co sa ziada travniku
Galéria (6)

Čo sa žiada trávniku

Hustý zelený trávnik má určite potenciál stať sa objektom obdivu v ktorejkoľvek záhrade. Kým však dosiahne úroveň hodnú označenia „starostlivo udržiavaný“, budete pre to musieť niečo urobiť. Najmä teraz, na jar, mu treba venovať viac pozornosti...

Galéria

Ak ste majiteľom čo i len malého fliačku trávnika, medzi najdôležitejšie jarné práce by u vás malo patriť prerezávanie vertikutátorom. Ideálne je urobiť to hneď, keď trávnik trocha obschne – najlepšie po prvom kosení, určite nie tesne po roztopení snehu. Prerezávač, čiže vertikutátor, zbaví pomocou veľmi ostrých rotujúcich nožov trávnatú plochu machu aj buriny, a zároveň sa tým výrazne podporí hustejší rast a pružnosť trávnika. Ideálna hĺbka zárezu je 1 až 2 cm a účinok tejto zložito znejúcej, ale pritom jednoduchej procedúry podporíte, ak prerežete trávnik hneď dva razy – vo dvoch na seba kolmých smeroch. Žiadne obavy, týmto úkonom trávnik nezničíte, aj keď spočiatku možno budete mať taký dojem…

Aby lepšie prijímal vodu
Na jar, napríklad v apríli, je veľmi dôležité trávnik tiež prevzdušniť. Môžete na to využiť rôzne druhy aerifikátorov – či už ručné, alebo elektrické. Tie vniknú až do hĺbky 10 cm a v trávnatom koberci vytvoria otvory, cez ktoré sa ku korienkom dostane vzduch. Ak máte menšiu záhradu, vystačíte aj s obyčajnými vidlami, samozrejme, takéto prevzdušnenie je prácne a omnoho namáhavejšie. Prevzdušnenie zlepší aj prijímanie vody a živín, vďaka čomu bude trávnik nielen vitálnejší, ale aj intenzívnejšie zelený. Hneď po prevzdušnení je dobré rozhodiť po trávniku hnojivo a posypať ho hrubozrnným pieskom, podľa možnosti v hrubšej vrstve. Tento krok zabezpečí vyrovnanie nerovností, ktoré sa vytvorili cez zimu.
Po zime je dobré trávnik aj povalcovať – celá plocha sa tým pekne vyrovná a bude na pohľad príťažlivejšia. Ale pozor! Ak použijete príliš ťažký valec, môžete ním narobiť viac škody než osohu.
Približne od apríla by ste mali trávnik v pravidelných intervaloch kosiť. Prvé kosenie pritom treba urobiť na väčšiu výšku, znižovať by ste ju mali len postupne. Ak hneď nastavíte kosačku na nízke kosenie, mohli by ste prebúdzajúcemu sa trávniku ublížiť.

Zelenší a hustejší

Nevyhnutným predpokladom nádherne zeleného a hustého trávnatého koberca je okrem pravidelného kosenia aj hnojenie. Štartovaciu dávku hnojiva treba trávniku dopriať už teraz na jar. Majte pritom na pamäti, že najlepšie je hnojiť pred dažďom, a ak neprší, je dobré trávnik po prihnojení zaliať. Dôležité je tiež rovnomerné aplikovanie hnojiva, ktoré môže zaručiť napríklad aplikačný vozík.

Pre trávnik sú ideálne hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. (Ako napovedá už ich názov, živiny sa z nich uvoľňujú postupne – v chlade pomalšie, v teple rýchlejšie.) Aj keď sú drahšie, majú viacero predností – jednou z najdôležitejších je, že nimi prakticky nemožno trávnik spáliť. Obsahujú všetko, čo tráva ku svojej kráse potrebuje: dusík, fosfor, draslík, horčík a podobne a okrem toho často aj ďalšie špeciálne, pre trávnik prospešné zložky. Na trhu je viacero druhov, niektoré sú napríklad obohatené o selektívne herbicídy, vďaka čomu sa v trávniku nebude dariť širokolistým burinám, iné majú schopnosť postupne likvidovať mach, a ďalšie obsahujú špeciálnu zeolitovú zložku, vďaka ktorej bude prísun živín rovnomerný.

Hnojivá s postupným uvoľňovaním živín sa predávajú najčastejšie v podobe menších granúl, ktoré rýchlo prepadnú pod listy tráv a nehrozí, že ich zoberie kosačka. Granuláty sú určené najmä na väčšie plochy a použiť by ste ich mali aspoň 2 – 3 razy za sezónu. Na menšie plochy sú ideálne tekuté hnojivá (avšak len tie, ktoré sú špeciálne určené na hnojenie trávnikov). Zálievka s hnojivom rýchlo preniká ku koreňom a okamžite pôsobí, takže trávnik vyzerá už po niekoľkých aplikáciách vitálnejšie. Medzi jednotlivými prihnojeniami však treba dodržať aspoň dvojtýždňový odstup.

Úplne nový alebo staronový?

Apríl je ideálny aj na založenie nového trávnika. Krásnu súvislú zelenú plochu si môžete založiť buď výsevom (lacnejšia, ale prácnejšia alternatíva), alebo položením hotového trávneho koberca – mačinovaním (drahšia alternatíva, no s okamžitým efektom). Trávnik treba zakladať vždy na vyčistenej a jemne pohrabanej ploche, ktorá je obohatená o špeciálny trávnikový substrát. Ak ho budete zakladať výsevom, dajte si záležať na výbere kvalitného osiva. Táto investícia sa rozhodne vyplatí. Pri výbere pritom treba prihliadať najmä na podmienky daného miesta (trávne zmesi do sucha, tieňa a podobne).

Ak máte v trávniku takzvané lysiny a chcete ho len obnoviť, postačí vyrezať poškodené časti, nasypať na prázdne miesta kvalitnejší substrát a rozhodiť špeciálnu trávnu zmes (napríklad Obnova), prípadne zmes s väčším podielom mätonoha, pretože tento druh trávy rastie mimoriadne rýchlo. Zakrátko sa aj nepekná časť trávnika zazelená. Zapojenie do existujúceho susedného porastu je skutočne veľmi rýchle a miesta niekdajších lysín takmer nebude vidno.

Jar je ideálnym obdobím aj na rôzne zmeny:
Čo tak zmeniť tvar alebo veľkosť trávnika? Ak máte vidiecku záhradu, trávnik by mal mať skôr voľné, mierne zvlnené okraje, v mestách a moderných záhradách sa zasa viac uplatnia jednoznačnejšie geometrické tvary. A netreba sa báť ani netradičných riešení, napríklad kruhov či oválov, alebo zatrávnenia rozličných nevyužitých plôch. Tráva sa môžete stať aj vašou naturálnou podložkou na sedenie alebo príjemným ležoviskom.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová

  1. Dana Motuzova says:

    Dobrý deň,mám na vas jednu otazku,ktorá už dlhú dobu nedá spávať môjmu mužovi…tri roky dozadu sme zakladali trávnik,krásne sa nám vydaril,semeno sme dali zn. Agrosport-kvôli synovi,ktorý sa začal zaujímať aktívne o futbal…trávnik sme mali viac ako ukážkový…tento rok nastal problém-začal z neho vyrastať hrubá tráva??tvrdá na dotyk….na jar smw ho prebehli vertikuratorom,pokosili,dali sme mu hnojivo a povalcovali…a teraz sme zúfalíco nám v ňom vyrastá?prosim poraďte,snáď to nebudeme musieť všetko vyhodiť,máme veľkú trávnatú plochu…sme už zúfalí….:( ďakujeme

    1. jurja says:

      toje asi pyr, alebo to nafukalo semeno z dakej travy pri potoku, ci jazere. treba to potriet fondom – listy, alebo vytrhat

  2. Janka says:

    Dobrý večer.Potrebujem od vás radu.Dnes sme siali trávu.Teda do novej hliny a sme ju povaľkali a poliali.A chcem od vás radu kedy ho možeme začať hnojiť,či až ked tráva nám vynde teda na jesen,alebo na jar.A kupila som si ihriskovu trávu.Tak preto vám píšem,lebo som začiatočník.Dakujem vám za radu a odpoved.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.