byť menší než 25 litrov. Okrem toho dbajte na voľbu správnej substrátovej zmesi a na to, aby bola pôda pravidelne zavlažovaná. Pri pestovaní v nádobe je nutná ochrana pred zimou. Nádobu zakryte, obaľte a podložte tkaninou alebo novinami. Nezabudnite na príležitostnú zálievku – v prípade príliš suchej a extrémne chladnej zimy by inak mohlo dôjsť pod vplyvom sucha k poškodeniu koreňového balu. Tiež je vhodné pristaviť k drevine kôl na podoprenie.

Podľa odrody sa stĺpovité dreviny delia na samosprašné alebo potrebujú opeľovače. Zasadením ďalšej odrody v blízkosti samosprašnej získate, vďaka krížovému opeleniu, vyššiu úrodu. Na stĺpovitej ovocnej drevine sa môžu objaviť postranné výhonky. Tieto je potrebné v zime (približne od novembra do februára) zastrihnúť na cca. 3 vonkajšie očká.

Hnojenie
Na jar vždy prisypte ku stromu trochu komplexného hnojiva na ovocné dreviny. Stromčeky v nádobách sa majú prihnojovať od kvitnutia až do zberu pravidelne raz za mesiac tekutým hnojivom.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje