ked si astronom zalozi zahradu
Galéria (7)

Keď si astronóm založí záhradu

Záľuby si vyberáme podľa svojho gusta a sú presne ako my – rôzne a pestré. Niektorým sa venujeme iba z času na čas a iné nás dokonale pohltia. Najvyššie však stoja tie, kde sa do jedného vyváženého celku spojí vášeň s inou vášňou. Výsledkom je napríklad atypická záhrada nadšeného astronóma a geografa s naturelom vášnivého záhradníka.

Galéria

záhrada
záhrada
záhrada
záhrada
záhrada
záhrada
Múry, ktoré nedelia

Ide o veľmi netradičné, ale skutočne originálne riešenie malej záhrady pri mestskom dome, ktorú z dvoch strán ohraničujú múry. V tomto prípade ale múry nedelia a nie sú na škodu, práve naopak. Autor záhrady na múry umiestnil doplnky, ktoré s astronómiou a geografiou úzko súvisia – kovové mapy vesmíru a svetadielov. Prítomnosť múrov vyhovuje aj stromom, ktoré sú vysadené a tvarované tak, aby z nich časom vznikli súvislé zelené steny. Možno tu nájsť brezy, ale aj vlhkomilnejšie japonské vŕby. Múry navyše vytvárajú prostredie vhodné na pestovanie chúlostivejších rastlín, napríklad ľanovníka (Phormium tenax). A aby toho všetkého nebolo málo, na múroch sú pripevnené (v súčasnosti veľmi trendové) vodné steny zo skla alebo z kovu. Na umelé jazierko či malý potok je totiž v tejto záhrade primálo miesta. Vodné steny šetria priestor, postarajú sa o zvlhčenie vzduchu a zaujímavé zvukové efekty. Nevýhodou sú azda len vyššie počiatočné náklady.

V neveľkých záhonoch rastú viaceré zaujímavé trvalky s nápadnými striebristými listami, vďaka čomu je výsadba oveľa atraktívnejšia.Kovy v spojení s vodou, rôzne odtiene zelenej, listy ako umelecké diela prírody, strieborná farba, zrkadliace sa plochy – to všetko sú aktuálne trendy, ktorým táto záhrada dokorán otvorila dvere.

Kov a jeho pôvab

Táto malá záhrada je zaujímavá aj tým, že spája klasiku (pestré a druhovo rozmanité kvetinové záhony) s modernými doplnkami. Úprava sa, samozrejme, nesie v duchu záľuby jej majiteľa – astronómie a geografie. Z materiálov tu jednoznačne dominuje kov, ktorý možno nájsť na astronomických pomôckach (glóbusoch a slnečných hodinách), vodných stenách a high-tech studničkách. Kov v kombinácii s vodou a farebným svetlom vytvára skutočne okúzľujúce efekty, predovšetkým vo večerných hodinách.

Vodné steny sú momentálne v kurze. Ich prednosťou je, že nezaberú veľa miesta, a preto sú vhodné aj do menších záhrad.

Zem, vesmír a farby

Pri návšteve tejto netradičnej záhrady môžeme objaviť veľa prvkov, ktoré priamo súvisia s témou zeme a vesmíru. Neprehliadnuteľný je napríklad pôsobivý model zemegule, ktorý je zložený z čiernych kamienkov rovnakej veľkosti. Právom mu v priestore patrí dominantné miesto. Vhodne zvolená je aj výsadba guľovitých súkvetí okrasného cesnaku. Jedným z ďalších zaujímavých prvkov sa stala sivá farba. Má svoje miesto na viacerých miestach a takmer „scénograficky“ evokuje atmosféru rannej hmly. Záhradu križuje niekoľko geometricky pravidelných chodníkov, ktoré sú sčasti vysypané štrkom. Neveľké záhony ohraničujú sivé krajnice.  

Atraktívne modely starých astronomických pomôcok sú umiestnené na viacerých miestach tejto originálnej záhrady.

Rastlinná mozaika

Tvorca tejto záhrady sa rozhodol pre druhovú aj tvarovú rozmanitosť rastlín, ktorá má symbolizovať rôznorodosť typickú pre našu zem a celý vesmír. Nachádzajú sa tu aj rastlinné rarity. Medzi ne patria napríklad rastliny, ktoré reagujú na slnečné svetlo, alebo tie, ktoré rozkvitajú len v noci. V záhonoch sú dokonca vysadené druhy, ktoré dokážu predpovedať počasie. Ak má prísť dážď, kvety nechtíka jednoducho zatvoria svoje kvety. Alchemilka a inovať zase majiteľovi signalizujú padanie rosy. Trochu tajomnosti do záhrady vnášajú paprade a orlíčky, aby sa nezabudlo, že aj vesmír má svoje záhady. Vysadené rastliny sú spravidla dlhoveké, nenáročné na údržbu a zaujímavé nielen kvetmi, ale aj listami. Majiteľ popri všetkom nezabudol ani na trvalky, pričom zvolil druhy so sivými listami. Rastlinnú spoločnosť uzatvárajú okrasné trávy. Niektoré miesta na záhonoch sú vysypané pieskom, ktorého je na zemeguli veľa, podobne ako vody či zelene.

 
Symbolov zeme je v tejto netradične koncipovanej záhrade niekoľko. Dokonca sa ukrývajú aj guľovitých súkvetiach okrasných cesnakov. Jednotlivé záhony charakterizuje usporiadaný chaos a zmätok, rovnako ako na našej planéte, a zároveň je to jeden z trendov súčasnej záhradnej architektúry.  Studničky v záhrade môžu mať aj takúto modernú podobu. Vlhkejší vzduch okolo nich vyhovuje predovšetkým papradiam. V pozadí je machová stena.

TEXTFOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Zodpovedný redaktor: Milan Cvečko
  –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.