Rady pre chovateľov anduliek, psov a morčiat
Galéria (7)

Rady pre chovateľov anduliek, psov a morčiat

Šteniatko, morča, rybičky či andulky – všetky majú čosi spoločné. Oživujú náš fádny každodenný kolorit. Robia nás ľudskejšími a deti učia zodpovednosti. 

Galéria

Domáci miláčikovia
Domáci miláčikovia
Domáci miláčikovia
Domáci miláčikovia
Domáci miláčikovia
Domáci miláčikovia

Na našich andulkách pozorujem v poslednom čase čosi nezvyčajné. Najprv nad zobákom a neskôr aj na nohách sa im začali objavovať biele usadeniny pripomínajúce vodný kameň. Môže to súvisieť s kúpaním sa v tvrdej vode? Mali by sme ju radšej nahradiť prevarenou?

andulky

To, čo popisujete, je známe pod ľudovým označením vápenka. Ide o problém, ktorý môže trápiť najrôznejšie skupiny operencov. Vinníkom je drobný ektoparazit – roztoč, ktorý sa zavŕtava do pokožky na niektorých častiach tela a jeho výlučky následne vytvárajú povlaky – tie v priebehu času hrubnú a spôsobujú nielen vizuálne, ale aj zdravotné nepríjemnosti. V počiatočných štádiách môže pomôcť potieranie postihnutých miest tukom alebo olejom, ktorý pri upchatí pórov roztoče udusí. To však môže na vtáčatá pôsobiť stresujúco. V pokročilejších štádiách sa nemožno vyhnúť použitiu antiparazitík – či už kvapkou pod krídlo, na postihnuté miesto alebo dávkovaním do vody. Takéto systémové riešenie pôsobí na celý organizmus.

Zaobstarali sme si morča, ale máme pocit, že mu chýba akýkoľvek temperament. Môžeme si ho bez problémov vziať na ruky, nebojí sa kontaktu, neprejavuje však žiadnu radosť z pohybu. Akoby celé dni iba presedelo v kúte. Je to tým, že si ešte nezvyklo na nové prostredie alebo sme jednoducho narazili na zvieratko, ktoré má najradšej pokoj?

morča

Morčatá sú temperamentné a zvyčajne majú radosť z kontaktu s ľuďmi. Sú prirodzene zvedavé a skúmajú všetky novoty okolo seba. Správanie, ktoré opisujete, je nezvyčajné a  je nepravdepodobné, že by súviselo s povahou. Ak jeho oči prezrádzajú smútok, s najväčšou pravdepodobnosťou súperíte s nejakým ochorením. Doterajšie kŕmenie nahraďte iba senom a čerstvou vodou, všímajte si, či ubúda primerané množstvo krmiva. Prehliadnite podstielku, či nebojujete s hnačkou, ktorej liečbu môžete urýchliť probiotikami a okyslením vody. Chráňte ho pred chladom a prievanom. Všetko by sa mohlo zlepšiť v priebehu niekoľkých dní.

Môžu sa aj drobné exotické vtáky voľne pohybovať v byte alebo je to výhradne výsada múdrejších papagájov? Spomínam si na kanárika prastarej mamy, ktorý jej robil doma spoločnosť. Preletoval bytom za ňou a sledoval ju celý deň pri ručných prácach. Vždy sa však vracal do klietky, keď si chcel oddýchnuť.

kanárik

Takýto spôsob chovu je prínosom nielen pre veľké papagáje, ale aj pre drobné exotické vtáky. Vďaka tomu, že môžu bez obmedzení prirodzene lietať, sú zdravšie a dožívajú sa vyššieho veku. Naučiť ich na takýto režim nie je zložité. Ak vnímajú klietku ako svoje útočisko a zdroj obživy, stačí len otvoriť dvierka, uzavrieť miestnosť a nechať všetko na prírodu. V takomto bezstresovom prostredí dokážu zmapovať priestor v priebehu niekoľkých hodín a naučia sa nájsť cestu späť do klietky. Keď prejdú touto skúškou, neskôr sa odvážia i do iných miestností, no vždy si nájdu cestu späť. Potom už bude iba na vás, kedy necháte dvierka otvorené a kedy nie. Nikdy však nesmiete vtáčatá naháňať z bytu do klietky, pretože by začali hľadať útočisko kdesi inde.

Pri kŕmení našej mladej sučky kokeršpaniela sme prešli z granúl pre šteniatka na dorastenecké, no výrazne sa zmenili jej návyky. Kým ešte pred niekoľkými týždňami zotrvala pri miske celé minúty, teraz granule zhltne na tri hlty. Keďže sa jej pri chamtivosti zasekávajú v krku, tak ich musíme vlhčiť. Kŕmne dávky dodržiavam, kde je problém?

kokršpaniel

Zlozvyk hltania nie je u psíkov výnimočný a nemožno ho pripísať ani hladu, ani atraktívnosti krmiva. Vyskytuje sa u všetkých plemien rôznych vekových kategórií, bez ohľadu na spôsob kŕmenia. Najlepšie je začať s odúčaním hltania hneď v počiatočnom štádiu. Vyskúšať môžete špeciálnu misku s výstupkami proti hltaniu, ktorá rozdeľuje granule tak, aby ich psík vyjedal postupne. Iným riešením je rozsypať ich na väčšiu tácku či plochu – bude zbierať jednu po druhej. Dôležité je podávať krmivo vždy na rovnakom mieste, aby psík nemal obavy, že by mu ho mohol nejaký konkurent ujedať. A tu sa ponúka otázka – máte v byte ešte iné voľne pohybujúce sa zvieratká? Tie by mohli byť jednou z príčin hltania.

Text: Marcela Gigelová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Ján Brezina says:

    Chcem vedieť či andulke samčekovi môžem dávať okrem Kiky Luxe aj vajíčka rohlíky a trávičku?Prosím o dpoved na môj mobil 0918017719.ďakujem.Brezina.revúca.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.