Ako neminúť v záhrade „majland“
Galéria (5)

Ako neminúť v záhrade „majland“

Keďže údržba záhrady stojí nemalé financie, ponúkame vám niekoľko tipov na šetrenie. 

Galéria

Údržba záhrady - 01_shutterstock_88084825
Údržba záhrady - 02_shutterstock_230196139
Údržba záhrady - 03_Daniel_Kostal_trava
Údržba záhrady - 04_shutterstock_198460478

1 Aj v záhrade môžete šetriť elektrickou energiou. Dobre si premyslite, či je vždy nutné zobrať do rúk elektrické náradie. Napríklad, ak máte menší živý plot, namiesto krovinorezu siahnite po nožniciach na živý plot. Strihanie bude síce o trochu prácnejšie a zdĺhavejšie, ale ušetríte.

2 Svieťte osvietene. Jedným zo žrútov energie v záhrade je aj osvetlenie. Namiesto klasických záhradných svietidiel použite v čo najväčšej miere solárne – svetlo budete mať prakticky zadarmo (samozrejme, ak si odmyslíte počiatočnú investíciu, pozn. red.). Solárny článok nabije batériu a po zotmení sa vďaka svetelnému senzoru lampa rozsvieti. Svetlo je síce matné a nevýrazné, no poslúži na základné osvetlenie chodníkov k terase či okolo domu. Takéto svietidlá môžete umiestniť kdekoľvek podľa potreby (a zasa ich podľa potreby aj premiestniť), nepotrebujú vypínače ani žiadne rozvody a ich obstarávacia cena nie je vysoká.

Listy pri jesennom upratovaní nepáľte! Radšej si z nich vyrobte listovku, ktorá je kvalitným základom na výrobu vlastných substrátov.

3 Ak kosíte elektrickou kosačkou, zvážte, či naozaj treba tak často kosiť. Mimochodom, najmenej náročné (aj po finančnej stránke) sú kvetinové lúky.

4 Zvoľte úsporný chod alebo minimalizujte doplnky. Určité množstvo elektrickej energie spotrebujú aj fontánky, umelé potoky a podobne, preto sa ich chod snažte vhodne minimalizovať. Praktické sú časové spínače.

5 Na zálievku využite dažďovú vodu. Tá je vďaka svojmu pH ideálna na zalievanie rododendronov, azaliek, vresov, hortenzií a iných kyslomilných rastlín a záhonov s vlhkomilnými rastlinami. Dažďovú vodu možno zviesť rúrami priamo do záhonov alebo zberať do sudov či zabudovaných nádrží a v prípade potreby ju použiť.

Pokosenú trávu využite na mulčovanie záhonov – zníži sa spotreba vody pre vysadené rastliny. foto Daniel Košťál

6 Zalievajte v správny čas. Lepšie hospodárenie s vodou znamená aj vedieť správne zavlažovať, teda tak, aby zeleň využila vodu čo najlepšie. Zalievať na pravé poludnie v letných mesiacoch je to najhoršie, a to nielen z hľadiska úspor. Voda, ktorú nalejete na pôdu, sa okamžite vyparuje a neraz sa ani poriadne nedostane ku koreňom rastlín. Navyše, kvapky vody na listoch pôsobia ako malé lupy a môžu ich poškodiť. Zalievajte ráno alebo večer – vtedy sa voda rýchlo dostane ku koreňom rastlín. A ani vody netreba toľko ako počas dňa. Najnáročnejšie na závlahu sú hortenzie, letničky či plodová zelenina.

7 Používajte nástelku. Záhony s trvalkami, letničkami a drevinami namulčujte drvenou kôrou alebo inou vhodnou nástelkou (pokosená tráva, seno…). Vyparovanie vody sa tým výrazne zníži a jej potreba nebude až taká vysoká. Takisto sa tu nerozrastie burina, čiže sa tak obmedzí aj potreba používať prípravky proti nej.

8 Hnojivá a postreky z vlastnej záhrady. Kvalitný substrát si môžete namiešať aj svojpomocne, vhodné pomery nájdete v odbornej literatúre alebo na internete, potrebné ingrediencie zasa vo svojom okolí. Základom môže byť piesok, a najmä kvalitný preosiaty kompost, ktorý sa dá získať aj z tej najmenšej záhrady. Istou formou úspor je využitie kompostovej zeminy na prihnojovanie trávnikov či kvetinových záhonov. Veľmi pozitívne na kompost reagujú napríklad trvalky. Jedinou investíciou bude zaobstarať si kompostér, treba naň len vyčleniť v záhrade miesto. Tak si vyrobíte doma kompost prakticky zadarmo. Ten pôdu prevzdušní a zároveň ju obohatí o živiny. Záhradné rastliny môžete prihnojovať aj špeciálnymi rastlinnými výluhmi, mnohé sú zároveň ekologickou alternatívou bežných chemických postrekov. Ich účinok nemusí byť síce po prvej aplikácii dokonalý, ale po opakovaní takýto postrek zaberie. Na jeho výrobu budete potrebovať v podstate len vodu, napríklad aj dažďovú.

9 Pri kúpe rastlín sa riaďte pravidlom: menej je viac. Podľa tohto princípu je lepšie vysadiť do záhrady menej náročných rastlín, ale viac kusov. Vo všeobecnosti sú lacnejšie rýchlo rastúce druhy, naopak, vzácnejšie a pomaly rastúce exempláre sú často neporovnateľne drahšie. To platí aj o mohutnejších drevinách, čím sú väčšie, tým sú drahšie. Za pomerne málo peňazí sa však dajú zaobstarať krásne trvalky aj kry (lacnejšie sú rastliny v nekvitnúcom stave). Veľakrát sa dajú kúpiť rastliny po sezóne za zlacnené ceny. Najdrahší býva obvykle nákup dvojročiek a letničiek – tieto rastliny totiž treba vysádzať každoročne, naopak, napríklad trvalky či cibuľoviny vydržia na jednom mieste veľa rokov. Ak budete chcieť pestovať širokú paletu kvitnúcich letničiek, rozhodne neušetríte. Predpokladom bohatej násady kvetov je totiž nielen pravidelná zálievka, ale aj prihnojovanie a použitie kvalitných substrátov. Veľa rastlín si môžete zaobstarať aj tak, že si ich sami rozmnožíte (výsevom, odrezkami a pod.) alebo si niečo prinesiete od susedov. Treba si dať pozor aj na to, či kupujete druhy rezistentné proti chorobám a škodcom. V súčasnosti sú totiž postreky nezanedbateľnou investíciou.

tip
Mnohé rastliny si môžete rozmnožiť svojpomocne. Nebudú vás stáť vôbec nič.

text: Daniel Košťál
foto: autor, isifa/Shutterstock
zdroj: časopis Tvorivé bývanie 4/2016

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje