natierame steny v interieri video
Galéria (14)

Natierame steny v interiéri

Každý z nás úplne prirodzene túži pretvárať prostredie okolo seba tak, aby sa v ňom cítil príjemne. Pri skrášľovaní prostredia celkom pochopiteľne začíname od svojho obydlia. Veľmi výraznú zmenu môžeme dosiahnuť jednoducho tak, že stenám bytu či domu doprajeme nový náter.

Galéria

Použitím vhodnej maliarskej farby dosiahneme čistý a hygienický povrch, navyše náter chráni podklad a predlžuje jeho živostnosť. Napriek tomu, že vo všeobecnosti prevládajú nátery interiérov na bielo, v súčasnosti máme široké možnosti farebného stvárnenia stien v domácnosti. Záleží len od nášho vkusu, pre aký farebný odtieň sa rozhodneme. Mali by sme však mať na pamäti, že:

• modré a zelené farby vyvolávajú pocit chladu, miestnosť opticky rozširujú,
• žlté, oranžové a červené farebné odtiene pôsobia teplejšie a priestor zužujú.

Čím nanášať farbu?

Najbežnejším náradím na maľovanie je štetec a maliarska štetka. Voľba tvaru a veľkosti štetca závisí od veľkosti natieranej plochy a od druhu náterovej látky, ktorú použijeme. Väčšie plochy maľujeme štetcom strednej veľkosti, na kúty a okolie rámov okien či dverí je vhodnejší plochý štetec. Štetec je jednoduchý nástroj, ktorý sa skladá z dvoch častí – z držadla a z hlavy so zväzkom štetín. Najviac sa používa guľatý štetec, ktorý je na konci čiastočne zrezaný do klina. Guľaté štetce sa označujú podľa veľkosti priemeru hlavy v drevennom držadle, ploché zasa podľa šírky hlavy, ktorá sa udáva v cóloch. Štandardné veľkosti štetcov sú od 1 do 6 cólov.

Označovanie štetcov

číslo2468101214161820222426
priemer hlavy v mm15182124273033353740434648

Rýchlejšou a v súčasnosti veľmi rozšírenou metódou je nanášanie farby pomocou maliarskeho valčeka. V ostatnom čase sa môžeme stretnúť aj s maliarskymi hubami, ktoré sú vyrobené z molitanu alebo iného mäkkého pórovitého materiálu. Druhú a ďalšie vrstvy môžeme nanášať aj pomocou striekacieho zariadenia. Striekaný povrch je hladší, pretože na ňom nie sú stopy po štetci. Nevýhodou striekacích zariadení je väčší rozstrek, preto musíme adekvátne chrániť podlahu a okolité predmety. Pred striekaním by sme mali farbu precediť.

priemer trysky v mmpoužitie na typ náteru
0,5-0,7na malé plochy a veľmi riedke farby
1,3na farby na nitrosyntetickej báze
1,7na syntetické emaily, polyuretánové emaily
2,1-2,5na základné farby na veľké plochy,vodou riediteľné farby, striekané tapety
3-3,5na farby veľmi husté alebo špeciálne, na maľby veľkých plôch

Príprava podkladu
Nová farebná úprava stien bude dobre vyzerať len vtedy, keď ju aplikujeme na správne pripravený podklad. Na umývanie stien a starých náterov použijeme umývacie huby a štetky. Ak sa na stene nachádzajú už viac ako 4 vrstvy farby, je vhodné ich pred náterom odstrániť. Stenu najprv pomocou valčeka navlhčíme čistou vodou, potom starý náter oškrabeme pomocou špachtle alebo špeciálnej maliarskej škrabky a napokon obrúsime brúsnymi papiermi č.40 až 60. Ak je omietka poškodená, odstránime ju a postihnuté miesta nanovo omietneme. Nové omietky musia byť pred maľovaním dostatočne vyzreté. Výnimočným prípadom je natieranie vápnom, keď omietka nemusí byť vyzretá. Inak musíme na vyzretie omietky čakať asi mesiac. Drobné nerovnosti, škáry či trhlinky opravíme sadrou alebo tmelom. Ak je stena vlhká, prípadne sú na nej škvrny od nikotínu či stopy po plesniach, vykonáme potrebné izolačné a sanačné nátery. Na vápenných farebných náteroch držia prakticky všetky typy maliarskych farieb v prípade, že stena nie je mastná. Pri nanášaní latexových farieb na staré hlinkové farby môže dôjsť k odlupovaniu spodných hlinkových náterov.

Natierame
Prácu si rozvrhneme tak, aby sme mohli natierať za denného svetla a v rozmedzí teplôt od +10 do +30 o C. Nižšia teplota a vyššia vlhkosť vzduchu spomaľujú zasychanie náterov a predlžujú čas natierania. V ideálnom prípade by na žiadnu časť steny, ktorú maľujeme, nemal padať tieň, aby náter na celej stene schol rovnomerne. Najprv štetcom alebo špeciálnym valčekom nanesieme farbu v rohoch a kútoch miestnosti, potom prídu na rad veľké plochy. Maľovať začneme od stropu, potom obvykle postupujeme od okna k dverám. Prvý náter zriedime, aby sa dobre ukotvil na stene a neodlupoval sa. Na nové, príliš nasiakavé podklady pred samotným maľovaním najprv aplikujeme špeciálny penetračný prostriedok, pri pretieraní staršieho náteru stačí nariedená maliarska farba. Farbu na prvý (tzv. penetračný) náter zriedime s vodou v pomere 1:1. Ďalšie vrstvy náterov nanášame podľa údajov uvedených na etikete maliarskej farby. Pred začiatkom natieracích prác je vhodné štetku namočiť do vody. Štetiny v nej potom lepšie držia a nevypadávajú. Štetku namáčame do farby približne z jednej tretiny a vždy ju čiastočne otrieme o okraj nádoby. Do druhého, prípadne tretieho náteru zvyčajne pridávame 10 až 15 % vody, aby farba získala tzv. aplikačnú viskozitu podľa konkrétneho spôsobu nanášania. Vzhľad maľovanej plochy je lepší, ak pri natieraní tzv. vybiehame z náteru.To znamená, že posledné ťahy štetcom prekrývajú už namaľované plochy. Vždy musíme počítať s tým, že každý farebný odtieň sa po zaschnutí zmení. Hlinkové farby sú po zaschnutí skôr svetlejšie, latexové naopak tmavšie.

 
Dôsledná príprava miestnosti pred maľovaním nám neskôr môže ušetriť mnoho času potrebného na jej upratovanie.  Nezabúdajme ani na detaily!
 
Starú farbu navlhčíme pomocou valčeka namočeného vo vode. Navlhčenú farbu pomerne ľahko odstránime špachtľou. 
 
Ak pôvodnú farbu nepotrebujeme odstrániť, môžeme ju spevniť penetračným náterom Zriedime vždy len také množstvo farby, ktoré potrebujeme na príslušný náter. Nikdy neriedime farbu v pôvodnom obale – ak nám totiž zvýši, po čase sa znehodnotí a stane sa nepoužiteľnou.
 
Najprv štetcom natrieme rohy a kúty. Prípadne môžeme použiť malý valček.
 
Veľké plochy natierame veľkým valčekom. Na miestach, kam nedosiahneme, si môžeme pomôcť predlžovacou tyčou.

Práca s farbou
Na nátery v interiéri dnes používme takmer výlučne vodou riediteľné maliarske farby na steny, ktoré môžu byť akrylátové, polyvinylacetátové alebo latexové. Podľa potreby či uváženia si môžeme vybrať z niekoľkých stupňov belosti, lesku a odolnosti proti oteru. V bytoch sú vhodné najmä hlboko matné farby, pretože po dopade svetla natoľko nezvýrazňujú všetky nerovnosti a nedostatky na povrchu steny. Ak chceme dosiahnuť rovnú hranu pri strete dvoch rozlične farebných plôch, vyzbrojíme sa plochým štetcom (ak sme šikovní a trpezliví), alebo si pomôžeme maliarskou páskou (najmä pri nerovnom povrchu steny). Ďalší náter aplikujeme najskôr po dvoch hodinách.

Pozor na chyby
Ak počas maľovania zistíme, že náter praská, pravdepodobne ide o zle pripravený podklad. Väčšinou sa to stáva vtedy, keď neodstránime pôvodnú farbu. Nápravu dosiahneme iba tak, že starý náter odstránime a začneme maľovať odznova. Presvitanie starej maľby je znakom toho, že sme farbu príliš zriedili, alebo má farba jednoducho nižšiu kryvosť. Prílišné riedenie farby je pomerne rozšíreným neduhom medzi domácimi majstrami, ktorí v maľovaní nemajú potrebnú prax. Nešetrné rozriedenie môže spôsobiť až oddelenie spojiva a pigmentov, čo prispieva k tvorbe fľakov a pri práci takáto farba oveľa viac odstrekuje do okolia a na samotného maliara. Tu je pomoc pomerne jednoduchá – do riedkej farby pridáme viac pôvodnej, neriedenej farby a nanesieme ešte jeden náter. Ak pri natieraní strhávame predchádzajúce nátery, buď máme príliš hustú farbu, alebo je na stene už priveľa vrstiev. V prvom prípade stačí farbu zriediť, v druhom nám neostáva iné, len staré vrstvy farby odstrániť. Ak chceme, aby výsledný efekt pôsobil čo najprofesionálnejšie, mali by sme používať všetky maliarske pomôcky, ako sú mriežka, vanička na farbu či maliarske pásky.

Nikto sa nestane dobrým maliarom-natieračom zo dňa na deň, podstatná je najmä prax. Tú však získame iba ťažko, keďže svoj byt maľujeme len raz za niekoľko rokov. Ak však budeme trpezliví, vnímaví a ochotní poučiť sa aj z vlastných chýb, určite sa nám podarí dosiahnuť, že náš novovymaľovaný domov bude pôsobiť esteticky a útulne.

Text: Milan Bohunický, Chemolak
Foto: Daniel Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Frantisek Krivda says:

    Vyborny navod. Uz len aplikovat wallpainting 🙂 Napr. z http://www.krajsiesteny.sk

  2. Kukulienka says:

    super, no chyba mi tu tip na to ako malovat prechody dvoch farieb v rohoch…

  3. Xxxlsmile says:

    Dalsie video na pomoc pri malovani:http://www.youtube.com/watch?v

  4. Dodo says:

    no fakt navod iba pre domaceho kutila.S profi-malovanim to nema nis spoločné.

  5. Ferino says:

    Navod pre zeny. Tie lepiace pasky ns stene su riadna blbost. Asi si oznacuju dalsiu stenu ktoru budu malovat ;))

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.