ulozne priestory v byte 1. cast
Galéria (8)

Úložné priestory v byte (1. časť)

Takmer každá domácnosť rieši závažný problém: kam uložiť všetky predmety, ktoré rodina počas dlhých rokov nazhromaždila. Už iba výpočet predmetov, ktoré obyčajne potrebujeme k životu, by mohol zabrať v tomto článku toľko miesto, že by nám už neostal priestor na nič iné. A presne takisto je to aj v skutočnosti – všetky veci môžu zabrať toľko životného priestoru, že byt nebude „dýchať“, a teda sa v ňom bude – obrazne povedané – ťažko dýchať aj nám.

Galéria

Kupujme s rozvahou
Prv ako budeme premýšľať o tom, kam doslova napcháme všetky zakúpené predmety , mali by si ešte pred ich kúpou zvážiť, či ich naozaj budeme potrebovať. Reklama na nás síce útočí zo všetkých strán, ale po dôkladnom zvážení určite prídeme na to, že nepotrebujeme naraz hriankovač, sendvičovač, hotdogovač, kávovar, jogurtovač, varič na vajcia, krájač, domácu pekáreň, rúru, samostatný gril aj mikrovlnku… Že sme ľudia, a nie škrečky, a preto nebudeme potrebovať 70 párov topánok, 50 kabeliek rôznej farby a 20 kolekcií posteľnej bielizne, aj keby ich ponúkali vo výpredaji prakticky zadarmo.

Už pri kúpe sa radšej rozhodujme pre kvalitné, univerzálne použiteľné alebo viacúčelové predmety. Ak ich už máme, zvážme, čo naozaj potrebujeme a ktoré budeme pravidelne využívať. Hračky, trojkolky, kočíky a vlastne všetky detské veci sa využijú iba veľmi krátky čas, preto sa nerozpakujme ich zavčasu „spakovať“ preč z bytu (samozrejme, ak nejde o nadčasové exempláre ku ktorým máme citový vzťah). A vôbec – všetky predmety, ktoré nepotrebujeme alebo nevyužijeme dlhšie ako rok, predajme, požičajme alebo darujme niekomu, kto ich práve potrebuje.

Špeciálnym druhom predmetov sú zbierky. Tie, samozrejme, nemusíme rozdať, ak ich nepoužívame, ale je vhodné zvážiť vhodnosť toho-ktorého druhu zbieraných predmetov. Zbierka sôch, živých paliem či parohov v malom panelákovom byte nevynikne a všetkým zbytočne zavadzia. Naopak, priemerne veľká zbierka známok, mincí či pohľadníc sa zmestí skoro všade.

Skladovanie predmetov na každodenné použitie a sezónnych vecí
V byte, žiaľ, musíme skladovať nielen veci určené na každodenné použitie, ale aj predmety, ktoré sa využívajú niekoľkokrát ročne, sezónne, alebo dokonca raz za niekoľko rokov. Základným pravidlom je, že to, čo potrebujeme denne, musí byť na ľahko prístupnom mieste a vždy sa musia dať bez problémov odložiť naspäť. Veci so sezónnym využitím môžu byť na ťažšie prístupných miestach, napríklad nado dverami, pod zvýšenou podlahou, vyklápacou alebo zvýšenou posteľou či v škatuliach v zadnom rade hlbokých skríň. Ideálne by bolo skladovať sezónne predmety v samostatnej garáži či sklade, tí, čo túto možnosť nemajú, musia pri ich ukladaní použiť fantáziu a predstavivosť tak, aby nikomu neprekážali.

Na skladovanie predmetov určených na každodenné použitie sú najvhodnejšie rôzne typy otvorených políc, na ktoré ukladáme predmety zoskupené podľa veľkosti. Rad vešiakov v predsieni je užitočný na zavesenie kabátov, vôdzok na psov, dáždnikov či kabeliek. Lišta s háčikmi v kuchyni umožní ľahký prístup k zaveseným hrnčekom, otváračom, panviciam či cedidlám. Úzke, neskladné a veľmi dlhé veci, napríklad rebrík či žehliacu dosku, môžeme ukryť za niektorý dlhý záves k oknu. Nepríťažlivé predmety, ako sú napríklad koše na smeti či špinavú bielizeň, nevystavujme, ale schovajme pred každodenným pohľadom a zaistime ich pravidelné vyprázdňovanie.

Hoci je v ostatnom čase skôr trendom ukryť všetko do uzavretých skríň, musíme si uvedomiť, že uzavretá skriňa obytný priestor zmenší, naopak otvorené police veľkosť priestoru vizuálne zachovávajú.
Kompromisom sú skrinky s priesvitnými dvierkami, ktoré vizuálny dojem veľkosti priestoru zachovávajú, avšak chránia vnútro pred prachom. Za ich nevýhodu možno považovať to, že musia byť stále pekne upratané. Iným spôsobom, ako vynahradiť záber priestoru skrine, je použitie zrkadlových dverí, ktoré schovajú to, čo je vnútri a zrkadlom zdvojnásobia priestor pred sebou. Ani zrkadlová skriňa však nie je vhodná úplne všade, lebo zrkadlo odráža svetlo a celkovo pôsobí skôr ako okno než ako skriňa. Vždy keď sa to dá, vymedzme na skladovanie samostatný murovaný šatník – to nám výrazne pomôže odbremeniť všetok ostatný priestor.

A teraz sa prejdime po imaginárnom byte, aby sme zistili, kde sú rezervy a kde môžeme získať priestor na skladovanie rozmanitých vecí.

Predsieň
V predsieni sa nezdržiavame dlho, práve preto je priam predurčená aj na skladovanie. Okrem vešiakov na veci používané denne môže minimálne 60 cm hlboká skriňa na šatstvo pojať množstvo predmetov – pre priemernú štvorčlennú rodinu by mala stačiť skriňa s pôdorysnou plochou 1,5 m2.

Niekoľko riešení uloženia:

  • bicykle môžeme zavesiť na bočné steny alebo na špeciálnych hákoch pod strop,
  • sánky, lyže a zimné kombinézy ukryjeme v podhľade nad dverami a pod stropom,
  • práčku a nad ňou umiestnenú sušičku dáme za posuvné dvere skrine (najlepšie v nadväznosti na kúpeľňovú stenu),
  • menej používané predmety umiestnime v dekoratívnych škatuliach na policiach nad dverami,
  • uzatvorený pracovný kútik spolu so všetkými náležitosťami, ktoré k nemu patria (šanóny, náradie, nástroje, počítač a podobne),
  • knihy na policiach pri stene a nad hlavami – v „knihomoľských“ domácnostiach nie je nič nezvyčajné, ak práve v predsieni sa nájde miesto na veľkú zbierku kníh, vhodné je však zabezpečiť knihy tak, aby sa na ne príliš neprášilo.

V každej predsieni by mal byť kútik na kľúče s pripraveným pohotovostným svetlom –baterkou. Vhodné je zabezpečiť aj miesto na prijatú a odosielanú poštu, nezaplatené šeky a požičané knihy ktoré treba vrátiť, ako aj zásuvky na čiapky, šále, rukavice a kabelky a priestor odolný vode na odkvapkávanie topánok a dáždnikov.
Podhľad so skladovacím priestorom môže byť priamo nad vstupnými dverami alebo pozdĺž nich, v jednom aj dvoch radoch. Jeho hĺbku zvážime podľa toho, čo v ňom budeme skladovať. Na lyže a sánky musíme rátať s hĺbkou 1,8 m, ak v ňom však chceme skladovať iné predmety, mala by byť hĺbka menšia, maximálne 60 až 80 cm, aby sme na ne pohodlne dočiahli. Hlbšie podhľady sprístupníme z viacerých strán.

Zvážime, či použijeme otváracie dvierka, ktoré síce zaberú po otvorení viac priestoru, zato však lepšie sprístupnia priestor, alebo či použijeme posuvné dvierka, ktoré netrčia do priestoru, ale sprístupnia nám vždy len maximálne polovicu priestoru. Harmonikové dvierka nezaberajú priestor a sprístupnia ho pohodlne, ale nevyzerajú tak pekne ako iné typy dvierok. Do hlbokého podhľadu sa môžeme dostať aj sklápacími dvierkami zdola, vyžadujú však premyslenejšie technické riešenie, aby nebuchli pod nimi stojacu osobu nečakane po hlave. Spodná hrana podhľadu nesmie byť v nižšej výške ako 2,1 m, vhodné je podhľad zdola osvetliť.

Kúpeľňa
Do kúpeľní počas posledného desaťročia prenikajú vstavané úložné systémy a kúpeľňové skrinky, ktoré umožnia, aby každý predmet mal svoje miesto, a zvyšok priestoru odľahčia. Špinavá bielizeň už nemusí byť vystavená na obdiv v dierovanom plastovom koši (alebo pohodená na zemi), lepšie je roztriediť ju podľa farieb do vyklápacích košov alebo zásuviek v  kúpeľňovej skrini. Klasikou sú trojkrídlové zrkadlové skrinky s dvierkami otváracími tak, že si môžeme vidieť tvár naraz z troch rôznych uhlov. Vďaka premyslenému systému obojstranných poličiek a drobných zásuviek sa v nich naozaj drobnosti skladujú vynikajúco, a navyše se sa v nich človek detailne vidí naozaj zo všetkých strán.

Pri prerábaní kúpeľne môžeme vytvoriť napríklad:

  • odkladaciu niku za otváracím zrkadlom alebo dvierkami,
  • skladovací priestor pod vaňou sprístupnený dvierkami alebo skladovací priestor tesne vedľa vane s úložnými košíkmi,
  • skladovací priestor s dvierkami alebo otvorenými policami v paneli za WC,
  • práčku, prípadne aj sušičku vstavanú v skrini alebo nike, v ktorej budú aj ďalšie skladovacie možnosti,
  • vo výške asi 2,1 až 2,2 m drevené, plastové alebo sadrokartónové, zdola osvetlené police na ukladanie objemnejších predmetov – uterákov, županov a rotangových košov.

Úložné priestory vstavané rôznymi spôsobmi pojmú rozličné predmety tak, že nebudú v kúpeľni príliš na očiach. Nemusia byť priveľmi hlboké, na väčšinu vecí používaných v kúpeľni postačí hĺbka 15 až 35 cm.
Každý člen domácnosti by mal mať svoje vlastné miesto na vysušenie svojho uteráka. Uteráky, ktoré sa na háčikoch tesne vedľa seba nikdy poriadne nevysušia, sú naozaj nehygienické. Vhodnejšie je umiestniť ich na rúrkových radiátoroch alebo na tenkých kovových tyčkách, ktoré sa dajú ľahko vytiahnuť vysoko pod strop. Každý člen domácnosti by mal mať svoju vlastnú policu na toaletné potreby (v rodine s pubertiačkami prípadne uzamykateľnú ). Lekárnička má byť prenosná a umiestnená mimo dosahu malých detí.

Text: Ing. arch. Jana Macinská
Kresby: autorka
Foto: archív vydavateľstva

Náš Tip: Potrebujete novú vstavanú skriňu? Obráťte sa na nás! Bratislava a okolie.

 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje