ako kupovat akombinovat dreviny do zahrady
Galéria (11)

Ako kupovať a kombinovať dreviny do záhrady

Jarné obdobie je vhodné na založenie či rekonštrukciu záhrady. Jednou z činností je aj výsadba drevín – listnatých, ihličnatých, vždyzelených... V záhradníctvach je široký výber a vďaka častejším zrážkam je predpoklad, že sa dreviny dobre uchytia. Základom úspechu je ich správna kombinácia.

Galéria

Nezabúdame na…

Ak chceme záhradu zatraktívniť novou výsadbou drevín, pri plánovaní nesmieme zabudnúť na zopár dôležitých pravidiel. Rozhodne nekupujeme dreviny len podľa toho, či sú lacné, alebo len preto, že sa nám páčia na prvý pohľad. Môžeme sa popáliť a v konečnom dôsledku vyhodiť zbytočne veľa peňazí. Najprv treba zvážiť podmienky záhrady, jej pôdne pomery, osvetlenie, nadmorskú výšku, zrážky. Dôležité je aj to, či je v blízkosti les, väčšia vodná plocha, či ide o veternú, alebo naopak, chránenú polohu pozemku. Nakupujeme dreviny, ktoré sú vhodné len do podmienok našej záhrady. Má to svoje výhody. Nebudeme mať s nimi starosť. Nebudeme musieť prácne upravovať pôdu či zasahovať proti chorobám a škodcom, ktoré ľahšie napádajú dreviny umiestnené na nevhodnom stanovišti. Ak vyberieme správne druhy s ohľadom na štýl záhrady a domu, môže sa nám podariť vytvoriť skutočne závideniahodný priestor.

Ako narábať s farebnosťou
Do pozadia záhonu s drevinami sú vhodné druhy s tmavšími zelenými listami či ihlicami, napríklad vždyzelené dreviny. V strede záhona by mali byť farebne rozmanitejšie dreviny (či už ide o listy, alebo kvety) a na okrajoch je zasa dobré vystriedať druhy v rôznych odtieňoch zelenej, ako aj farebnejšie dreviny (napríklad kvitnúce azalky).
S farbami treba narábať opatrne – vždy by mala prevažovať zelená. K nej sa hodí purpurová, žltá alebo striebristá. Farebne rozmanitá kompozícia pôsobí harmonickejšie ako tá, ktorá je vytvorená len z čisto zelených druhov.
Určite sa však vyvarujme širšieho použitia druhov s tmavozelenými listami – taká kompozícia by mohla pôsobiť ťažko, ba až depresívne.


Využitie rozmanitosti

Dreviny – kry alebo stromy – dávajú záhradám osobitný charakter a štruktúru, sú akousi kostrou celej kompozície. Vyznačujú sa obrovskou rozmanitosťou – farebnou, výškovou, rozličnými rastovými formami. Listnáče aj ihličnany môžu byť kompaktné (hodia sa do menších záhrad) alebo nekompaktné (vyššie, širšie, užšie, rozložitejšie, plazivé, hniezdovité či guľovité). Stromy môžu mať stĺpovité, kužeľovité, valcovité, pyramidálne, zaoblené či nízko rozvetvené tvary. Niektoré druhy a kultivary majú prevísajúce konáre alebo guľovitú korunku či korunku v tvare lievika. V rámci záhradného priestoru je dôležité premyslieť aj premenlivosť rastlín, teda to, aby sa kompozícia menila v priebehu roka. Napríklad na jar môže mať niečo v záhone farebné kvety, na jeseň listy a počas zimy môžu byť pútavé zasa vždyzelené dreviny, prípadne farebná a štruktúrovaná kôra stromov.


Javor dlaňovitolistý
(Acer palmatum ‚Atropurpureum Dissectum‘)
▶ farebne príťažlivá, približne 1,5 m vysoká drevina s dáždnikovou korunou
▶ žiada mierne kyslé a vlhkejšie pôdy
▶ vyhovuje mu slnko až polotieň a závetrie
▶ je ideálny do stredu záhona, ale treba mu nechať priestor

Skímia vždyzelená (Skimia japonica ‚Rubella’)
▶ kompaktne rastúci vždyzelený ker
▶ vďaka kožovitým listom a purpurovým kvetným pukom je atraktívna počas zimného obdobia
▶ postačí jej mierne kyslá a vlhká pôda
▶ dorastá len do jedného metra, je vhodná do menších záhonov


Vresovec mäsový
(Erica carnea ‚Myretoun Ruby‘)
▶ vytvára nízke porasty kvitnúce ružovými kvetmi v jarnom období
▶ vyhovuje jej mierne kyslý substrát a slnečné miesto
▶ hodí sa na okraje záhonov, pričom do skupiny možno vysadiť viac kusov
(pre veľkolepejší zážitok počas kvitnutia)

–>
Rôzne rastové formy

Pokiaľ ide o rastové tvary, je dobré, ak v menšej záhrade vysadíme do skupiny (nie kde-tu po celej záhrade) napríklad stĺpovité alebo kužeľovité dreviny, potom guľovité (aj s guľovitou korunkou), hniezdovito rastúce, previsnuté a napokon poliehavé, ktoré vyplnia voľné miesto na záhone. Samozrejme, vždy treba združiť druhy s rovnakými pestovateľskými nárokmi, vysádzať s prihliadnutím na pravidlo, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia, prípadne niečo vyššie môže byť ako kontrast umiestnené aj na kraji. V strede treba nechať miesto napríklad aj na drevinu na kmienku (napríklad ružu) alebo aj na niečo farebnejšie (pred zeleným pozadím). Nevyhnutné je dodržať správne rozstupy – riadiť sa treba výškou a šírkou danej dreviny v dospelosti (býva to uvedené na štítkoch s cenou). Prázdne miesta po výsadbe môžu dočasne vyplniť pôdopokryvné trvalky či trávy (napríklad kostravy a ostrice). Treba si vyberať aj dreviny zaujímavé z farebného hľadiska. Ihličnany môžu mať ihličie v rôznych odtieňoch zelenej, ale aj striebristé či žltozelené, listnaté kry zasa môžu pútať listami purpurovými, žlto- či bielo-zelenými, prípadne striebristými. 

Dobrá rada

Ako nakupovať dreviny
▶    Nevšímame si len cenu. Informujeme sa predovšetkým o pestovateľských nárokoch rastliny, o jej výške a šírke rastu v dospelosti.
▶    Rastlina by mala pôsobiť vitálne, listy by mali byť zelené, bez škvŕn a zahnednutých okrajov, stonky musia byť husto olistené.
▶    Ak je rastlina dobre zakorenená, po vybratí z kontajnera, v ktorom rastie, si koreňový bal drží svoj tvar.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zodpovedná redaktorka: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.