sviece z vcelieho vosku
Galéria (20)

Sviece z včelieho vosku

Horiace sviece na slávnostne vyzdobenom stole vytvárajú pokojnú a romantickú atmosféru. Tvarom a farebnosťou však esteticky dotvárajú interiér aj bez plameňa. Sviečky a dekoratívne predmety zo včelieho vosku si môžeme vyrobiť svojpomocne.

Galéria

Včelí vosk je jedným z produktov pri chove včiel. Včely ho využívajú ako podklad na výstavbu plástov, v ktorých vychovávajú potomstvo a ukladajú do nich zásoby medu a peľu. Vosk spolu so starými plástmi včelári odovzdávajú do špecializovaných prevádzok, kde sa vosk čistí, aby sa z neho mohli okrem iného produkovať rôzne výrobky, napríklad aj sviece. Práve tam sa k včeliemu vosku môžu dostať aj nevčelári. Včelí vosk bol vždy uznávaný ako kvalitný materiál. Voskové sviece patrili v minulosti k luxusnému spôsobu osvetlenia miestností.

Prvé sviečky – textílie máčané do včelieho vosku – sa používali už pred naším letopočtom. Neskôr sa začal väčšmi využívať loj a začiatkom 19. storočia stearín a parafín. Sviece v tých časoch boli takmer výlučným zdrojom osvetlenia. Voskové sviece sú drahšie, ale sú čistým prírodným produktom a horia dlhšie ako parafínovo-stearínové sviece. V intenzite osvetlenia nemôžu konkurovať moderným svetelným zdrojom – žiarivkám a žiarovkám, takže slúžia skôr na dekoráciu interiéru.

Jednoduchá svieca

Veľmi jednoducho môžeme navinúť sviecu z hotových medzistienok zo včelieho vosku, ktoré si môžeme kúpiť aj v špecializovaných prevádzkach, ktoré sa zaoberajú spracovaním včelieho vosku a výrobou medzistienok. Okrem nich si musíme zaobstarať knôt (odporúčame hľadať ho v obchodoch, kde predávajú lampové oleje, voňavé sviečky a pod.).

Medzistienku z vosku zohrejeme na izbovú teplotu. Pri nej je vosk plastický a neláme sa. Pripravíme si taký dlhý knôt, aby jeho dĺžka presahovala dĺžku budúcej sviece o 1,5 cm. Plátok vosku položíme na hladkú podložku. Kus knôtu položíme na medzistienku 0,5 cm od okraja, aby na jednej strane prečnieval asi o 1,5 cm (knôt na zapálenie) a na druhom konci zarovno so spodnou časťou budúcej sviečky. Časť plátku medzi okrajom a knôtom opatrne ovinieme plátkom medzistienky a získame prvý závit – základ pre teleso sviečky. Potom oboma rukami zvinieme celú medzistienku okolo knôtu, takže vznikne svieca hrubá asi 3 cm. Musíme pritom dbať na priamy smer pohybu, aby spodok aj vrch tvorili rovnú plochu.

Knôty odstrihneme na potrebnú dĺžku podľa medzistienky.Medzistienku je najlepšie nechať chvíľu pri izbovej teplote. Pri radiátore riskujeme, že sa roztopí ozdobný vzor na povrchu.
Prvý závit ovinieme okolo knôtu.Potom navinieme celú sviecu.

Odlievané sviece 
Ak chceme sviecu odliať, potrebujeme vhodnú formu. Najjednoduchšie je kúpiť ju v obchode, u nás sa však s takýmto tovarom pravdepodobne nestretneme. Čitateľom môžeme odporučiť špecializovanú predajňu napríklad vo Viedni. Predávajú sa v nej kvalitné formy zo syntetického kaučuku a ich výber je naozaj široký, sú ale pomerne drahé.

Formu si môžeme vyrobiť aj sami. Pred výrobou formy si zaobstaráme odlievaciu hmotu. Ide o syntetický dvojzložkový kaučuk, ktorý môžeme kúpiť vo väčších drogériách alebo vo väčšom množstve aj vo veľkoobchodoch. Väčšie balenie obsahuje 900 g hmoty aj s katalyzátorom, čo stačí na výrobu viacerých foriem. Na výrobu formy je nevyhnutné zaobstarať si alebo zhotoviť kvalitný model s tvarom budúcej sviece. Okrem toho budeme potrebovať aj fóliu z polyetylénu (vhodná je farebná fólia, ktorá sa používa na označovanie podzemných potrubí na vodu, plyn, elektrické a iné káble). Nevyhnutnosťou je, samozrejme, pracovný stôl zakrytý doskou z lesklého sololitu, skla a pod., na ktorej budeme vytvárať formu.

Model 
Model môžeme vyrobiť z dreva, kovu, plastu, sadry, vosku, papiera, kameňa alebo hliny. Povrch čo najprecíznejšie upravíme. Drobné poškodenia odstránime (vyplníme) pomocou včelieho vosku. Všetky podrobnosti o práci s konkrétnou odlievacou hmotou získame od jej výrobcu. V návode na spracovanie hmoty by mali byť uvedené zmiešavacie pomery, čas, za ktorý sa musí hmota spracovať, čas tuhnutia a dôležité pokyny. Keďže naším modelom je svieca, do jeho hornej časti vložíme klinec alebo pevný drôt s priemerom približne 2 mm, aby v budúcej forme vznikol priestor na vedenie knôtu.

Odliatie formy

Prvým krokom je prilepenie modelu k lesklej podložke na pracovnom stole. Pretože sviečka má zväčša podlhovastý a valcovitý tvar, okolo modelu postavíme na valcový zvitok (rúrku) zo skrútenej fólie z PVC, ktorý je asi o 2 cm vyšší ako model. Aby sa zvitok nerozvinul, navlečieme na zvitok fólie gumičky. Styk s podložkou utesníme voskom. Fólia sa nesmie dotýkať modelu. Naopak, musí byť postavená tak, aby po naliatí lukoprénu medzi fóliou a modelom vznikla stena formy s hrúbkou aspoň 10 mm. Podľa návodu na balení namiešame odlievaciu hmotu. Lejeme ju do vnútra zvitku fólie, kým hladina odlievacej hmoty nevystúpi 2 cm nad model. Polymerizácia (stuhnutie hmoty) prebehne za 24 hodín. Vznikne tuhá forma, uprostred ktorej je zaliaty model. Vyberať ho treba veľmi opatrne. Na jeho miesto sa neskôr pri výrobe sviece leje vosk. Najprv formu oddelíme od podložky a odstránime fóliu z PVC. Prebytočný kaučuk na rohoch a hranách odstrihneme nožnicami. Klinec, ktorý sme zapichli do modelu, aby vytvoril priestor na knôt, vyberieme. Model sa dá z formy vybrať iba tak, že ju čiastočne rozrežeme ostrým nožom. Začíname pri otvore, ktorý zanechal klinec, a potom režeme priamo pozdĺž modelu k spodku. Keď model vyberieme, forma je pripravená na odlievanie sviec.

Vosk 

Základom je včelí vosk. Jeho príprava až po získanie kvalitnej suroviny zbavenej akýchkoľvek nečistôt tvorí samostatnú kapitolu. Navyše, základná surovina – včelie plásty – nie je dostupná každému čitateľovi. Preto záujemcov o včelí vosk odkazujeme na predajne zaoberajúce sa predajom včelích produktov napríklad v Bratislave.  Vosk roztopíme. Odporúčame použiť nádobu s dvojitou stenou (na varenie mlieka) alebo jednoducho do väčšieho hrnca naplneného vodou vložíme iný, s menším priemerom. Vosk má dobrú tekutosť pri 70 °C, nesmieme ho zahriať na teplotu väčšiu ako 80 °C.

Forma je po čiastočnom rozrezaní pripravená na použitie.Cez zárez vložíme do formy navoskovaný knôt.

Knôt 
Úlohou knôtu je dopraviť potrebné množstvo paliva do vyhorievacej časti. Plameň, ktorý vzniká, musí mať optimálnu veľ­kosť. Ak je priveľký, teplo z plameňa spôsobuje pretekanie sviece – vosk vyteká a znečisťuje svietnik. Priveľký plameň, ktorý je navyše nestály a dymí, je zapríčinený príliš hrubým knôtom. Poddimenzovaný, priveľmi tenký knôt má slabý plameň, ktorý nevyčerpáva všetok roztopený vosk. Po zapálení svieca horí celkom dobre, ale zakrátko sa plameň začne dusiť a vo voskovom jazierku  postupne zhasína, lebo nedostáva potrebný kyslík. Pri výrobe sviec z včelieho vosku sa používa výhradne bavlnený knôt s kruhovým prierezom, ktorý je napustený kyselinou boritou. Celkom zhorí a do sviečky nepadajú ohorky, ktoré by mohli spôsobiť požiar. Je to vďaka tomu, že jedno z jeho vláken je napätejšie, takže pri horení sa knôt vo vyhorievacej časti ohne. Jeho koniec sa ocitne mimo plameňa, čo umožňuje prístup kyslíka a úplnú oxidáciu – zhorenie, takže knôt netreba mechanicky skracovať. Knôt pred výrobou sviece namočíme do roztopeného vosku, prebytočný vosk z neho zotrieme, vystrieme ho a necháme vychladnúť. Knôt takto nasýtený palivom horí, len čo k nemu priložíme zápalku. Na novej svieci by mal prečnievať asi o 1,5 cm. 

Formu stiahneme gumičkami. Knôt vyčnieva z dna formy.Knôt na vrchnej strane formy upevníme napríklad pomocou špajlí.


Hrúbka knôtu 

Veľkosti knôtu v nasledujúcej tabuľke neznamenajú jeho priemer. V tabuľke sú uvedené veľkosti knôtov jedného z nemeckých výrobcov navrhnuté na sviecu s určitým priemerom. Ak už máme hotovú formu, odmeriame priemer budúcej sviečky a podľa tabuľky vyberieme knôt. Kúpiť ho možno v niektorých špecializovaných predajniach so sviecami alebo s olejovými lampami. Kontakty ľahko získame z internetu.

Priemer sviece a veľkosť knôtu
Knôt č.Priemer sviečky (mm)
010
112
215
318
420 – 25
528
630 – 40
745 – 55
855 – 65
965 – 70
1070 – 75
1180

Orientácia knôtu 
Vzhľadom na spôsob pletenia knôtu nie je jedno, ktorý koniec knôtu bude na spodku sviece a ktorý hore.. Knôt musíme orientovať tak, aby umožňoval čo najlepšie horenie. Preto niektorí výrobcovia uľahčujú orientovanie knôtu malými pozdĺžnymi plôškami, na ktorých vidno spôsob pletenia. Pletenie v tvare V musí svojím hrotom smerovať k hornej časti sviece. Pri opačnom orientovaní bude knôt brzdiť transport paliva k plameňu. Do formy teda vložíme knôt a necháme ho prečnievať nad jej okrajom asi na 5 cm. Čiastočne rozrezanú formu musíme proti vytekaniu horúceho vosku stiahnuť viacerými gumičkami. Hornú časť knôtu vystrieme a prichytíme podľa fotografií.

Do formy vlejeme vosk.Vosk vo formách vychladne za 2 až 8 hodín podľa hmotnosti sviece.

Odlievanie 
Samotné liatie vosku je veľmi jednoduché. Ohriaty vosk, ktorý má teplotu približne 70 až 80 °C, opatrne vlejeme do formy. Pena alebo vzduchové bubliny, ktoré sa pritom tvoria, môžu znehodnotiť celé dielo. Ak sa bubliny prichytia na vnútornom povrchu formy, svieca bude hrboľatá s jamkami a dierkami. Aby sme zabránili tomuto javu, formu – predtým ako vlejeme vosk – zohrejeme horúcim vzduchom pomocou fénu na vlasy. Takto vosk dobre vyplní aj členité prvky zložitejšieho vzoru. Vosk je materiál, ktorý pri chladnutí zmenšuje svoj objem o 4 až 6 %. Ako sa teplota znižuje, tuhne od okraja k stredu. Knôt v strede sa však ohreje, zmäkne a môže sa uvoľniť a zvlniť. Preto ho počas chladnutia, kým je vosk ešte v tekutom stave, občas napneme a udržiavame ho v strede sviece. Vosk počas chladnutia môžeme niekoľkokrát doliať.

Vosk nemusíme nalievať iba do foriem, ale aj do ozdobných nádobiek z keramiky, plastu či plechu, a tak si môžeme vyrobiť aj pekné kahančeky.

Sviecu opatrne vyberieme.Knôt naspodku odrežeme.
Knôt na vrchnej strane skrátime.Na horúcom povrchu vyrovnáme spodok sviece.

Úprava povrchu
Po vychladnutí sviečku opatrne vyberieme z formy. Spodok sviece zvyčajne nie je rovný, preto ho vyhladíme napríklad zohriatou žehličkou. Pridlhý knôt upravíme nožnicami. Pri dlhšom skladovaní sviec z včelieho vosku (1 až 3 mesiace) sa na povrchu sviec vytvorí sivý povlak, nemusíme sa však obávať, lebo pri sviecach z vosku je to bežné. Voskový kvet tvoria tekuté (nekryštalizujúce) zložky, ktoré pri pomalej kryštalizácii vytekajú spomedzi kryštálov. Ak sviecu mierne zohrejeme fénom, povlak sa stratí. 

Text: Ľudovít Klíč
Foto: autor, Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Blanarovicmiroslav says:

    odlievanie formy s lukoprenu je možné zaslat na fotkach ja odlievam s ale nechapem ako je to s pvc foliou dakujem miro.

  2. Ľuba says:

    Kde sa dajú kúpiť tie voskové plásty ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje