image 33557 25 v1
Galéria (7)

Kam s pokosenou trávou a iným bioodpadom?

Záhrada bez „voňavej“ kôpky niekde v rohu? Taká sa u nás skoro ani nevidí! Veď pomer biologického odpadu v domácnosti dosahuje 35 – 50%. Prečo by sme ho teda mali bez úžitku vyhadzovať, keď nám môže ušetriť peniaze za prípadný nákup hnojiva? Premena zvyškov z kuchyne, orezaných vetvičiek, trávy po kosení alebo opadnutého lístia na kvalitný humus patrí bezpochyby k najužitočnejším činnostiam, ktoré môžeme pre našu záhradu urobiť.

Galéria

Bactisan-Kompost
benz-kos
Drvič-záhradného-odpadu
Komposter-500l
Komposter-800l
Kam s pokosenou trávou

Ako kompostovať?

Kompostovanie nie je iba hádzanie odpadu na kopu. Aby nám kompost dobre vyzrel na kvalitný humus a mohli sme ho použiť na hnojenie, mali by sme dodržiavať 3 základné pravidlá:
1. zabezpečme dostatočný prívod vzduchu
– stačí ako prvú vrstvu použiť rozdrvené vetvičky, slamu, piliny, nefarbený papier alebo kúsky lepenky
2. kompostujme iba vhodný materiál
– pokosená tráva, lístie, posekané vetvičky, drevené štiepky, hobliny, piliny, slama, hnoj, popol z dreva, ovocie, zelenina, nefarbený papier, lepenka, papierové utierky, odpad z kuchyne (nie kosti a mäso!)
3. nezabúdajme na prekladanie „zelených“ a „hnedých“ vrstiev (ideálny pomer 1:3)
– zelená vrstva je bohatá na dusík (tráva, čerstvé lístie, kuchynský odpad z ovocia a zeleniny)
– hnedá vrstva má vyšší podiel uhlíka (suché lístie, slama, kôra, štiepka či piliny)
Ak chceme proces kompostovania urýchliť, vkladajme do kompostu menšie časti (konáre rozdrvené na štiepku), príp. použime štartovacie kultúry (zmes mikroorganizmov, enzýmov a živín)

V čom kompostovať?

Obyčajná kopa na zemi je nevzhľadná, navyše zaberá veľa miesta. Často sa využíva ohradenie – či už pletivom s malým okom alebo drevom, ktoré v záhrade pôsobí prirodzene, ale zato rýchlejšie podlieha znehodnoteniu.

V súčasnosti sa ako vhodný materiál presadzuje plast. Kompostéry z plastu sa vyrábajú v rôznych rozmeroch a prevedeniach. Dôležité je dbať na to, aby mal dostatok primerane veľkých otvorov na cirkuláciu vzduchu. Veľkou výhodou plastových typov je, že zaberajú minimum miesta a tiež skrátia čas potrebný na vytvorenie kvalitného humusu až o polovicu oproti kompostovaniu na voľnej kope.

Ak už máte vo Vašej záhrade nachystané vhodné tienisté miestečko a chýba Vám už len kompostér, vyberte si ho jednoducho a pohodlne v našom eshope na www.kinekus.sk alebo neváhajte navštíviť naše predajne, kde nakúpite všetko potrebné nielen do záhrady.

PR článok spoločnosti KINEKUS

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje