Čo nám likviduje úrodu černíc?

28.2.2016
28.2.2016 (3)
Čo nám likviduje úrodu černíc?

Už tretí rok po sebe mi bohatú úrodu černíc zlikvidovala choroba. Radil som sa s pestovateľmi, odskúšal som rôzne postreky, ale bez výsledku. Černice sú od oficiálneho dodávateľa, vysadené v JV smere na slnečnom mieste, od SZ sú chránené pred vetrom stenou. Bol by som rád, keby ste mi poradili ešte pred začiatkom vegetačného obdobia, či sa s tým dá niečo robiť. Alebo ich mám radšej zlikvidovať? (Jaroslav M., Bratislava)

Nič nelikvidujte. Úrodu pravdepodobne zničil roztoč (Acalitus essigi), nie choroba. Nepíšete, aké prípravky ste použili. Ak ste použili prípravky napríklad na hubovú chorobu, samozrejme, že boli neúčinné. Roztoč je mikroskopický škodca, voľným okom nepozorovateľný. Škodí cicaním štiav v plodoch, preto dochádza k ich nerovnomernému dozrievaniu. Poškodené bobuľky zostávajú červené (ako vidieť na obrázku), kyslé a nechutné. Ochrana nie je zatiaľ doriešená. Skúste použiť systémové prípravky proti cicavým škodcom Apollo 50 SC, ORTUS 5 SC, Vertimec 018 EC – sú vhodné na ničenie roztočov. Preventívnym opatrením je aj odrezanie a spálenie napadnutých plodov s časťou výhonku. Treba dodržiavať dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami a dôležité je aj presvetlenie. Na jar môžete použiť ako prevenciu postrek akaricídom Sanmite 20 WP.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Mária Kudročová | 01.03.2016, 14:30
Asi pred pätnástimi rokmi sme kúpili černicu od Starkla.V jari ju ošetríme tak, že všetko staré vysekáme. Ešte ani jeden rok sme nerobili žiadny postrek.Od augusta do neskorej jesene máme neskutočne bohatú úrodu.
Vladimír | 29.02.2016, 16:06
tu ochranu proti cicavým škodcom treba postriekať kedy? a tiež by aj mňa zaujimalo kedy v jari urobiť preventivny postrek Sanmite 20WP?
| 29.02.2016, 09:51
Ďakujem za radu,máme podobný problém a tiež sme si nevedeli s tým poradiť,tak skúsime.

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama