Ako na malý pozemok vtesnať úžitkovú aj okrasnú záhradu?
Galéria (11)

Ako na malý pozemok vtesnať úžitkovú aj okrasnú záhradu?

Možno to poznáte. Máte malý pozemok a chceli by ste naň vtesnať všetko možné. Nechcete sa vzdať zeleninových hriadok, kvetinových záhonov ani terasy. A možno to predsa len pôjde...

Galéria

Záhrada na všetko - 01_shutterstock_129192125
Záhrada na všetko - 02_shutterstock_532602862
Záhrada na všetko - 03_shutterstock_524678167
Záhrada na všetko - 04_shutterstock_474483907
Záhrada na všetko - 06_shutterstock_355494410
Záhrada na všetko - 07_shutterstock_390054172
Záhrada na všetko - 08_shutterstock_299439464
Záhrada na všetko - ThinkstockPhotos-125176287

Výhody tohto riešenia

+ Zaujímavé členenie priestoru vzhľadom na rozmery záhrady, kde si každý nájde svoje miestečko.
+ Napriek malému priestoru sa našlo miesto aj na úžitkovú časť. Tá je opticky oddelená a nepôsobí rušivo. Estetickejším riešením by bolo, keby bol oddeľujúci plôtik o niečo vyšší a doplnený popínavou rastlinou.
+ Pekná priestranná terasa s napojením na trávnatú plochu a výhľadom na záhradu.
+ Atraktívna zeleň vrátane živého plota chráni pred pohľadmi zvonka, zároveň eliminuje hluk a prienik prachu.
+ Striedmosť v použití materiálov – vďaka tomu pôsobí záhradka harmonickejším dojmom.
+ Našlo sa miesto aj na búdu pre psy. Tá v záhradnom priestore nepôsobí až tak rušivo a domáce zvieratá sú vždy na očiach.
+ Zeleň na záhonoch je doplnená kvitnúcimi sezónnymi rastlinami v nádobách. Takto sa môže priestor stále zaujímavo meniť.
+ Premyslené rozdelenie vydláždených plôch, nie je ich zbytočne veľa.
+ Ukážkovo usporiadaná zeleninová záhradka.

Nevýhody tohto riešenia

– Nie celkom šťastne situované jazierko. Hodilo by sa viac smerom k plotu, k zaujímavej výsadbe. Na tomto mieste nevynikne.
– Príliš veľa objektov sústredených na malom priestore. Hoci to láka, nie je potrebné mať všetko.
– Voliéra pre psa by mohla byť čiastočne zamaskovaná zeleňou.
– Málo okrasných rastlín. Rozhodne by to ešte chcelo doplniť aspoň zopár kvitnúcich trvaliek.
– Skleník by mohol mať iné umiestnenie, napríklad viac v strede úžitkovej časti. Z jednej strany mu tieni živý plot, čo sa odrazí na pestovaných rastlinách v jeho vnútri.

1. Funkia

(Hosta)
Patrí k efektným a vďačným trvalkám. Môžete si vybrať druhy a kultivary do polotieňa aj na miesta, kde je viac slnka. Už v prvom roku sa pekne rozrastie a vytvorí husto olistené trsy. Olemuje záhony, vyplní prázdne miesta a aj pekne kvitne. 

2. Nátržník

(Potentilla fruticosa)
Nižšia drevina kvitnúca počas celého leta. Kvety sú podľa kultivaru žlté, ružové alebo biele. Ide o nenáročný a rýchlo rastúci ker, uprednostní slnečné miesta aj so suchšou pôdou. Z tejto dreviny si možno vytvoriť aj nízky živý plôtik. 

3. Aukuba

(Aucuba japonica)
Zaujímavá vždyzelená drevina. Upúta aj v zime. Vyniká veľkými žltoškvrnitými listami. Je pestovateľsky nenáročná a dobre rastie v polotieni s výživnou a mierne vlhkou pôdou.

4. Tavoľa

(Physocarpus opulifolius ’Diabolo‘)
Je to nenáročný ker s efektnými tmavobordovými listami. Pekné sú aj plody. Výborne rastie na slnečnom aj polotienistom mieste. Zaujímavo kontrastuje s inou zeleňou.

5. Agát

(Robinia pseudoacacia ’Umbraculifera‘)
Ideálna drevina do menších záhrad – rastie do výšky 3 až 5 m, nezaberie veľa miesta, vytvára efektnú a hustú korunku. V požadovanom tvare ho treba udržiavať pravidelným rezom. Vyhovuje mu slnko aj polotieň, výživná aj suchšia pôda. 

6. Skalnica

(Sempervivum)
Vďačná nízka sukulentná trvalka. Vysadiť si ju môžete aj do misiek či dekoračných črepníkov. Rýchlo a bohato sa rozrastá, nie je náročná – netreba ju pravidelne zalievať. 

7. Petúnia

(Petunia hybrid)
Vďačná letnička, ktorá prežije aj tam, kde je veľmi teplo a slnečno. Za pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov sa bohato odmení. Priesady treba vysádzať v máji do substrátu na balkónové letničky. 

8. Ľanovník

(Phormium tenax)
Menej známa, ale veľmi pekná dekoračná rastlina. Výborne sa jej darí v nádobách (viac ako na záhone), zvykne sa pekne rozrásť, upútať môže farebnými listami. Miluje slnečné miesta. 

Odborník radí

V záhrade tohto typu si treba dať oveľa viac záležať na údržbe trávnika. Atraktívna zelená plocha potom môže byť miestom trávenia voľného času počas slnečných dní.

dobré rady

Kde v malej záhrade umiestniť skleník?

Ideálne je najsvetlejšie miesto v záhrade, kde naň nebude dopadať tieň vyšších budov, pergol, živých plotov, stromov a mohutnejších krov. Takisto nie sú vhodné otvorené priestranstvá – sú príliš vystavené vetru, v takto umiestnenom skleníku je chladnejšie a náklady na energie sú počas zimy vyššie. Optimálna poloha je východ – západ, čo zaručí dostatok slnečného svitu v zime aj na jar.

Tvar a konštrukcia

V záhradných centrách aj v internetových obchodoch je v súčasnosti v ponuke veľké množstvo rôznych druhov skleníkov, ktoré sa líšia materiálmi aj cenami. Na pestovanie zeleniny volíme skleníky so sedlovou strechou (vnútorné usporiadanie: dva bočné záhony a chodník uprostred), s výškou minimálne 1,5 m a plochou od 3 do 50 m2. Veľké množstvo svetla vniká do skleníka s oblúkovou strechou, tie sú vhodné do moderne riešených záhrad. Šesťuholníkové, kruhové a pyramídové skleníky sú síce v záhrade príťažlivé, no sú vhodnejšie na pestovanie kvetín ako zeleniny. Najviac sa v súčasnosti využívajú hliníkové konštrukcie. Takýto skleník potrebuje v najchladnejších obdobiach roka intenzívnejšie vykurovanie, nevyhnutné je jeho kvalitné zaizolovanie. Veľmi pekná a prirodzene pôsobiaca je drevená konštrukcia, ale tá je náročnejšia na pravidelnejšiu údržbu (nátery).

Základy – áno či nie?

Ak chcete skleník využívať aj v zime, treba vytvoriť tehlové alebo betónové obvodové základy (mali by byť hlboké aspoň 80 cm). Základy skleník stabilizujú a tepelne ho izolujú. Ani výber zasklenia netreba podceniť. Sklo je klasika – prepustí najviac svetla, no listy rastlín v jeho blízkosti môžu byť v lete veľmi rýchlo poškodené. Využívajú sa aj izolačné dvojsklá. V poslednom čase sú obľúbené hlavne polykarbonátové dosky. Ich výhoda je nižšia hmotnosť, trvácnosť a dobré izolačné vlastnosti. Sú lacnejšie ako sklo a fakt je, že svetlo cez plast prechádza rýchlejšie. Nevýhoda plastov je, že sa rýchlo znečistia, čo môže znižovať prísun svetla do skleníka. Polykarbonát rovnomerne rozptyľuje svetlo a ani nie je nutné tienenie takto zastrešeného priestoru.

Text: Daniel Košťál
Foto: Thinkstock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017

  1. Jozef14 says:

    Ten plánik sa mi nezdá ako malý pozemok má minimálne 100m2,keď si k tomu domyslím vysadené uvádzané rastliny tak mi treba tak cca 300m2 pozemku a to už na malú takto prezentovanú záhradku nevyzerá,ale ako inšpirácia vysádzania rastlín OK.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.