ako opravit obklad v kupelni
Galéria (16)

Ako opraviť obklad v kúpeľni

Než sa pustíme do rekonštrukcie kúpeľne, dôkladne si zvážme, čo od nej očakávame. Ak nás vyrušuje len niekoľko prasknutých, resp. rozbitých kachličiek alebo dlaždičiek, možno postačí iba ich výmena. Ak sa však rozhodneme zmeniť celý imidž kúpeľne, premyslime si celý postup a pouvažujme aj o finančných nárokoch kompletnej rekonštrukcie.

Galéria

strecha, krytiny, plech
zateplenie, postup
zateplenie, postup

Výmena celého obkladu
Ak sa rozhodneme odstrániť  a nahradiť celý obklad, najprv rozdrvíme jednu obkladačku a potom postupne odstraňujeme ostatné pomocou širokého sekáča a kladiva. Nástroj vkladáme do štrbiny medzi stenu a obkladačku a údermi kladiva ju uvoľníme. Dôkladne odstránime aj škárovaciu hmotu a podkladovú lepiacu vrstvu.

Poškodená obkladačka
Ak máme rezervné obkladačky, máme vyhrané. Vymeníme iba poškodené kusy. Ak sme si však náhradné obkladačky neodložili, musíme pouvažovať trochu inak. Možno by sme mohli namiesto poškodených obkladačiek vložiť iné – síce rozmerovo rovnaké, ale farebne či dizajnovo odlišné. Poradiť sa s výtvarníkom, architektom alebo aspoň s niekým, kto má výtvarné cítenie a vkus určite nebude na škodu. Okrem poškodených obkladačiek bude zrejme treba vybrať aj zopár ďalších, aby výsledok vyznel ako zámer a pôsobil esteticky.

 
Pri vyberaní obkladačky je najideálnejším pomocníkom Multimaster so špeciálnymi nadstavcami.

Výmena jednotlivej obkladačky
Na výmenu jednotlivých kusov však nemusíme hneď volať odborníka, pretože táto práca vôbec nie je zložitá a zvládneme ju aj sami.

 
Najprv opatrne dookola odstránime škrabkou na škáry škárovaciu hmotu. Núdzovo môžeme použiť aj nôž (napríklad orezávací), tenký skrutkovač, prípadne list pílky na železo. Po odstránení „škárovačky“ širokým sekáčom a kladivom opatrne (od okraja smerom do stredu) odstránime prasknutú obkladačku. Dávame pozor, aby údery nesmerovali k vedľajším obkladačkám.

Dobrá rada
Aby nová obkladačka dobre držala, potrebuje rovný a čistý podklad. Preto dôkladne odstránime aj všetky zvyšky pôvodnej škárovacej i podkladovej lepiacej hmoty.


Vlepovanie novej obkladačky
Pomocou zubovej stierky (veľkosť zubov 4 – 6 mm) nanesieme lepidlo. Najlepšie na obe plochy (podkladovú i styčnú plochu obkladačky), smerom kolmo na seba (tzv. metódou floating and buttering). Tento spôsob nám umožní obklad dôkladne nalepiť aj bez vynaloženia väčšej sily a bez dorážania údermi. Dbáme na to, aby sme dodržali hrúbku škáry – prípadne môžeme do rohov osadiť dištančné kríže.

Škárovanie
Vymenenú kachličku necháme jeden deň schnúť, potom vyčistíme zo škár zvyšky lepidla a vyplníme ich škárovacou hmotou, ktorú diagonálne gumenou stierkou zatláčame do škár.

Prebytočnú škárovaciu hmotu z obkladačiek opatrne umyjeme mokrou špongiou. Po vyschnutí plochy „závoj“ zotrieme suchou handrou.

Výmena dlaždice
Pri výmene poškodených dlaždíc postupujeme v podstate rovnako. Najprv musíme poškodenú dlaždicu odstrániť. Náročnosť tejto práce závisí aj od toho, ako pevne bola nalepená. Pri odstraňovaní treba postupovať opatrne, aby sme nepoškodili vedľajšiu dlažbu. Poškodenú dlaždicu môžeme odstrániť elektrickou rezačkou v mieste škáry za mokra alebo použijeme suchý spôsob – sekáč a kladivo. Dlaždicu jednoducho úplne rozbijeme a jednotlivé časti dôkladne odstránime.

Dlaždicu nestačí iba rozbiť a vybrať, musíme dôkladne odstrániť aj starý podklad. Pri lepení novej dlaždice lepiacou hmotou radšej nešetríme, aby pod dlaždicou nevznikali bubliny.

Odstraňovanie podkladu
Odstraňovanie podkladu nám pôjde ľahšie elektrickou škrabkou alebo Multimasterom, ale opäť môžeme použiť sekáč a kladivo. Pôvodný podklad však musíme na danej ploche dokonale odstrániť.

Nalepovanie novej dlaždice
Novú lepiacu hmotu nanesieme na očistenú plochu zubovou stierkou, pri menších rozmeroch ju môžeme nanášať priamo na dlaždicu. Novú dlaždicu napasujeme na plochu a ľahkým tlakom zalícujeme. Lepiacu hmotu, ktorá sa vytlačila z medzier, musíme odstrániť.

Po čase potrebnom na zaschnutie lepiacej hmoty začneme so škárovaním. Škárovacia hmota by mala mať rovnakú farbu ako pri ostatných dlaždiciach. Najlepšie urobíme, ak použijeme pôvodný materiál.

Prebytočnú škárovaciu hmotu odstránime vlhkou špongiou a šedý závoj, ktorý nám na dlaždici vznikne, najlepšie suchou handrou. Dlažba bude vyzerať ako predtým.

Dilatácia

Ak vymieňame dlaždicu na podlahe, v ktorej je zabudované podlahové kúrenie, musíme použiť špeciálne lepidlo a škárovaciu hmotu, ktoré aj po zaschnutí umožňujú určitý pohyb – dilatáciu (napr.  AD 530, AD 550 – 600 a GE, GF, GFS – Lasselsberger). Ak by sme dali prednosť klasickému lepidlu bez tejto schopnosti, mohli by vzniknúť trhlinky.

www.multimaster.sk

Text: Dušan Brindza
Foto: Fein, archív JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje