Daphne (Lykovec) – nebezpečná krása

Daphne (Lykovec) – nebezpečná krása

Lykovec si vás podmaní svojou krásou a ulahodí nejednému oku. Aj milovníci nízkych kríkov v ňom nájdu záľubu a potešenie.

Z botanického hľadiska sa zaraďuje do čeľade Thymelaeaceae. Lykovec sa vyskytuje v Európe, Ázii, a to predovšetkým v hornatých oblastiach. V rámci územia Slovenska by sme našli rásť Dahpne arbuscula (lykovec muránsky): jeho teritórium je značne obmedzené, zaberá len niekoľko štvorcových kilometrov Karpát. Treba podotknúť, že je zapísaný v Červenom zozname ako zraniteľný.

Druhým takým druhom je Dahne mezereum (lykovec jedovatý). Predstavuje nízky ker s konármi sivej farby. Vo voľnej prírode sa vyskytuje vo svetlých lesoch od nížin po horské pásmo. Biele alebo ružové kvety vytvárajú strapce, ktoré sa objavujú v mesiacoch marec – apríl. Plod je kôstkovica.

S rastlinou neexperimentujte, celá je silne jedovatá. V lykovci (plody a kôra) sú obsiahnuté jedovaté alkaloidy mezereín a dafnín. Obidve látky sú nebezpečné, a to z toho dôvodu, že poškodzujú tkanivo. Dafnín má navyše aj halucinogénny účinok. Otravy lykovcom sa prejavujú pálením v hrdle, dávením, kŕčmi a krvácaním.

Lykovec

Nároky a spôsob pestovania

Medzi lykovcami nájdeme aj také druhy, ktoré sú buď úplnealebo čiastočne odolné proti mrazu. Pôda im vyhovuje vlhká, bohatá na humus, takisto by mala byť dobre priepustná. Pri pestovaní sa vyhýbajte kyslosti, ktorá lykovcu neprospieva. Ideálna je hrubopiesočná pôda. Stanovište lykovcu vyberajte slnečné, s dostatkom priamych slnečných lúčov.

Lykovec je možné namnožiť si rovnako zo semena ako pomocou polovyzretých odrezkov. Tie sa odoberajú v polovici leta.

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje