interierovy obklad teplo domova
Galéria (8)

Interiérový obklad – teplo domova

Pri vyslovení pojmu interiérový obklad si pravdepodobne predstavíme predsieň obloženú klasickým smrekovým obkladom systémom pero – drážka do polovice výšky steny alebo jedálenský kút, kde nad dreveným obkladom visí pekne rozložená maľovaná keramika. Výber druhov obkladov je však oveľa širší.

Galéria

Aké máme možnosti?
Interiérový obklad uplatníme v klasickom, modernom, a dokonca aj v avantgardnom interiéri. Možností jeho využitia je však oveľa viac. Použiť môžeme nielen drevený obklad (palubovku), ktorý je v novom modernom poňatí práve v móde, ale aj dyhové panely, MDF a DTD dosky s rôznym dezénom či veľkoplošné dekoratívne panely so vzorom kameňa, tehličiek, dreva alebo rôznych moderných štruktúr a motívov.

V romanticky ladených interiéroch sa uplatnia látkové obklady. V avantgardnom interiéri možno použiť aj kovové platne či lamely, prípadne tabule z mliečneho skla. Všetko záleží na fantázii a možnostiach obyvateľa bytu či domu. Vhodnými návrhmi môžeme docieliť rôzne optické klamy – miestnosť opticky rozšíriť, predĺžiť, zvýšiť, znížiť, opticky oddeliť časti priestoru, určiť smer pohybu návštevníkov…

Obložiť môžeme celý interiér, strop, ale aj jednu stenu či iba jej časť. Ak dodržíme pri výbere materiálu a montáži určité zásady, obklad môžeme použiť aj vo vlhkejších priestoroch, ako sú kuchyne či kúpeľne. 

Obkladanie pri rekonštrukciách
Mimoriadne výhodné je použitie interiérových obkladov pri rekonštrukciách. Jednotlivé diely či panely sa totiž najčastejšie montujú za sucha na podkladovú konštrukciu upevnenú do steny. Nikoho nebude zaujímať, ako vyzerá stena pod ňou, a preto si ušetríme veľa hodín búrania, zoškrabovania či upratovania. Niektoré druhy interiérových obkladov sa dajú lepiť priamo na podkladovú stenu. Vhodné sú napríklad v prípade, ak nás straší staré umakartové jadro a nemáme chuť ani čas ho demontovať.

Uplatnenie interiérových obkladov má nielen estetické, ale aj praktické funkcie. K nim patrí najmä ochrana časti steny (omietky) pred nadmerným oterom a opotrebovaním (napríklad v chodbách, jedálenských kútoch alebo na schodiskách) či prídavná zvuková izolácia. Priestor medzi stenou a obkladom môžeme využiť na vedenie rôznych inštalácií.

Jednoduchý drevený obklad schodiska schováva dvere k vodomerom.Obklad steny skombinovaný so stierkou miestnosť presvetlí.

Dobrá rada
Ak má obklad plniť prídavnú tepelnoizolačnú funkciu, musíme si dať pozor, aby nevhodne zvolený alebo zmontovaný obklad nespôsoboval nežiaduce podchladenie obvodovej konštrukcie, a teda aj kondenzáciu vodných pár a vznik plesní.


Drevo – najčastejšie používaný materiál

Na vytvorenie interiérových obkladov sa drevo používa už stáročia. Je ľahko dostupné, teplé, príjemné na pohľad aj dotyk, ľahko sa opracováva a nie je drahé. Preto dodnes ostáva najobľúbenejším obkladovým materiálom. Druh obkladovej dreviny vyberáme podľa toho, ako má celá miestnosť pôsobiť. Podlaha, steny, strop aj nábytok by mali byť vo vzájomnej harmónii. 

Zvislý biely obklad z DTD lamiel pripomína typické interiéry na severe Európy.Drevený obklad vikiera miestnosť preteplí a zútulní.

Vlastnosti použitého dreva
Drevo použité na interiérový obklad by malo mať správnu vlhkosť. Mnohí vedia, že ak sa použije drevo málo vysušené, môže sa po zapracovaní v interiéri ďalej dosušovať, ohýbať, praskať, a tým kaziť celkový dojem. Nie všetci však vedia, že podobný problém môže nastať aj v prípade, keď použijeme drevo príliš presušené. Tento skvelý prírodný materiál vzdušnú vlhkosť nielen vydáva, ale aj prijíma, a preto by sme s tým mali pri tvorbe interiérových obkladov rátať a prispôsobiť sa tomu.

Vlhkosť dreva sa meria a vyjadruje v percentách zo základu, ktorý tvorí hypoteticky absolútne suché drevo. V byte s ústredným vykurovaním vzdušná vlhkosť klesá a stúpa podľa ročného obdobia. V lete môže byť (pri relatívnej vlhkosti vzduchu 60% a teplote 20 °C) stav vlhkostnej rovnováhy dreva až 11 %, v zime (pri hodnotách 30 % a 23 °C) bude stav vlhkostnej rovnováhy iba 6 %.

Dobrá rada
Drevom obložená plocha má výrazné výtvarné pôsobenie. Nie je preto veľmi vhodné obložiť drevom celú miestnosť – menej je často viac. Obklad by sme mali použiť na dominujúcich miestach a zladiť ho s nábytkom.

Upozornenie
Zmena vlhkosti sa prejavuje zmenami objemu, ale pozor, nie každým smerom rovnako. Kým v pozdĺžnom smere (pozdĺžne vedľa vlákien) ide o zanedbateľné zmeny v desatinách percenta, v radiálnom smere (kolmom na letokruhy) sa môže skracovať podľa druhu dreva o 1 až 2 %. Najväčšie zmeny nastávajú v tangenciálnom smere (v smere letokruhov), kde môže ísť dokonca až o 2 až 5 %.

Ing. arch. Jana Macinská
Foto: autorka, archív JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje