image 33155 25 v1

Ako pripraviť trávnik na novú sezónu

Na ktoré činnosti by sme sa mali pri obnove trávnika zamerať, aby sme sa počas sezóny mohli tešiť zo zeleného koberca?

Čistenie

Keď sa sneh roztopí, prípadne trávnik rozmrzne a pôda sa oteplí (teplota vystúpi na 1 °C), je čas pustiť sa do prípravy trávnika na nastávajúcu sezónu. Najdôležitejšie je dôkladne ho vyčistiť hrabľami. Hrabeme ho zľahka, príliš energie do tejto činnosti nevkladajme, inak by sme trávnik po zime mohli ľahko poškodiť. Takto odstránime zvyšky listov, konáriky, suchú trávu, mach a ostatné nečistoty.

Odstránenie machu

Dôležité je venovať pozornosť miestam, kde je viditeľný zásah plesne snežnej. Pri malom rozsahu poškodenia postačí vertikutácia, v opačnom prípade treba aplikovať (podľa návodu) vhodný fungicídny prípravok. To isté platí aj o machu v trávniku.

Kosenie a prihnojovanie

Po oteplení začína tráva rásť. V marci (závisí od počasia) ju zvyčajne už možno po prvýkrát kosiť. Nože kosačky musia byť ostré, aby nestrapkali konce stebiel. Zvyšky trávy nenechávame ležať na trávnatej ploche. Po prvom kosení aplikujeme kvalitné hnojivo na trávnik s postupným uvoľňovaním živín. Jarné hnojivo musí obsahovať viac dusíka na podporu rastu zelenej hmoty. Potom treba trávnik dôkladne zavlažiť.


Trávnik zasiahnutý plesňou snežnou foto: Daniel Košťál

Prerezanie a prevzdušnenie

Zhruba 2 až 3 týždne po prihnojení môžeme trávnik prerezať. Tak ho zbavíme zaťažujúcej plsti, ktorá zabraňuje prístupu vzduchu, vody a živín k jeho koreňom. Na túto činnosť použijeme vertikutátor (môžeme si ho požičať) a prerezanie zrealizujeme v dvoch smeroch (navzájom kolmých). Trávnik síce bude pôsobiť hrozivo, no tento zásah mu pomôže lepšie sa naštartovať a bude hustejší. Táto činnosť prospeje starším aj mladším trávnatým plochám. Ak je trávnik veľmi zhutnený (veľa sa po ňom prechádza), môžeme ho aj prevzdušniť špeciálnymi prevzdušňovacími hrabľami alebo aerifikátorom.

Vyrovnanie a dosiatie

Po zime sa v trávniku často objavia nerovnosti. Na nápravu použijeme jemný kremičitý piesok s frakciou 0,2 mm. Opatrne ho rozhrnieme po ploche trávnika. Koncom marca môžeme začať aj s dosievaním miest, na ktorých trávnik vyhynul, prípadne bol zničený plesňou. Vyberieme zvyšky koreňov aj s časťou substrátu, nasypeme nový tráv­nikový substrát, vysejeme trávne osivo a zavlažíme. Dajme si však pozor, aby použité osivo bolo totožné s tým, aké sa nachádza na zvyšnej časti trávnika. Inak vzniknú nápadné rozdiely a plocha nebude pôsobiť celistvo.

Odborník radí
Na začiatku sezóny sa vyplatí skontrolovať pH pôdy trávnika. Ideálne je 5,5 až 7,5. Ak je hodnota nižšia, treba trávnatú plochu povápniť.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2016

  1. Mandrák Michal says:

    Ale co robit ak je pH vyššie?
    A piesok frakcia 0-2 mm

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje