na co treba mysliet pri rekonstrukcii kupelne
Galéria (18)

Na čo treba myslieť pri rekonštrukcii kúpeľne

Ak ide o kúpeľňu, človek väčšinou presne vie, čo nechce. A ako na potvoru, presne to sa mu neustále pletie pod nohy a podsúva ako nutné zlo k iným výhodám, ako druhá strana inak lákavej mince, ako výhodná kúpa, ako celkom dobré riešenie, ktoré by pri troche snahy mohlo skončiť ako riešenie ideálne... A tak našinec podľahne a zmieri sa s tým, že ideálne riešenie si bude musieť zaslúžiť a k vytúženému cieľu bude musieť prejsť ešte kus cesty. Vedieť, čo nechcem, je však celkom sľubný začiatok. Stačí už len zistiť, čo chcem, a zmestiť sa do toho, čo môžem. Riešenie sa volá rekonštrukcia.

Galéria

10c big image
112 laufen 37 laufpro big image
116 a kolo primo big image
117 il bagno al190 big image
121 a big image
121 b3 big image
Čo vlastne chcete?
Najmä obyvatelia starších bytov dôverne poznajú problém menšej než malej kúpeľne, nevhodne riešenej kuchyne či chýbajúcich odkladacích priestorov, o umakarte, PVC a otlčenom smalte ani nehovoriac. Ani v starších rodinných domoch však nie sú výnimkou malé kúpeľne s dosluhujúcim zariadením, pričom ich majitelia sa neraz takisto potýkajú aj s nepraktickou dispozíciou – zbytočnými chodbami na jednej strane a malými alebo nevhodne situovanými izbami na strane druhej. Ak ste zistili, že by sa vám v kúpeľni hodilo viac miesta a inde je priestor v podstate nevyužitý, a ak sa vám navyše zariadenie kúpeľne pomaly, ale iste rozpadáva pod rukami, je naozaj načase povedať si stačilo a pustiť sa do rekonštrukcie. Na chvíľu však ešte skroťte svoje budovateľské nadšenie a odpovedzte si na niekoľko otázok.

Čo vám najviac prekáža?
Aby ste zistili, čo potrebujete, skúste sa najskôr zamyslieť nad tým, čo vám najviac prekáža. Potrebujete v kúpeľni viac miesta, aby sa vám do nej vošla napríklad práčka, skrinky na uteráky a hygienické potreby, väčšia masážna vaňa alebo okrem vane aj sprchovací kút? Alebo vám postačí kúpeľňa v podstate taká, aká je, len s novým, modernejším zariadením? Chcete kúpeľňu praktickejšiu alebo relaxačnú? Nechýba vám v nej okno? Tlačí sa vás ráno v kúpeľni naraz priveľa? Problém by možno vyriešili dve umývadlá, v dome sa možno dá premýšľať o ďalšej kúpeľni. Je kúpeľňa na dobrom mieste? Nemajú napríklad návštevy problém nájsť záchod?

Neskôr sa zrejme vynoria aj ďalšie otázky a námety na zaujímavé vylepšenia. Pravdepodobne sa vám nepodarí zrealizovať úplne všetko, čo by ste chceli, dôležité však je určiť si priority a ich poradie.

Chcete len nové zariadenie, úplne inú kúpeľňu alebo celkom iný byt?
Na začiatku by ste si mali ujasniť, či postačí len nové zariadenie kúpeľne alebo bude potrebná celková rekonštrukcia bytu. V starších bytoch a domoch je totiž často namieste nielen výmena obkladu či starej vane s oprýskaným smaltom, ale aj reorganizácia priestorov. Celkovú rekonštrukciu nemusíte urobiť celú naraz – dá sa podľa finančných či časových možností rozvrhnúť na etapy, na začiatku však treba mať jasný konečný cieľ a presný plán. Aby ste o rok nezistili, že ak by ste tu kúsok ubrali, tamto ste mohli pridať, alebo ak by ste predtým čosi pripravili, nemuseli ste teraz ničiť novú omietku. Postupovať treba vždy od celku k detailom, nie od detailu k detailu.

Koľko ste schopní alebo ochotní do rekonštrukcie investovať?
Odpoveď na túto otázku by mala stáť na začiatku celého rozhodovania, pretože od finančných možností závisia všetky ostatné odpovede. Dôkladná príprava financovania a podrobný rozpočet vám pri rekonštrukcii môžu ušetriť kopu starostí.

Čo všetko v kúpeľni potrebujete a aká by mala byť veľká? To závisí napríklad od počtu členov domácnosti, nie je to však jediné kritérium. Vaše potreby navyše nemusia byť v súlade s priestorovými možnosťami kúpeľne či bytu, a tak treba hľadať vhodný kompromis


Hľadajte miesto

Hlavným problémom väčšiny kúpeľní býva ich veľkosť. Alebo skôr neveľkosť. Vymurovať rovnaké komôrky na mieste pôvodného umakartového jadra je síce bežný postup, neznamená však veľký krok k zlepšeniu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že steny nepovolia, ale dokonca aj s panelákovými bytmi sa dajú robiť takmer zázraky. Treba len trochu popremýšľať. Začať by ste mali pohľadom na celok, oslobodením sa od stereotypov a zvážením aj takých možností, ktoré by vám spočiatku mohli pripadať bláznivé.

Aj keď logika hovorí, že viac ľudí potrebuje väčšiu kúpeľňu, veľkosť kúpeľne nemusí byť úmerná len počtu členov rodiny. Svoju úlohu tu zohrávajú aj zvyky či nároky, zanedbať nemožno ani priestorové možnosti bytu a finančné možnosti jeho obyvateľov. Ak chcete získať pre kúpeľňu viac miesta, zamyslite sa nad tým, či by ste ju nemohli rozšíriť napríklad o priľahlú chodbičku, komoru či časť haly. Ak bývate napríklad dvaja v dva a pol izbovom byte s mikrokúpeľňou, možno by sa dala lepšia kúpeľňa zariadiť v najmenšej izbe. Ak sú blízko zvislé vedenia vody a odpad, je to celkom reálne. Pri úvahách o sťahovaní miestností majte na pamäti, že tesná blízkosť zvislých rozvodov (takzvanej stúpačky) je v kúpeľni nutnou podmienkou. Niekedy možno dosiahnuť dobrý výsledok, ak sa kúpeľňa a WC spoja do jednej miestnosti. Nie každému však takéto spojenie vyhovuje a možno ho odporučiť najmä v bytoch s menším počtom obyvateľov.

Najmä vo väčších rodinách je ideálnym riešením umiestniť kúpeľňu aj s jedným WC v blízkosti spální, a ďalšie samostatné WC aj s umývadlom blízko vstupu do bytu či obývacej izby. Tak ho budú môcť používať hostia bez toho, aby narušili súkromie nočnej časti bytu. Kúpeľňu možno tiež spojiť so spálňou. Presne to dnes velia aktuálne trendy, a ak človek dokáže zabudnúť na stereotypy, prináša toto spojenie mnoho pozitív. Pri rekonštrukcii sa síce človek musí často uspokojiť s kompromisom, niektoré trendy však môžu otvoriť nové možnosti na pozitívnu zmenu.

Vo viacpodlažnom dome alebo veľkoryso dimenzovanom byte možno uvažovať o viacerých kúpeľniach s rozličným vybavením. Jedna z nich môže slúžiť najmä na praktické účely – ako toaleta v dennej časti, na praktickú očistu pod sprchou a tiež na pranie bielizne. V druhej sa môžete viac rozmaznávať a užívať si väčší komfort, napríklad v parnom boxe či hydromasážnej vani, vybavená môže byť aj pisoárom či bidetom a podobne.

Pôvodný stavPo rekonštrukcii
a 
 
b  
c 

Budovatelia našich krajších zajtrajškov sa pred zhruba pätnástimi a viac rokmi relatívne činili, a tak mnohí z nás bývajú v povestných „králikárňach“. Práve preto uvádzam zopár príkladov, ako relatívne jednoducho dopriať kúpeľni trochu viac miesta práve v typických panelákových bytoch.

Otázka, či spojiť kúpeľňu a záchod do jednej miestnosti a získať tak aspoň niekoľko cenných centimetrov, alebo ich radšej nechať oddelené a nestratiť cenné súkromie, ostáva na obyvateľoch bytu a ich spôsobe života. Podobne sa nedá univerzálne určiť ani to, či je lepšia vaňa rohová, klasická alebo sprchovací kút. Odpovede na tieto otázky môžu byť rôzne, ale dôležité je o nich uvažovať a zvážiť klady aj zápory viacerých riešení.

 
Kúpeľňa je ten správny prípad pre architekta. Architekt vám vie poradiť nielen s estetickou stránkou kúpeľne, ale aj s možnosťami úprav dispozície a technickými podrobnosťami alebo s hľadaním iných uhlov pohľadu. Niekedy je dobré oživiť kúpeľňu nezvyčajným prvkom – napríklad originálnym špirálovitým sprchovacím kútom, ktorý vďaka svojmu tvaru nepotrebuje dvere. Pohodlná masážna vaňa a k tomu sprchovací kút – táto kombinácia je asi ideálnym riešením pre väčšinu rodín. Ak je takýto sen pre vás naozaj dôležitý, popremýšľajte, či sa nájde aj dostatok priestoru na jeho realizáciu. Aj samotná veľká a pohodlná vaňa je však jedným z hlavných dôvodov mnohých kúpeľňových rekonštrukcií.

Pri úvahách o rekonštrukcii kúpeľni sa zrejme nevyhnete rozhodovaniu: vaňa, sprchovací kút alebo oboje? Každé z rozhodnutí súvisí nielen s používaním kúpeľne a užívaním si v nej, ale aj s priestorom kúpeľne – potrebnou veľkosťou, využitím podlahovej plochy či pocitom vzdušnosťou z tejto miestnosti.

Kto to má všetko zvládnuť?
Aj keď v nejednom z nás drieme všetkého schopný domáci majster a mnohí naozaj zvládnu časť práce aj sami, odborné práce je lepšie (v mnohých prípadoch dokonca nevyhnutné) prenechať profesionálom. Najmä pri väčších rekonštrukciách je vhodné využiť služby architekta – môže vám ukázať zaujímavé možnosti, ako zmeniť dispozíciu bytu alebo domu tak, aby sa medzi jednotlivými priestormi vytvorili logické súvislosti a bezproblémová prevádzka. Architekt vie navrhnúť technické riešenie, usmerní vás pri výbere farebnosti, štýlu či tvaru jednotlivých súčastí zariadenia kúpeľne. Práve architekt by mal byť tým človekom, ktorý vás bezpečne prevedie všetkými úskaliami rekonštrukcie od prvého nápadu až po hotový byt.
Ak sa chystáte na väčšie stavebné úpravy, ktoré zasiahnu aj do stavebnej konštrukcie bytu, budete potrebovať minimálne statické posúdenie. Práve v panelových konštrukciách môže byť totiž aj stena, ktorá vyzerá ako priečka, staticky dôležitá – jednotlivé prvky panelového domu sú navzájom previazané a tvoria jeden statický celok. Vždy je pritom lacnejšie zaplatiť za statické posúdenie, ako neskôr riešiť dôsledky statického porušenia objektu.

Ak nechcete radikálne zasahovať do dispozície bytu ani ho zrekonštruovať celý, ale rozhodli ste sa niečo urobiť len s kúpeľňou, môžete využiť služby kúpeľňového štúdia. Tu vám architekt nielen poradí s výberom, ale aj nakreslí projekt kúpeľne, ktorú si budete môcť ešte pred realizáciou pozrieť vo forme počítačovej vizualizácie.

Treťou možnosťou je zvládnuť problém vlastnými silami – najmä ak ste sa rozhodli, že rekonštrukcia kúpeľne bude vo vašej réžii a prieskum obchodov si beriete na vlastné plecia, dúfam, že vám ďalšie kapitoly tejto knižky pomôžu zorientovať sa v súčasnej obrovskej ponuke zariadení, sanity a obkladov. Rekonštrukcia kúpeľne síce nie je jednoduchá úloha, ale netreba prepadať panike.

Veľmi dôležitým rozhodnutím je aj to, komu zveríte realizáciu stavebných prác. Môžete sa obrátiť na niektorú z malých stavebných firiem, ktoré sa špecializujú na prestavby bytov a domov – na našom trhu ich pôsobí veľa. Podľa vašich pokynov a dohody by mal stavbyvedúci zorganizovať murárov, obkladačov, inštalatérov a elektrikárov tak, aby práce na seba nadväzovali a úspešne dospeli k cieľu. Väčšina z tých, ktorí majú rekonštrukciu kúpeľne šťastne (alebo menej šťastne) za sebou, by vás však zahrnula hrôzostrašnými historkami o nezodpovedných a neprofesionálnych remeselníkoch, takže odporúčam v tejto oblasti vyberať veľmi obozretne. Najlepšími referenciami sú už zrenovované byty susedov a známych. Ak takúto možnosť nemáte, oslovte viac firiem, aby vám vypracovali cenové ponuky, ale najmä si od nich vypýtajte fotografie bytov, ktoré už prestavali, prípadne kontakty na predchádzajúcich investorov. Odporúčam však nenechať všetko na majstrov a stavbyvedúceho a priebeh prác pravidelne a dôsledne kontrolovať.

Ďalšou, časovo zrejme najnáročnejšou možnosťou je, že sa spoľahnete na vlastné schopnosti a zodpovednosť, zmeníte sa na stavbyvedúceho a jednotlivých remeselníkov si budete hľadať a organizovať sami. V takom prípade môžete časť prác urobiť svojpomocne a aj vaša kontrola a vplyv na priebeh a kvalitu prác budú zrejme najúčinnejšie.

Možností je teda dostatok – rozhodnúť sa musíte podľa svojich potrieb, schopností a možností.

Pozor! Každý stavebný zásah do bytu treba ohlásiť stavebnému úradu. Ak rekonštrukcia zasahuje aj do nosných konštrukcií alebo fasády, je potrebné stavebné povolenie. Ak sa chcete v paneláku pustiť do rezania panelov, určite najskôr oslovte statika (alebo ho osloví architekt) – aj zásahom do zdanlivej priečky sa totiž môže narušiť statika panelovej skladačky, kde všetky prvky navzájom súvisia a spolupodieľajú sa na stabilite celku.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Ideal Standard, Il Bagno, Kaldewei, Keramag, Kolo, Laufen, Pharo, Roca, Villeroy & Boch
Zdroj: Kúpeľňa na jednotku, JAGA GROUP 2006

  1. Ivan says:

    na doplnenie informácií na čo nezabudnúť pri zariaďovaní kúpeľne, môžete pozrieť aj túto webku http://www.modularnedomy.sk/kupelna-a-jej-zariadenie/

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.