rastliny v zahrade na svahu
Galéria (18)

Rastliny v záhrade na svahu

Tí, ktorí máte záhradu na svahu, určite už tušíte, o čom bude reč. Taký suchý múrik či skalka urobia síce cennú službu, ale o skutočný zmyslový zážitok sa postarajú tie správne rastliny.

Galéria

PRACOVNÝ POSTUP
03 semmelrock big image
Presádzame orchideu
05 premac big image
07 kostal zz big image
08 kostal zz big image
Stavba suchého múrika
Suchý múrik sa stavia bez použitia malty. Ak pri stavbe budete postupovať správne, múrik vydrží bez úprav veľa rokov, v opačnom prípade sa po krátkom čase rozpadne. Voľne stojaci suchý múrik musí mať uhol sklonu približne 60 %, pričom dole by mal byť širší a hore užší; múrik na svahu by sa mal opierať o svah. Základy by mali by byť hlboké 40 cm (závisí to od výšky múrika, vhodná výška je 50 až 100 cm). Alfou a omegou každého suchého múrika by mala byť drenáž (najmä pri nepriepustnom podloží). Najčastejšie ju tvorí drenážna rúra a štrkové podložie, z ktorého voda presakuje do drenážnej rúry.

 
Zvončeky sú ideálne do svahov, suchých múrikov aj skaliek. Sú pestovateľsky nenáročné, druhovo rozmanité a rýchlo sa rozrastajúce. Po čase vytvoria bohato kvitnúce trsy. Rozmnožiť ich možno delením trsov po odkvitnutí. Vhodnejšie je zvoliť poliehavé ako vzpriamene rastúce druhy.

 Nápadité kombinácie možno vytvárať aj na svahu. Modrá a strieborná – dokonalá dvojica. Mimochodom, modrá je v záhradnej tvorbe momentálne veľmi trendová.
 
Aj miesta pod svahmi či múrikmi možno skrášliť, napríklad okrasnými trávami, dlhokvitnúcimi a nenáročnými kobercovitými trvalkami, cibuľovinami či zakrpatenými listnatými drevinami. Rastliny by však nemali svah zakrývať.  Základom peknej skalky by mali byť väčšie aj menšie kamene. Nikdy nie ostré, skôr zaoblené. Pri ukladaní kameňov kopírujte prírodu – vzpriamené balvany nepôsobia prirodzene ani harmonicky.

Kamene treba klásť vedľa seba a nad seba v rovnej alebo oblúkovitej línii. Vhodnejšie sú krátke kamene. A čo je podstatné – používajte len jeden druh. Prvé kamene, tie najsilnejšie, treba zapustiť asi do polovice podložia, približne 30 až 40 cm od svahu (vznikne tak priestor na spevňujúci výplňový materiál). Po dokončení jedného radu treba zasypať medzeru medzi svahom a múrikom štrkovitou zeminou – múrik bude stabilnejší. Kamene sa musia navzájom prekrývať, zabráni sa tak vzniku medzier v tvare kríža. Múrik treba zakončiť vrstvou plochých a mierne prečnievajúcich kameňov. Rohové kamene by mali byť skôr dlhšie ako vyššie.

 
Klinčeky sa postarajú o nádherné vône a farby. Kvitnú pomerne dlho a z roka na rok sú krajšie. Ich okolie vysypte drobnou kamennou sutinou.  V skalke či na svahu sa osvedčí borovica kosodrevina (Pinus mugo). Je pestovateľsky nenáročná a s pribúdajúcim vekom veľmi efektná. V ponuke je niekoľko zaujímavých kultivarov.

 
Ak nemáte záhradu, skalku či štrkový minizáhonček si môžete vytvoriť aj na balkóne či terase v dostatočne priestrannej nádobe. Tú treba umiestniť na slnečné miesto a sem-tam zaliať.  Rôzne odtiene zelenej na jednom priestore sú in. Aby výsledok pôsobil harmonickým dojmom, nezabudnite, že skalky aj múriky treba budovať vždy len z jedného druhu kameňa.


Starostlivosť o rastliny v skalkách a múrikoch

Po vysadení rastlín je dôležitá zálievka (najmä počas slnečného a teplého počasia). Zalievať treba vo forme jemného poprašku, aby sa nevyplavila zemina alebo drobná sutina. Aby sa predišlo zapareniu rastlín, vysušeniu listov a šíreniu plesní, zalievajte skalku neskoro večer alebo skoro ráno. Nemenej podstatné je aj odburiňovanie. Je to síce prácna, ale nevyhnutná činnosť. Ak ju zanedbáte, riskujete, že niektoré buriny sa rozmnožia natoľko, že potlačia rast alebo úplne vytlačia vysadené rastliny. Zo škár medzi kameňmi vytrhávajte burinu (aj s koreňmi) pomocou dlhej pinzety. Agresívnejšie druhy burín možno zlikvidovať chemicky – herbicídmi (roztok nanesiete štetcom na listy burín v skalke). V skalke sa odporúča napadnutú rastlinu zlikvidovať a nahradiť ju po čase novou, prípadne inou.

 
Stále trendové sú aj kamene v záhonoch s drevinami alebo okrasnými trávami. Dôležité je, aby ste použili len jeden druh. Napriek tomu, že tento záhon je na rovine, nepôsobí neprirodzene. Inak sú skalky na rovine nepekné a radšej by ste sa myšlienky na ne mali vzdať.

 V tomto prípade je prostredníctvom múrika zaujímavo vyriešená terénna nerovnosť. V spojení s pekným trávnikom je celá kompozícia veľmi pôsobivá.
 
Strohé a na prvý pohľad nezaujímavé betónové tvárnice možno oživiť kobercovitými a bohato kvitnúcimi trvalkami, napríklad taricami, taričkami, mydlicami alebo floxom. Sucho a slnko týmto rastlinám neprekáža. Po odkvitnutí ich však treba ostrihať, aby si udržali kobercovitý tvar. Terénne nerovnosti môžu vyriešiť aj takéto vyvýšené kamenné záhony. Vysadené v nich sú okrasné trávy, vresy a nižšie zakrpatené dreviny (gaultéria). Okolie rastlín je pre zamedzenie rastu burín a výparu vody vysypané kameňmi a kamennou sutinou. Kameň je nielen užitočný, ale aj dekoratívny.

Čo sa týka prihnojovania, na jar sa odporúča priložiť k niektorým, najmä ku kvitnúcim druhom zopár granúl priemyselného viacložkového hnojiva. Ešte pred letom nezabudnite strihať odkvitnuté trsy skalničiek, ako sú tarice, taričky, floxy a podobne. Mnohé, predovšetkým rýchlejšie rastúce druhy treba obmedzovať v raste rezom, priebežne ich vyberať z pôdy a rozdeliť na menšie trsy. Okolie skalničiek dosýpajte drobnou kamennou sutinou.

 
Klinčeky sa postarajú o nádherné vône a farby. Kvitnú pomerne dlho a z roka na rok sú krajšie. Ich okolie vysypte drobnou kamennou sutinou.  V sortimente skalničiek je viac druhov so striebornými listami. Určite na ne myslite pri vysádzaní či dosádzaní skalky – vďaka nim bude pútavá aj v zimnom období. Listy týchto skalničiek sa vyfarbia väčšinou na slnku.

 
Levanduľa je ozdobou slnečných múrikov. V lete počas kvitnutia je nádherná, v zime sú ozdobou zasa jej drobné striebristé lístky. Na jar ju treba ostrihať, aby si udržala kompaktný tvar.  Poludňovka je teplomilná exotická skalnička, ktorá na slnečnom stanovišti počas kvitnutia nemá konkurenciu. Žiada priepustný substrát. Takisto treba zabrániť hromadeniu vody v jej okolí, inak sa skráti jej životnosť. 

Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, regnUM, Dano Veselský, Premac, Semmelrock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje