okrasne travy v zahrade
Galéria (6)

Okrasné trávy v záhrade

Okrasné trávy objavili záhradníci pre záhradnú tvorbu až na začiatku 20.storočia. V historických záhradách sa nenachádzali, no dnes si už modernú obytnú záhradu, nenáročnú na údržbu, bez nich nevieme predstaviť. Zdanlivo nenápadné, očarúvajú fontánou stebiel, kúzlom tenkých listov a nápadných klasov, vytvárajú jednotlivé trsy i rýchlo sa rozrastajúce porasty. Uplatňujú sa ako rovnorodé lemy plôch, výborne vyzerajú ako solitéry aj výplne v trvalkových záhonoch, no dajú sa využiť aj ako rýchlorastúci živý plot.

Galéria

Moderný záhradný štýl hodiaci sa k moderne riešenej architektúre domu sa vyznačuje výraznejším uplatnením neživých stavebných prvkov – viac sa využíva dlažba a kameň, ku ktorým sa trávy hodia, preto sa tešia čoraz väčšej obľube. K jednoduchej architektúre sa vyberajú vegetačné prvky s výrazným a elegantným vzhľadom ako trsy zaujímavo sfarbených alebo tvarovaných listov s efektnými klasmi a stála zelená farebnosť tráv, ktoré jej dávajú dobre vyniknúť.

Moderná záhrada, najmä novozakladaná, býva spravidla menšia, v extrémnych lokalitných i terénnych podmienkach a má zväčša zaneprázdneného majiteľa, preto sa tomu musí prispôsobiť aj jej štýl a nenáročnosť na údržbu. Pozemky záhrad bývajú často v extrémnych polohách a expozíciách, s neúrodnou skalnatou pôdou, kde je potrebné pracovať s nenáročným a odolným rastlinným materiálom. Extrémne podmienky vyžadujú väčšie využitie trvaliek – okrasných tráv, ktoré sú aj ekologicky vhodné a finančne menej náročné než by bola celková výmena jestvujúceho pôdneho pokryvu.

V súčasnom období nastáva posun k prírodne pôsobiacim kompozičným prvkom v záhradnej tvorbe, k vegetačným prvkom pôsobivým počas celého vegetačného obdobia a odlišným od ostatných rastlín záhrady. Trendy smerujú k objaveniu elegancie tráv pre kompozíciu.

Charakteristika
Trávy (Graminae) sú jednoročné, viacročné i trváce byliny (zriedka dreviny) s charakteristickými znakmi: stopkou je článkované, zväčša duté steblo, listy sú stužkovité alebo čiarkovité, kvety, prispôsobené opeľovaniu vetrom, sú zoskupené do kláskov alebo metlín tvoriacich bohaté súkvetia.

Steblá na báze (v kolienku plytko pod zemou) sa môžu rozkonárovať (odnožovanie), pričom vytvárajú 3 až 5, ale i 30 stebiel alebo výbežky s trsmi.

Trávy rastú po celom povrchu zeme (8 000 druhov) a často sú prevládajúcou zložkou rastlinného krytu – vytvárajú porasty lúk, stepí, saván, prérií, pámp, takmer vo všetkých klimatických pásmach sveta (okrem najchladnejších a príliš daždivých).

Pôsobenie
Trávy majú ľahkú a vzdušnú celkovú stavbu, pekné olistenie, väčšinou sú okrasné po celé vegetačné obdobie (v záhrade sú pôsobivé aj v zime po uschnutí).

Pôsobia vyľahčujúcim a nakyprujúcim dojmom, menej nápadne než ostatné kvitnúce rastliny, no dlhodobejšie. Ich krása tkvie v ich zaujímavom vzraste, tvare a usporiadaní listov, často nápadnom (vyššom) klasnatom či metlinatom kvetenstve, iba o odtiene odlišnom od sfarbenia rastliny, ale trčiacom z jej trsu. Nemajú farebné kvety, ale pôsobia bohatým súkvetím a množstvom klasov.

Pôsobenie počas roka sa vyznačuje rastom trsu a listov na jar a v lete, od začiatku leta a v jeseni sú najpôsobivejšie súkvetia, ktoré trs prevyšujú, mierne sa líšia i farbou a zostávajú na rastline aj cez zimu (súkvetia sa používajú aj do suchých aranžmánov).

Farebnosť
Trávy sa vyznačujú zelenou farbou listov, v odtieňoch od žltozelenej, cez svie-žozelenú po sivozelenú. Vyšľachtené boli aj odrody s panašovanými listami (majú žlté škvrny), so svetlými pozdĺžnymi pruhmi a súkvetiami v ružovkastých odtieňoch.

Najvýraznejšou farbou sa vyznačuje imperáta (alang-alang) valcovitá (Imperata cilindrica ´Red Baron´) s červenou farbou listov, výraznou najmä v jeseni.

Text: Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Foto a kresby: autorka

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje