image 19802 25 v1
Galéria (5)

Izbové rastliny v zimnom období

Rastliny momentálne prechádzajú obdobím vegetačného pokoja. Ide o dôležitú časť ich životného cyklu, ktorá je prípravou na nadchádzajúcu sezónu. Preto je starostlivosť o rastliny namieste aj v tomto čase a netreba ju podceňovať. 

Galéria

Izbové rastliny
lopatkovec
prystec
Schlumbergera

Azda najväčším nepriateľom zimného obdobia je nedostatok svetla. Môžeme ho pozorovať na listoch. Príkladom rastliny trpiacej nedostatkom svetla je monstera. Ide o mohutnú rastlinu s krásnymi a veľkými listami. Pri dostatku svetla sú tieto listy perforované, ale pri obmedzení svetelných podmienok dochádza k tvorbe celistvých listov.

Nedostatok svetla sa nemusí nutne prejavovať len na samotnom tvare listu. Varovným signálom je v tomto smere aj sfarbenie listov. Napríklad lopatkovec pri nedostatku svetla vytvára tmavozelené listy. Táto skutočnosť môže viesť aj k tomu, že rastlina ani nezakvitne. Energia sa totiž spotrebováva práve na listy. Správna teplota a zálievka zohrávajú tiež svoju podstatnú úlohu. Stále platí dobre známe, že menej je niekedy viac – pri zimnej zálievke dvojnásobne.

Zálievka

Zálievku je potrebné v tomto období obmedziť. Pred samotným zaliatím je vhodné skontrolovať substrát rukou. Nezabúdajte kontrolovať aj rastliny, ktoré zimujú v pivniciach. Aj takto uskladnené jedince je potrebné počas zimného obdobia poliať. Pri zálievke treba byť celkovo opatrný, záleží od druhu pestovanej rastliny. Niektoré neznesú zálievku zvrchu, takým druhom je napríklad senpólia, ktorú ani nerosíme.

Rosenie senpólie môže viesť k hnilobe. Preto ju zalievajte výlučne zospodu. Všeobecne pri rastlinách platí, že premokrený substrát môže spôsobiť zahnívanie koreňov a v konečnom dôsledku môžu uhynúť. Na trhu sú dnes dostupné rôzne druhy závlahy, ktoré uľahčujú proces polievania. Nezabúdajte aj to, že mnohé bežne pestované odrody majú exotický pôvod a rosenie listov je pre ne žiaduce .

Listy a substrát

K zimnej starostlivosti patrí aj kontrola substrátu a listov. Odstraňujeme poškodené a napadnuté listy. Zaprášené listy (napríklad monstery, filodendronu…) je možné poutierať vlhkou handričkou. Niektoré druhy sa dajú sprchovať (napríklad dracéna, citrus, lopatkovec….). Substrát je vhodné z času na čas prekypriť. Mne sa osvedčilo aj zapracovanie perlitu do substrátu. Povrch pôdy môžete oživiť mulčovacou, prípadne píniovou dekoračnou kôrou. Osobne som mulčovaciu kôru použila pri monstere a juke. Obidvom rastlinám sa zatiaľ darí dobre.

Teplota

Teplota môže pri prezimovaní (hlavne prekúrených bytoch) predstavovať problém. Správne teplotné rozpätie pri prezimovaní záleží od druhu pestovanej rastliny. Niektorým vyhovuje nižšia teplota. Nesprávna teplota môže zohrávať významnú úlohu aj pri tvorbe kvetov a rastlina v konečnom dôsledku nemusí ani zakvitnúť. Napríklad vencovec a schlumbergera v zimnom období uprednostňujú práve pomerne chladné prostredie.

Vencovec

Vencovec predstavuje zaujímavú izbovú rastlinu. Pri raste uprednostňuje svetlé stanovište. Treba však dávať pozor na priame slnečné lúče. Neznáša ich dobre. Teplota by v zimnom období mala byť okolo 12 °C. Pri vencovci sa môžeme stretnúť s opadávaním listov, čo je spôsobné zmenou miesta. Nepriaznivý vplyv má na rastlinu aj prievan a zmena teplôt. Vencovec si môžete namnožiť prostredníctvom stonkových odrezkov.

Schlumbergera

Schlumbergera sa stala už akýmsi symbolom vianočných sviatkov. Za našu starostlivosť sa nám táto rastlina odvďačí krásnymi kvetmi. Schlumbergera sa pestuje na svetlom až polotienistom mieste. Teplota zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kvetov. V zimnom období je potrebné zabezpečiť 10 až 15 °C. Vyššia teplota má za následok, že rastlina nevytvorí kvety. V marci je vhodné teplotu zvýšiť a v prípade potreby rastlinu presadiť. Schulumbergera sa dá pomerne jednoducho namnožiť, a to pomocou listových odrezkov.

Schlumbergera

Zimné mesiace môžu na nás pôsobiť smutne až deprimujúco. Nie je za tým len absencia svetla. Mnohým z nás chýba aj pohľad na krásu kvitnúcich kvetov. Aj tomto ponurom období nájdeme izbové rastliny, ktoré nás potešia kvetom. Jednou z nich je aj prýštec. Mne osobne kvitne prakticky skoro celý rok.

Prýštec

Prýštec (Euphorbia) predstavuje nenáročnú rastlinu, ktorá vytvára jemné a nenápadné kvety. Uschnuté listy a kvety pravidelne odstraňujeme, na tento účel nám dobre poslúži obyčajný (výtvarný) štetec. Kvety majú odtieň bielej, žltej, ružovej a červenej farby. Ako som už spomínala, vysoká teplota môže v zimnom období predstavovať problém. Pri tejto nenáročnej rastline to však tak nie je, znesie aj vykurovaný byt. Ďalšou výhodou je, že jej neprekáža ani suchý vzduch.

Prýštec

Lopatkovec

Lopatkovec je ďalšia zaujímavá rastlina, ktorá má vegetačné obdobie aj počas zimy (od októbra do januára). Patrí k obľúbeným druhom, pestuje sa pri bežnej izbovej teplote. V zimných mesiacoch si vyžaduje teplotu minimálne 16 °C. Počas vegetačného obdobia používajte hnojivo na podporu kvitnutia. Problémom pri lopatkovci môže byť hnednutie koncov listov spôsobené prehnojením. Rastlina dobre znáša aj suchý vzduch. Je vhodná na rosenie, ja osobne ju bežne sprchujem.

Lopatkovec


TEXT
a FOTO: Tatiana Plešová

  1. Anonym says:

    dobrý den chcel by som sa opýtať mal som viacero izbových rastlín v pivnici zimovali asi od zaciatku decembra do polovice marca.asi vo februari som si všimol,ze niektoré výhonky staršie už zdrevnatené, začínajú schnúť ale bolo to len minimalne poškodenie.v marci to už bolo zretelnejšie,resp.rastliny zacinali hnednút.tak som ich vybral z pivnice a uložil na bežne stanovisko s izbovou teplotou.rastliny ktoré mali nezdrevnatené výhonky začali úplne černať a odumreli. sem tam sa objavil aj nejaký mladý výhonok ale hned odumrel.pri rastlinách so so zdrevnatenou stonkou zacali stonky postupne od vrchu schnúť.niektoré rastliny sa tiez zachovali tak,že výhonky ktoré majú,neodumierajú ale tiez ani nerastú ostávajú vkuse na jednom mieste už vyše 2 mesiacov.neviem kde moze byt problém,v pivnici mali aj vodu, aj teplota nebola taká aby im ublížla,najskôr si myslim ze to bolo kvôli svetlu lebo okná v pivnici sú dosť malé ale na druhej strane rastliny boli umiestne blizko pri nich takze svetlo tam bolo.takze neviem naozaj aký je dôvod že uhynuli.
    ďakujem za radu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje