image 32874 25 v1
Galéria (7)

Neprepásnite najlepší čas a vybudujte si s nami voňavú záhradu

Záhrada môže byť plná sviežej zelene, rozkvitnutých rastlín, ale aj podmanivých vôní. Aromatickú záhradu je vhodné zakladať na jar. Pre väčšinu rastlín je to najlepší čas na výsadbu. 

Galéria

Novembrová poradňa pre záhradkárov
Mokraď
Voňavá záhrada
Voňavá záhrada
Voňavá záhrada
Ako zazimovať palmy

Budovanie voňavých záhrad bolo v minulosti veľmi obľúbené – liečili hlavne psychické neduhy. Dnes, v hektickom čase plnom stresu, opäť ožíva zakladanie aromatických záhrad, stávajú sa miestom na relaxovanie, regeneráciu tela. Rastlinné vône upokojujú, navodzujú príjemnú náladu, môžu však aj dráždiť a podnecovať skryté túžby. Dôležité je správne poňať koncepciu výsadby. Zdrojom prirodzených vôní môžu byť kvety, listy, plody, ale aj kôra.


Rezeda bola kedysi súčasťou temer každej vidieckej záhrady. Foto: isifa/Shutterstock

Čo ovplyvňuje vôňu

Najlepšie výsledky dosiahneme na chránenom a slnečnom, skôr suchšom mieste. Vo všeobecnosti sa napríklad viac zavlažované rastliny vyznačujú menej intenzívnou vôňou. Slnko a teplo sú nevyhnutné na tvorbu voňavých silíc a, samozrejme, dôležité je aj uzavretejšie stanovište. Na príliš otvorenom a veternom priestranstve sa totiž vôňa dlho neudrží.

Intenzita vôní, ktoré rastliny produkujú, závisí aj od podmienok daného miesta (vlhkosť pôdy, obsah živín), od veku rastliny, ročného obdobia, ale aj od konkrétneho dňa či hodiny – niektoré rastliny voňajú viac ráno, iné večer. Mnohé voňajú najintenzívnejšie počas slnečných dní, ďalšie zasa po výdatnom daždi alebo keď je zamračené.

Pri výsadbe to netreba preháňať s množstvom rastlín. Ak sa vône budú miešať a navzájom ovplyvňovať, výsledok bude nepríjemným sklamaním.

Záhradník radí
Silne voňajúce rastliny, napríklad bylinky, kombinujte s bohato kvitnúcimi.


Voňavý tabak. Foto: Daniel Košťál 

Základom sú dreviny

Skôr než sa pustíme do realizácie výsadby aromatickej záhrady, musíme plánovať. Oplatí sa vytvoriť si zoznam vhodných rastlín a s ním vyraziť v marci či apríli do záhradníctva, keď je ponuka naozaj široká. Nakupovať môžeme aj postupne a následne vysádzať – s koreňovým balom hoci aj v lete.

Skoro na jar by sme mali myslieť hlavne na výsadbu aromatických drevín – stromov a krov. Až potom vysádzame trvalky. S bylinkami počkajme až na začiatok mája – aby sa dobre zakorenili, potrebujú viac tepla. V máji nám záhony, ale i nádoby spestria aj kvitnúce voňavé letničky.

Pri koncepcii voňavej záhrady nezabudnime na cibuľoviny. Nájdeme medzi nimi mnohé s voňavými kvetmi. Okrasné cibuľoviny si potom môžeme vysadiť do už existujúcich záhonov počas celého jesenného obdobia.

Základ aromatickej záhrady by mali tvoriť dreviny. Ak to priestor dovoľuje, nemali by chýbať ani stromy. Do malých záhrad si vyberáme druhy s kompaktnou korunkou (napríklad javor japonský či katalpa). Skutočne veľký výber nám ponúknu okrasné kry. Dajú sa použiť na výsadbu voľne rastúceho živého plota, na tvorbu solitérnych skupiniek, možno ich zakomponovať do väčších kvetinových záhonov, k altánom a odpočívadlám či predeliť nimi priestor. Samozrejme, keď už je reč o kroch, netreba zabúdať ani na kry plodiace na jeseň (rakytník, dulovec, šípová ruža a iné).


Ruže by v aromatickej záhrade nemali chýbať. Foto: isifa/Shutterstock 

Kvety a efekty

Trvalky môžeme na záhone kombinovať s bylinkami a cibuľovinami. Vyplatí sa zakomponovať aj okrasné trávy, ktoré sa pri veternom počasí postarajú o kúzelné zvukové efekty. Nič nepokazíme, ak do kvetinového záhona vysadíme aj kvitnúce kry, napríklad ruže, ktoré majú množstvo kultivarov s voňavými kvetmi. Celkovú skladbu aromatických rastlín v záhrade vhodne doplní aj zeleň vo vegetačných nádobách – napr. subtropické kvitnúce rastliny alebo druhy s ozdobnými plodmi.


Príjemná vôňa budlejí láka aj motýle. Foto: isifa/Shutterstock 

Rovnaké požiadavky

Miesta s lavičkou bezprostredne pri jazierku či chodníku, pri kvetinových múrikoch, pri skalke alebo v blízkosti terasy sú ideálne na aromatickú výsadbu. Dbáme na rozmanitosť, kombinujeme rôzne druhy kvitnúce počas dňa i v noci, vzrastovo nižšie s vyššími, dreviny s trvalkami a letničkami. Vytvárame menšie skupinky s niekoľkými kusmi jedného druhu.

Dreviny
• jar
Na jar patrí intenzívna vôňa naružovo kvitnúcemu lykovcu (Daphne meze­reum) alebo nažlto kvitnúcemu zemolezu voňavému (Lonicera fragrantisimma). V máji rozkvitá orgován obyčajný (Syringa vulgaris).
• leto
V júni rozkvitá pajazmín vencovitý (Philadelphus coronarius) s čisto bielymi kvetmi, dorastá do výšky 3 m. Z popínavých drevín nás svojou prenikavou vôňou upúta vistéria (Wisteria sinensis) so strapcami modrých kvetov, akébia (Akebia quinata) s vínovočervenými drobnejšími kvetmi alebo niektoré druhy plamienkov horských (Clematis montana). Klenotom vrcholného leta je aj budleja Davidova (Buddleia davidii), exotickým hosťom môže byť kalykant (Calycanthus floridus) s jahodovou vôňou purpurových kvetov.


Obojstranne lemovaný voňavý chodník. Foto: Daniel Košťál

Trvalky, letničky a bylinky
• jar
Z trvaliek intenzívne voňajú pivónie (Paeonia lactiflora), kvitnú v máji až júni. Okrem nich aj kosatce (Iris barbata, I. germanica) a ľaliovky (Hemerocallis) s citrónovou alebo medovou vôňou.
 leto
Sladko voňajú kvety floxov (Phlox paniculata), ktoré kvitnú až do septembra. Nevšednou vôňou púta monarda (Monarda citriodora), klasikou sú klinčeky (Dianthus gratianopolitanus). V noci kvitne pupalka (Oenothera). Z letničiek by nemala chýbať fiala (Mathiola incana), večer kvitnúca nocovka (Mirabilis jalapa), tabak (Nicotiana alata ’Grandiflora‘), po vanilke voňajúci otočník (Heliotropium arborescens), popínavý hrachor (Lathyrus odoratus) a rezeda (Reseda odorata). Z byliniek je vhodná šalvia (Salvia officinalis), najmä kultivary ’Purpurescens‘ alebo ’Icterina‘, levanduľa (Lavandula angustifolia), santolina (Santolina chamaecyparis), pamajorán, rozmarín, tymian či yzop.

Cibuľoviny
Na jar krásne voňajú hyacinty (Hyacinthus orientalis). Vzrastovo aj pestovateľskými nárokmi sú im podobné modrice armén­ske (Muscari armeniacum), modrice azúrové (M. azureum) alebo modrice širokolisté (M. latifolium). Ich vôňa je najintenzívnejšia po rozkvitnutí všetkých kvetov v súkvetí. V záhrade zaujmú aj narcisy (Narcissus), tulipány a ľalie.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje