image 27292 25 v1
Galéria (8)

Čo robiť, ak sa vaše zvieratko zrazu správa inak?

Je to signál, ktorý dôverne pozná každý drobnochovateľ. Domáci miláčik je zrazu akýsi čudný a nás čakajú starosti so zisťovaním príčiny. Čím skôr sa nám podarí odhaliť problém, tým jednoduchšie je jeho odvrátenie. Niet väčšieho sklamania, ako nechať vystupňovať situáciu do momentu, keď už niet pomoci.

Galéria

Správanie zvierat
Správanie zvierat
Správanie zvierat
Správanie zvierat
Správanie zvierat
Správanie zvierat
Správanie zvierat

Jedna z chovných samičiek králikov nechce našľapovať na zadné labky, po väčšinu dňa iba leží. Keď som ju prehliadol, našiel som na labkách trochu opuchnuté lysiny. Som dlhoročný chovateľ, ale nikdy som sa s ničím podobným nestretol.

Ide o typický príznak otlakov, ku ktorým majú niektoré z plemien genetickú predispozíciu. V počiatočnom stave zmizne srsť, neskôr holé miesta opuchnú a po čase sa na nich pokožka pretrhne a vznikne otvorená rana, ktorá si žiada liečenie lokálnymi antibiotikami. Pri veľkých plemenách býva spúšťačom vlhká podstielka alebo nevhodný rozstup latiek na rošte, stretnúť sa s nimi môžeme i pri najdrobnejšom plemene – hermelínoch. Prevenciou je pravidelné mäkké a suché podstielanie, pri otvorených ranách treba zvýšiť hygienu. Liečba je zvyčajne zdĺhavá, pri zanedbaní králiky slabnú.

Už druhý rok nám robia radosť sýrske škrečky, ktoré k nám získali dôveru a kontaktu s ľuďmi sa tešia. V poslednom čase sa stále škriabu a otierajú o pletivo klietky. Hľadali sme im v kožúškoch blchy, ale nič sme nenašli.

Ak ste pri pozornej prehliadke nespozorovali žiadne holé miesta na pokožke, ktoré by boli pokryté suchými šupinami, drobné roztoče a cudzopasníkov možno s veľkou pravdepodobnosťou vylúčiť. Kritickými miestami sú zväčša krk a chrbát. Správanie, ktoré popisujete, sa často vyskytuje pri poruche výživy. Sýrske škrečky sú všežravce a v ich jedálničku by nemali chýbať živočíšne bielkoviny. Sú milovníkmi hmyzu, ktorý možno čiastočne nahradiť varenou hovädzinou. Pokúste sa spestriť im kŕmenie a dodať chýbajúce minerály či vitamíny. Najjednoduchšie vo forme minerálneho preparátu pre drobné hlodavce, ktorý nájdete v drobnochovateľských predajniach.

Na vajíčkach pravidelne nachádzame jednu zvláštnosť. Bielok je hustý a už za surova má akoby bielu, priesvitnú farbu. Po uvarení vyzerá bezchybne, nechýba mu nič ani na chuti. V lete sme si mysleli, že na vine môže byť prílišná horúčava. Je jedna z našich nosníc čímsi výnimočná?

Podobné prípady sa zvyknú objavovať pri poškodení vajcovodu, v ktorom sa tvorí bielok. Môže sa tak stať pri páde sliepky, jej zápase so psom, prekonaní zápalu, ale môže ísť aj o následok otravy. Stav takejto sliepky sa už nezlepší a záleží na vás, ako sa k jej budúcnosti postavíte. Ak postupným oddeľovaním určíte, ktorá z nich to je, môžete ju vylúčiť z úžitkového chovu a v budúcnosti si nájsť za ňu náhradu. Nie je vylúčené, že takéto vajíčka sú bezchybné, bez vyšetrenia je však istejšie použiť ich po uvarení ako krmivo.

Nikdy som nepočula o tom, že by mali psy záľubu v olizovaní a ohryzovaní stien. Ten náš si vypestoval v posledných mesiacoch takýto zlozvyk a nijakým spôsobom ho od toho nevieme odnaučiť. Je veselý, dobre žerie, rád sa na prechádzkach blázni. Akoby ho nič iné netrápilo. Čo s ním máme robiť?

Nezvyčajné chúťky psov často poukazujú na chyby vo výžive a záujem o minerály nie je ničím výnimočný. Ak váš psík olizuje omietku na stene, potom ho možno trápi nadmerná produkcia žalúdočných kyselín spôsobená podráždením sliznice. Jednostranná strava, veľké kosti a kusy mäsa alebo jatočné odpadky pri spracovaní mäsa môžu byť spúšťačom. Pri zmene kŕmenia môže problém rovnako rýchlo zmiznúť, ako sa objavil. Pátrajte v pamäti, pri akej potrave sa správanie psíka zmenilo a rozdeľte dennú dávku krmiva na menšie časti. Niekedy môže byť príčinou aj premnoženie črevných parazitov, ale je málo pravdepodobné, že by dnes chovatelia na pravidelné odčervenie zabúdali.

Vo veľkej voliére chováme úžitkové holuby a tento rok sme mali menej mláďat ako v minulých sezónach. Búdnikov je v holubníku dosť, ale aj napriek tomu sme si všimli, že viaceré holubice zasadajú do rovnakých hniezd, v ktorých sa nič nevyliahlo. Počas sezóny som z nich vyberal dva či tri páry vajíčok súčasne, a to opakovane. V minulosti sa nám nič podobné nestávalo, chov sme zdedili.

Možno sa iba nazdávať, že pri tomto spôsobe chovu nezostavujete na začiatku sezóny páry a všetko nechávate na prírodu. Ak je v holubníku omnoho viac dospelých holubíc ako holubov, môžu sa počas sezóny správať ako kvočky, ktoré sedia na neoplodnených vajíčkach. Obsadzujú hniezda, nakladú do nich znášku a sedia na nej. Keďže pri nich niet samčeka, ktorý by hniezdo chránil, na rovnakom mieste sa usadia i dve či tri holubice, ktoré sa bezvýsledne snažia o potomstvo. Pre odchovy je vždy potrebný pár rodičov, ktorí odchovajú pri každom hniezdení po dve mláďatá. Keď príde jar, pozorujte ich vo voliére a poznačte si obrúčkami samčekov a samičky. Nepomer doplňte minuloročnými výletkami z cudzieho chovu a budete mať opäť rovnováhu a úžitkovosť sa prinavráti.

Máme párik kanárikov, ktorí nám pravidelne odchovávajú potomstvo. Samička sa však teraz správa nezvyčajne. Namiesto zvyčajných 4 až 6 vajíčok nesie jedno za druhým ako kvočka a jej chuť na znášanie vôbec neupadá. Nezasadne na hniezdo, zhromažduje vajíčka bez oddychu. Je to nejaká porucha alebo choroba, ktorú treba liečiť?

Pri kanárikoch to nie je nič výnimočné a určite sa s tým stretli už mnohí chovatelia. Nadbytok bielkovín v krmive a narušený svetelný režim so svetelným prebytkom zvyknú zmeniť nejednu samičku kanárika na exotickú kvočku. Ak sa to stalo po prvýkrát, riešenie je jednoduché. Klietku premiestnite na miesto, kam dopadá iba ranné slnko a pokúste sa skracovať deň večerným prikrývaním. Odmontujte búdku, odlúčte samčeka od samičky a jej kŕmenie upravte tak, aby v ňom bola prevaha zeleniny a bylín. Niekedy pomôže i zníženie teploty. Ak sa správanie ustáli, môžete sa pokúsiť vrátiť všetko do pôvodných koľají.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 05/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

  1. Kristína says:

    dobrý den mam male steniatko borderku chodm na cvicak s nim uz 3 mesiace tento vikend som odisla do prahi a moji rodicia sa o nho starali ked opravovali branu stena vybehlo von a rozbehlo sa za okolo iducim autom nic sa nestalo len donho trochu drglo auto ale e v poho ked som ho zacala trenovat tak ma zacal trochu ignorovat ale aut sa este stale neboji no sprava sa cudne no neouchlol lebo zatial pocuje no nwm prosím poradte mi

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje