Okrasné trávy v záhrade II
Galéria (5)

Okrasné trávy v záhrade II

Trávy sa vyznačujú zelenou farbou listov, v odtieňoch od žltozelenej, cez svie-žozelenú po sivozelenú. Vyšľachtené boli aj odrody s panašovanými listami (majú žlté škvrny), so svetlými pozdĺžnymi pruhmi a súkvetiami v ružovkastých odtieňoch. Najvýraznejšou farbou sa vyznačuje imperáta (alang-alang) valcovitá (Imperata cilindrica ´Red Baron´) s červenou farbou listov, výraznou najmä v jeseni.

Galéria

Nízke druhy
Dorastajú do výšky 25 cm a používajú sa ako nízky prvok na väčšie i menšie plochy, aj pri vytváraní voľných trvalkových skupín, do skaliek aj ako náhrada trávnika na extrémnych stanovištiach. Patria sem druhy so zeleným olistením, ako sú kostravy (Festuca scoparia, F. tenuifolia, F. amethystina) a ostrice (Carex firma, C. baldensis), tiež druhy so sivozelenými až sivomodrými listami, ako majú z kostráv kostrava sivá (Festuca glauca) a valeská (F. valesiana), ale aj ometlina sivá (Koeleria glauca), svojím kvetenstvom najozdobnejšia v tejto skupine, a ostrevka (Sesleria coerulea). Zeleno-biele listy má kultivar medúnka vlnatého (Holcus lanatus ´Albovariegatus´).

Stredne vysoké
S výškou v rozmedzí 40 až 100 cm sa používajú do zmiešaných trvalkových záhonov i samostatne ako solitéry v menších priestoroch. Sivomodré alebo sivozelené olistenie má ovos vždyzelený (Avena sempervirens), z kostráv Festuca mairei a pýrovník (Elymus arenarius). Svetlozelené rozložité trsy vytvárajú kavyle (Stipa arundinacea, S. barbata). Žlto- alebo zeleno-biele listy majú napr. vyšľachtené kultivary ovsíka (Arrhenantherum elatius ´Variegatum´) a chrastnice trsteníkovitej (Phalaroides arundinacea ´Picta´). Sýtozelené olistenie je charakteristické pre perovec (Pennisetum compressum), smlz (Calamagrostis arundinacea), ostrice druhov Carex grayi, C. muskingumensis, C. pendula a C. morrowi, tiež metlicu trsnatú (Deschampsia caespitosa) a bezkolence (Molinia coerulea a M. altissima). Najkrajšie kvetenstvá v tejto skupine majú ovos, pýrovník, perovec, smlz, kavyle a metlica.

Vysoké druhy
Dorastajú do výšky nad 100 cm. Používajú sa ako solitéry alebo na vytvorenie pozadia (často aj ako živý plot). Svojím viacfarebným olistením sú významné najmä panašované kultivary ozdobnice čínskej (Miscanthus sinensis ´Variegatus´, M. sinensis ´Strictus´) a spartina (Spartina michauxiana ´Aureomarginata´). Svojim kvetenstvom sú ozdobné najmä ozdobnica cukrová (Miscanthus sacchariflorus) a kultivar ozdobnice čínskej (Miscanthus sinensis ´Silberfeder´), ale aj kortadéria pampová (Cortaderia selloana), bezkolenec najvyšší (Molinia altissima) a vysoké druhy okrasného prosa (Panicum clandestinum, P. virgatum).

Umiestnenie

Umiestnenie tráv v záhradnej úprave závisí od ich veľkosti a výšky. Nízke a stredne vysoké druhy sú vhodné do zmiešaných trvalkových záhonov pozdĺž plotov, popri cestičkách alebo múrikoch, aj do predzáhradiek. Skupiny vyšších tráv umiestňujeme tak, aby boli pozorovateľné zblízka, teda k terasám, odpočívadlám, lavičkám, prípadne na okraj trávnika. Trsmi stredných a vyšších tráv vytvárame v trvalkových záhonoch výškovú gradáciu, pričom používame skupinky z 3 (nanajvýš 5) kusov alebo jednotlivé kusy. Solitéry vysokých tráv vysádzame samostatne do trávnika, najlepšie pred tmavšie pozadie ihličín.
–>
Trvalky
V záhradnej praxi zaraďujeme väčšinu používaných druhov tráv najčastejšie medzi trvalky, čo je dôležité najmä z hľadiska ich pestovania a ošetrovania cez vegetačné obdobie. Trvalky sú rastliny, ktorých životnosť je v našich podmienkach dlhšia než 2 roky a ktoré sú schopné prežiť zimu vonku na stanovišti. Trávy majú medzi trvalkami zvláštne postavenie, lebo pôsobia najprírodnejšie a svojím habitom sa značne odlišujú od ostatných rastlín. Botanicky sú si príbuzné (väčšina patrí do jednej čeľade), systematicky sú značne vzdialené od rodov ostatných trvaliek a svojím estetickým účinkom sa od nich líšia podstatne. Predstavujú spoločenstvo s veľkým množstvom druhov vhodným i na použitie v záhrade.

Letničky
Niektoré trávy zaraďujeme medzi letničky, lebo v našich podmienkach neprežijú zimné obdobie vonku. Patrí sem zajačka (zajačí chvostík) vajcovitá (Lagurus ovatus) so zaujímavými kvetenstvami ako biele zajačie chvostíky, severoamerický jačmeň (Hordeum jubatum), okrasný psinček (Agrostis nebulosa), jednoročný perovec huňatý (Pennisetum villosum), ozdobné proso (Panicum capillare), nízka (20 cm) lamarkia zlatistá (Lamarckia aurea), traslica najväčšia (Briza maxima). Okrasné jednoročné trávy sa môžu uplatniť v trvalkových záhonoch ako výplňové rastliny a možno ich každoročne druhovo obmieňať.

Text: Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Foto a kresby: autorka

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje