kytica vo farbach jesene
Galéria (12)

Kytica vo farbách jesene

Farby jesennej prírody sú teplé a prívetivé, a preto dokáže byť jeseň nádherným ročným obdobím. Samozrejme, ak sa vydarí počasie. Z prechádzky po lese si potom môžete priniesť aj domov tú nádhernú ohnivú červenú, teplú žltú, trochu melancholickú hnedú a nostalgické zvyšky zelenej, a naaranžovať si ich do jesennej kytice. Pohľad na ňu vás potom za upršaných dní zahreje rovnako ako horúci čaj.

Galéria

Čo budete potrebovať:
– polienko vysoké asi 15 cm,
– suchú trávu,
– kukuričné šúpolie a „vlásky“ z kukuričných klasov,
– makovice,
– vetvičky brezy skrútené do venčeka,
– konáriky hrubé asi ako prst a dlhé asi 20 cm,
– vetvičky s plodmi jarabiny a agátu, bukové vetvičky a podobne,
– sušené kvety vratiča,
– ozdobnú tekvicu,
– vetvičky vŕby bez listov,
– vylisované lístky lipy,
– lyko, nožnice a trochu lepidla.

Zbieranie materiálu na takúto jesennú kyticu môže byť príjemnou prechádzkou, pretože takmer všetko, čo na ňu potrebujete, nájdete v lese alebo v záhrade. Materiál, ktorý si prinesiete z prírody, vždy dobre skontrolujte, aby sa k vám domov spolu s ním nedostali aj chrobáčiky alebo iné „potvorky“. Suroviny sušte voľne rozložené, na tmavom a suchom mieste, stačí pri izbovej teplote.

Kyticu zo sušených kvetov uložte vždy tak, aby na ňu nesvietilo slnko, pretože na slnku jej farby veľmi rýchlo vyblednú.

Postup

Polienko obaľte suchou trávou a usušeným kukuričným šúpolím. Každú vrstvu omotajte lykom a zaviažte. Nakoniec zarovnajte spodný okraj nožničkami na úroveň polienka. Šúpolie i tráva by mali byť dostatočne suché, aby nezačali plesnivieť.Na prečnievajúci materiál zvrchu navlečte venček z brezových vetvičiek a priečne ho zaistite konárikmi. Pretože brezové vetvičky sa vám podarí skrútiť len vtedy, keď sú čerstvé, sušte až hotový venček.
Makovice skráťte na potrebné dĺžky (asi 30 až 40 cm), zasúvajte ich medzi polienko a venček. Odstrihnuté stonky nezahoďte. Ešte ich budete potrebovať.Materiál, ktorý zasuniete za venček vždy uviažte lykom o polienko. V prostriedku kytice – na vrchu polienka – urobte hniezdočko z kukuričných „vláskov“.
Na brezový venček popriväzujte krátkymi kúskami lyka vetvičky s vysušenými plodmi jarabiny, agátu a s bukovými listami. Medzi venček a polienko pozapichujte kvety vratiča a uviažte. Vratič a vetvičky sa majú sušiť zavesené „dolu hlavou“.Do prostriedku kytice usaďte na kukuričné „vlásky“ ozdobnú tekvičku; medzi venček, polienko a tekvicu pozastrkujte odstrihnuté spodné časti z makovíc alebo iné vetvičky a previažte ich lykom.
Ponad tekvičku, krížom cez kyticu, poprestrkujte zelené vetvičky brezy. Všetok zastrčený materiál zároveň upevňuje tekvičku aj brezový venček. Nožničkami skráťte pridlhé „fúzy“, ktoré trčia z kytice.Na holé konce stoniek z makovíc prilepte lístky z lipy (napríklad sekundovým lepidlom). Aby listy ostali rovné, treba ich sušiť vystreté medzi dvoma listami papiera a zaťažené. Nakoniec môžete kyticu prestriekať bezfarebným lakom na drevo.

Kyticu aranžovala: Martina Kolembusová
Foto: Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje