5 sposobov vyuzitia ruzi
Galéria (14)

5 spôsobov využitia ruží

O kráse ruží sa toho popísalo už veľa. Nečudo, veď patria k najstarším pestovaným rastlinám. Okrem toho, že ponúkajú množstvo druhov a tisíce kultivarov, majú tieto nádherné dreviny ešte ďalšiu prednosť – sú využiteľné takmer v každej záhrade na niekoľko spôsobov.

Galéria

choroba, cibuľa
jabloň, rastlina
maliny
jabloň, rastlina
choroba, cibuľa
Ruže môžeme pestovať popínavé, veľkokveté (čajohybridy), viackveté (opakovane kvitnúce), miniatúrne, stromčekové, sadové, krovité, botanické a pôdopokryvné. V súčasnosti je obľúbené pestovanie historických a anglických ruží.
Rastliny vyberáme vždy s ohľadom na podmienky záhrady – veľkosť pozemku, typ pôdy, intenzita svetla a podobne. Iné ruže sa budú hodiť do mesta, iné na vidiek a mnohých poteší, že niektorým vyšľachteným ružiam sa darí aj v črepníkoch na balkónoch a terasách. Farebné spektrum kvetov siaha od bielej cez žltú, oranžovú, ružovú, červenú, karmínovofialovú až k pastelovým odtieňom. Z tohto sa už dá vytvoriť krásna a harmonicky pôsobiaca výsadba, napríklad tón v tóne. Kvety ruží môžu byť plné, poloplné a jednoduché – aj na to treba pamätať pri výbere.

TIP
Ruže dostať prakticky počas celého vegetačného obdobia a v kvitnúcom stave, tak vidíme, čo kupujeme. Väčšinou sú ruže v črepníkoch označené názvom kultivaru, údajom o výške rastu a podobne. Pri pravidelnom zavlažovaní sa dobre ujmú a vytvoria ďalšie nové kvety.

1. spôsob: Do vidieckej záhrady

Vo vidieckej záhrade, kde sa žiada pestrosť – farebná aj tvarová, sa nemusíme obmedziť len na jeden druh ruží. Romantickú náladu najlepšie dotvoria botanické ruže, napríklad ruža Hugova (Rosa hugonis), ruža vráskavolistá (Rosa rugosa), ruža galská (Rosa gallica) či známa ruža šípková (Rosa canina). Veľmi pekné sú sadové či staroanglické ruže s veľkými a často aj voňavými kvetmi, napríklad kultivary ‚Abraham Darby‘, ‚Constance Spry‘, ‚Gertrude Jekyll‘. Nesmieme zabudnúť ani na popínavé druhy. Väčšina botanických ruží môže okrem kvetov ponúknuť aj plody – šípky, ktoré zažiaria v jesenných mesiacoch. Vo vidieckej záhrade sa ruže uplatnia ako solitéry v trávniku (krásne vyniknú ich bohato zakvitnuté ovísajúce konáre), v kvetinovom záhone, pri plote alebo pri dome (popínavé druhy).

Rada:
K chodníkom a lavičkám vysaďme druhy s voňavými kvetmi. Vo vidieckom prostredí sú nádherné aj voľne rastúce živé ploty zo sadových ruží, napríklad kultivary ‚Queen Elizabeth‘, ‚Gold Reef‘, ‚Dr. Waldheim‘.

Ružový minimanuál

Pôda: V záhrade vysádzame ruže na vzdušné, dostatočne slnečné stanovištia. Pôda by mala byť hlinitá, humusovitá a zároveň priepustná, dostatočne kyprá a mierne vlhká. Ílovitú pôdu je dobré pred výsadbou obohatiť o piesok. Piesočnaté pôdy doplníme zasa o kvalitný humus; pamätajme však, že tieto pôdy rýchle vysychajú a majú menej živín, čo ružiam neprospieva. Pestovateľský substrát nesmie obsahovať ani vápno. Úplne nevhodné na pestovanie ruží sú dlhodobo vlhké, zamokrené a kyslé pôdy!
Stanovište: Ruže neznesú umiestnenie na južnej strane – trpia tu suchom aj chorobami. Vhodnejšia je juhozápadná alebo juhovýchodná stena chránená pred vetrom. Pri výsadbe dbáme na to, aby miesto očkovania (zvyčajne zhrubnuté miesto v dolnej časti ružového kra) bolo pod úrovňou pôdy (aspoň 5 cm).
Zavlažovanie: Rastliny zavlažujeme pravidelne, najmä v lete. K zálievke patrí aj občasné prekyprenie pôdneho povrchu – korene potrebujú na rast vzduch. Praktické je namulčovať ružový záhon vrstvou drvenej kôry (hrubou minimálne 5 cm) – zamedzuje rastu burín, udržiava vlhkosť a rovnomerný obsah vzduchu v pôde, navyše, na povrchu záhona pôsobí dekoratívne.
Starostlivosť: Nezabúdajme na odstraňovanie odkvitnutých kvetov – podporí to ďalšie kvitnutie.
Prihnojovanie: Ruže prihnojujeme vždy len špeciálnym hnojivom určeným na ruže. Vhodné je dlhodobo pôsobiace hnojivo, ktoré zapracujeme na jar do pôdy okolo kríkov. Pravidelnejší prísun živín naštartuje tvorbu nových kvetov, zdravých listov a nových mladých výhonkov. Prihnojujeme aj koncom leta hnojivom s vyšším obsahom draslíka – zabezpečí lepšie prezimovanie krov.
Pri ružiach je veľmi dôležité ich správne zazimovanie.

2. spôsob: Na vysokej nohe

Stromčekové ruže sú podľa mnohých najkrajšie. No krása niečo stojí, to platí aj o týchto ružiach – patria totiž medzi najdrahšie. Podľa výšky sa rozdeľujú na zakrpatené (do 40 cm), polokmene (do 60 cm), vysokokmene (do 90 cm) a kaskádové (do 140 cm). Uplatnia sa ako solitéry v trávnatých plochách či na letničkových a trvalkových záhonoch. Vyniknú pred živými plotmi, v predzáhradkách aj pri chodníkoch. Môžeme ich vysadiť aj do vegetačných nádob. Sú nenáročné, treba ich len precízne zazimovať. Navyše, netrpia až tak chorobami a škodcami.



Výhoda:

Možno ich umiestniť aj do veľmi malej záhrady či na balkón.

Rada:
Zaujímavý výsledok dosiahneme, ak pod stromčekové ruže vysadíme pôdopokryvné.

3. spôsob: Pestovanie ruží v nádobách

Kráľovstvo ruží si môžeme vytvoriť aj na balkóne alebo terase vo vegetačných nádobách. Takýmto spôsobom možno pestovať napríklad kultivary ‚Ingrid Wendl’, ‚Monatana’, ‚Bordure Apricot’. Vhodné sú kríkové aj stromčekové ruže. Ak ich umiestnime na slnečné miesto, s veľkou pravdepodobnosťou očakávajme bohatú záplavu kvetov.
Ruže do nádob vysádzame do špeciálneho substrátu určeného výlučne na ruže. Počas celej sezóny zabezpečíme prísun živín, substrát by mal byť vždy mierne vlhký. Predpokladom opakovaného kvitnutia je pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a výber správneho druhu a kultivaru. Nie všetky ruže kvitnú počas celej sezóny, medzi dlhodobo kvitnúce patria napríklad kultivary ‚Champion of the World’, ‚Ferdinand Pichard’.

4. spôsob: V mestskej záhrade

V mestskej záhrade či predzáhradke vyniknú veľkokveté alebo viackveté ruže, napríklad kultivary ‚Kardinal’, ‚Landora’, ‚Dep Secret’, ‚Ingrid Bergman’, ‚Gloria Dei’.
Môžeme si vytvoriť záhon iba s ružami, v ktorom nekombinujeme veľa kultivarov. Efektná je však aj kombinácia ruží s trvalkami, ako sú levanduľa, alchemilka, kocúrnik, santolina, zvončeky či pakosty. V mestskej záhrade vyniknú aj popínavé ruže (nanajvýš jeden druh a kultivar), prípadne môžeme skombinovať záhon ruží a steny či oblúky obrastené popínavými ružami. Pozor! Ruže nesadíme do skaliek, vresovísk ani k jazierkam. Pôsobivé sú v geometricky pravidelných záhonoch (vo formálnych záhradách), dokonca aj vo vyvýšených. V mestskej záhrade prislúcha ružiam reprezentatívnejšie miesto, kde budú na očiach. Ak ide o kultivary s voňavými kvetmi, môžeme nimi olemovať chodníky.



Rada:

Efektným riešením je, ak ruže decentne orámujeme nízkym kultivarom krušpánu (Buxus sempervirens ‚Sufruticosa‘).

5. spôsob: V záhrade na svahu

Ak máme svahovitú záhradu alebo problematické kúty pri dome, ktoré by sme chceli rýchlo zazeleniť, prípadne aj nechať rozkvitnúť, dobrou voľbou sú pôdopokryvné ruže, napríklad kultivary ‚Snow Carpet’, ‚The Fairy’, ‚Flower Carpet’. Nie sú vysoké, dorastajú len do výšky 50 cm. Čo však nenaberú na výške, doženú rýchlym rastom do šírky. Výborne sa prispôsobia takmer každému prostrediu, okrem zamokrených pôd. V prípade pôdopokryvných ruží platí, že rôznorodosť vytvára harmóniu, čiže na jednu plochu môžeme vysadiť rôzne kultivary. Výhodou koberca ruží je, že sa hodí na vidiek aj do mesta a že sa oň netreba až tak starať. Približne po troch rokoch od výsadby vytvoria ruže hustý koberec, ktorý potláča rast burín a udržiava pôdu stále mierne vlhkú. Negatívom však je, že ruže sa môžu dostať aj na nežiaduce miesta a potlačiť rast iných okrasných rastlín. Sem-tam ich preto treba obmedziť v raste, a to počas celého vegetačného obdobia.

–>

Ako správne rezať ruže
Nerežeme blízko pri puku (a) ani ďaleko (b), približne 5 až 7 mm nad púčikom, a to ostrými nožnicami (rana musí byť hladká a smerovať od púčika).
Zazimovanie kríčkových ruží
Keď ruže odkvitnú na jeseň, okolo rastliny nahrnieme zeminu asi vo výške 25 cm (a), na ňu dáme suché lístie (b) a nakoniec všetko prikryjeme ihličnatými vetvičkami (c).
Vysádzanie kmienkových ruží bez koreňového balu
Ak sú korene zaschnuté, odstránime poškodené a uschnuté časti a upravené korene namočíme na niekoľko hodín do vody. Do primerane širokej jamy (asi o 5 až 10 cm širšej ako je šírka koreňov) vložíme kompost a kolík. Oporný kolík musí byť v rovnobežnej polohe s kmeňom, nie nakrivo.kresby: Mgr. Magdaléna Dečová

Ako ušetriť

Aby sme peniaze za ruže zbytočne nevyhadzovali, treba si vedieť vybrať tie správne. Ako ich rozpoznáme? Vyberáme len zdravé jedince bez príznakov chorôb a škodcov. Varovným signálom môžu byť skrútené či čierne škvrnité listy. Kupované ruže by mali mať aspoň tri silné a zdravé výhony.

Čo škodí ružiam

▶ vošky – chemická ochrana
▶ čierna škvrnitosť listov (vzniká pri dlhšie trvajúcom daždivom počasí) – chemická ochrana
▶ múčnatka (príčinou je suchšie počasie a vyššia vlhkosť vzduchu) – chemická ochrana
▶ hrdza (najčastejšie sa šíri vo vlhku, v tieni a na uzavretých miestach) –chemická ochrana

Môže sa nám zísť
záhradnícke nožnice
hrubšie rukavice
motyčka
krhla
rozprašovač (na ochranné postreky)

Text: Daniel Košťál
Foto a kresby: autor, Mgr. Magdaléna Dečová, thinkstock.com
Zodpovedná redaktorka: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje