odstranenie vlhkosti stien prevetranou podlahou
Galéria (14)

Odstránenie vlhkosti stien prevetranou podlahou

Rodinný dom v malom meste bol niekoľko rokov neobývaný, čo viedlo k jeho postupnému chátraniu. Po odkúpení čakala nových majiteľov neľahká úloha, pretože v rámci rekonštrukcie bola potrebná aj sanácia muriva napadnutého vlhkosťou.

Galéria

dom,
odstránenie vlhkosti
odstránenie vlhkosti
odstránenie vlhkosti
odstránenie vlhkosti
odstránenie vlhkosti

Dom bol postavený v roku 1936. Stopy nadmernej vlhkosti boli badateľné na stenách v prednej a strednej časti domu. Viditeľná hranica vlhkosti sa pohybovala vo výške  20 až 80 cm nad podlahou. Práve v tejto časti domu bola palubová podlaha položená na pieskovo-škvarovom podsype.

Príčiny vlhnutia

► Prirodzenému odparovaniu nahromadenej vody smerom do exteriéru na východnej strane zabraňuje nepriedušný obklad, ktorým je obložená fasáda domu.
► Po vylámaní časti drevenej palubovej podlahy bola zistená absencia vodorovnej hydroizolácie podláh – drevená palubová podlaha bola položená na vankúšoch (drevených hranoloch) v podsype z piesku a trosky.
► Postupným zvyšovaním okolitého terénu sa vodorovná hydroizolácia stien dostala pod úroveň terénu, a preto prestala plniť svoju funkciu.

Odstránenie vlhkosti

Majitelia sa nakoniec rozhodli pre vytvorenie prevetranej podlahy, čím súčasne zaizolujú podlahu a zabezpečia zníženie vzlínajúcej vlhkosti zo základov do vertikálnych konštrukcií. Práce možno realizovať svojpomocne, čo má veľký vplyv na konečnú cenu sanácie.

Navrhovanie prevetraných podláh

Prevetrané podlahy sú charakterizované zvýšením podlahy (zastropením) vodorovnou nosnou konštrukciou s vytvorením vzduchovej medzery. Min. výška vzduchovej medzery na zabezpečenie vetrania je 100 mm.

Hĺbka výkopu

Priamo závisí od požadovanej svetlej výšky miestnosti. Ak má byť pôvodná úroveň (niveleta) podlahy, teda aj svetlá výška zachovaná, hĺbka výkopu je súčtom hrúbok všetkých vrstiev novej podlahy: zhutnené štrkové lôžko (hrúbka 50 mm) – alternatívou je podkladová betónová vrstva, vzduchová medzera spolu s nosnou konštrukciou (minimálne 150 mm), betónová doska s oceľovou výstužou (minimálne 50 mm), tepelná izolácia(minimálne 50 mm), poter (minimálne 40 mm) a nášľapná vrstva podlahy (15 mm).



Viditeľná vzlínajúca vlhkosť v prednej časti domu. Foto: Zuzana Prídalová

Vetracie otvory

Na vetranie vzduchovej medzery slúžia tzv. vetracie komínčeky, ktoré je vhodné vytvoriť z plastových rúrok. Celková plocha prierezu komínčekov, ktorá zabezpečuje prúdenie vzduchu, je jedna stotina z celkovej plochy prevetranej podlahy. Vzdialenosť medzi nasávacími a odvetrávacími otvormi by nemala prekročiť 18 m. Mali by byť umiestnené v rohoch miestností vo vzájomnej vzdialenosti 3 až 5 m. Na severnej stene sa odporúča umiestniť vetracie komínčeky s výškou 30 až 50 cm, na južnej čo najvyššie – vytvorí sa tak prirodzený ťah vzduchu fungujúci na princípe rozdielu tlakov a teplôt. Na nútené vetranie možno zabudovať ventilátor. Odporúčané je umiestnenie vetracích komínčekov na exteriérovej strane obvodovej konštrukcie.

Návrh prevetranej podlahy

Na vytvorenie vzduchovej medzery možno použiť tvarovky Iglú s výškou 160 mm. Svetlá výška miestností by mala zostať nezmenená, preto sa musí realizovať výkop do hĺbky 400 mm (tvarovky – 160 mm, betónová doska – 50 mm, tepelná izolácia – 100 mm, betónový poter – 75 mm, nášľapné vrstvy podlahy 15 mm). (Pôvodný návrh bol realizovať výkop do hĺbky 450 mm s 5-centimetrovou vrstvou zhutneného štrkového zásypu. Túto vrstvu však nahradil pôvodný, ale zhutnený pieskový zásyp). Minimálna plocha vetracích otvorov do jednotlivých miestností sa vypočíta takto: S1 (plocha dvoch predných izieb/100) = 32,1/100 = 0,321 m2; S2,3 (dve zadné izby) = 21,4/100 = 0,214 m2. V miestnosti č. 1 budú tri vetracie komínčeky s priemerom 100 mm a dĺžkou 500 mm na severnej strane a tri s priemerom 100 mm a dĺžkou 2 m na južnej. Miestnosť č. 2,3 bude mať jeden vetrací komínček na severnej a dva na južnej strane.

Šrafovaním sú označené miesta výskytu vzlínajúcej vlhkosti.Rez jednotlivými vrstvami navrhovanej podlahy (zhora nadol)
• keramická dlažba a lepidlo – 15 mm,
• betónový poter so sieťovinou výstužou 200 × 200, 6 mm s podlahovým vykurovaním (po obvode je oddilatovaný polystyrénovým pásom s hrúbkou 10 mm), polyetylénová fólia – 75 mm
• tepelná izolácia z polystyrénu (EPS 150) s hrúbkou 2 × 50 mm (ukladať s prekrytím škár) – 100 mm
• železobetónový poter a kari sieť
150 × 150 mm, 6 mm – 50 mm
• prevetraná podlaha z tvárnic Iglú IG0016 (500 × 500 mm) – 160 mm
• štrkové lôžko (frakcia 0 – 32 mm) zhutnené na 200 kPa – 50 mm

 

Systém strateného plastového debnenia

Výhody
+ možnosť vedenia inžinierskych sietí v dutine vytvorenej prefabrikovanými tvarovkami
+ odvedenie vlhkosti a radónu z podložia
+ odvedenie vlhkosti zo spodnej časti obvodovej steny
+ možnosť svojpomocného zhotovenia
+ dlhá životnosť
+ vhodné použiť v objektoch, v ktorých nie sú odporúčané zásahy do nosného muriva (nepálená tehla)
+ systém vhodný aj z hľadiska pamiatkovej ochrany

Nevýhody, riziká
– veľký objem odpadu (zeminy) z výkopových prác
riziko premŕzania základovej škáry (preto vzdialenosť základovej škáry od dolného povrchu vzduchovej medzery musí byť minimálne 0,8 m, návrh by sa mal overiť tepelno-technickým výpočtom)–>

PRACOVNÝ POSTUP

 

1. Výkopy
Treba odkopať zeminu do požadovanej hĺbky 400 mm. Povrch výkopu je vyrovnaný a zhutnený valcovaním. Geotextília zabraňuje pohybu drobného piesku v dutine.
2. Komínčeky
Na severnej a južnej stene sú vetracie komínčeky z plastových kanalizačných rúr s priemerom 100 mm. Ukončené sú vetracou mriežkou proti hmyzu a drobným hlodavcom.
3. Ukladanie
Začína sa v ľavom rohu miestnosti a postupuje sa zľava doprava. V prípade potreby možno tvarovky v poslednom rade pri stene zrezať na požadovaný rozmer.
4. Okraje
Odrezané tvarovky pri nerovných stenách možno ukončiť pomocou PUR peny alebo okraj prekryť fóliou. Miestnosť je pripravená na betonáž.
5. Zalievanie betónom
Tvarovky s vyššou svetlosťou je vhodné zalievať betónom vo dvoch fázach. Najprv priestor pri pätkách prefabrikátov, v druhej fáze sa súvisle odleje celá plocha.
6. Fólia
Pevná okrajová fólia uložená po obvode miestností zamedzí kontaktu betónu s vlhkými stenami a zabráni jeho pretečeniu poza krajné tvarovky do vzduchovej dutiny.
7. Výstuž
Po zatvrdnutí betónu sa uloží sieťovinová výstuž 150/150/5 mm s presahom jedno pole a zaleje sa vrstvou betónu hrubou 50 mm.
8. Betón
Potom sa uloží polystyrén (100 mm), prekryje sa separačnou fóliou a zaleje betónovým poterom s hrúbkou 75 mm. Po jeho vyzretí možno ukladať vrchné vrstvy podláh.

Text: Ing. Zuzana Prídalová
Foto a kresby: autorka, thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
(autorka je externou doktorandkou na Katedre technológií stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave)
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Vvv says:

    ako to ma akoze zabranit vlhnutiu STIEN?

    1. Mato says:

      Prudiaci vzduch odvetra vlhkost, znizi sa samotne vzlinanie cca o vykopanych 400mm a zabrani sa prenikaniu vlhkosti do dalsich vrstiev podlah.

      1. Porn Bat says:

        Funguje to celkom pekne, mam to doma http://michal.medvecky.net/gal

      2. Igor Sekerka says:

        chcem si spravit taku podlahu mozete mi poradit

      3. Rado says:

        Michal, mohol by si mi poslat na seba adresu, chcel by som viac info o iglu systeme a nepoznam nikoho kto to ma, dik

      4. Katarina says:

        Chcela by som sa opýtať, či podlaha nie je studená? A taktiež by som sa chcela opýtať, či je možne urobiť prevetranú podlahu len v jednej miestnosti?

  2. Viliam says:

    dobrý deň,
    nebolo by jednoduchšie, keď už sa búrala celá podlaha, dať namiesto iglu hydroizoláciu a napojiť ju na izoláciu pod stenami? myslím že by to bolo aj lacnejšie
    mohli by ste mi porsim Vás objasniť prečo bolo zvolené taktého riešnie? riešim podobnú situáciu na dome
    Ďakujem

  3. Jaroslav valkus says:

    Dobry den.Prosim vas o kontakt na predajcu iglu tvarnic v SR.Hladal som,ale nenasiel som.Vdaka

    1. Jarka says:

      Hned to vyhodilo viac stranok (na googli)…je to dost drahy spas, http://shop.zetr.sk/prevetrane-a-zdvojene-podlahy/iglu-12.htm

  4. Palo P. says:

    Viete mi niekto poradit realizacnu firmu, ktora robi taketo odvetranie podlahy. V mojom pripade mam vysoky radon na pozemku. RD bude v Zahorskej Bystrici.

    1. Zuzana says:

      Systém je jednoduchý na realizáciu, mali by Vám ho vedieť vyhotoviť bežné stavebné firmy pri realizácii hrubej stavby.

    2. Aaron says:

      Ako ste zistili ze mate vysoky obsah radonu? Akymi metodami sa to da zistit? Dakujem za odpoved.

  5. petr says:

    Nejasný výpočet celkového průřezu komínků : jeden komínek o průměru 100 mm má průřezovou plochu 3,14*0,05*0,05 = 0,00785 m2, tj. průřezová plocha tří komínků je 3*0,00785 = 0,0285 m2 a šesti je 6*0,0785 = 0,0471 m2. Požadavek však byl 0,321 m2, popř. 0,214 m2

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.