zakladne vybavenie domaceho majstra

Základné vybavenie domáceho majstra

V každej domácnosti sa občas vyskytne jednoduchá porucha, ktorú treba odstrániť. Pomôže nám pri tom pracovné náradie, ktoré by malo byť základným vybavením každého domáceho majstra. Pri výbere náradia by sme nemali prihliadať na čo najnižšiu cenu. Lacné sa totiž nemusí vždy oplatiť.

Pri kúpe by sme mali náradie vždy skontrolovať. V prípade, že nespĺňa normy, je netesné, môže sa rýchlejšie opotrebovať a je vysoké riziko úrazu. Nezabúdajme ani na ergonomický tvar a povrchovú úpravu. Všeobecne o náradí platí, že najkvalitnejšie býva chrómvanádiové.

Kliešte

V žiadnej domácnosti by nemali chýbať. Domáci majster môže využiť najmä bočné štikačky, kombinované kliešte a prestaviteľné kliešte. Na viazanie drôtov si môžeme zaobstarať armovacie kliešte, na vyťahovanie klincov čelné štikacie kliešte. Prestaviteľné kliešte na armatúry sú vlastne univerzálne kliešte.

Pri kúpe klieští by sme si mali najviac všímať ich plynulý chod a ergonomický tvar. Lacné kliešte bývajú vykývané v čape a otupuje sa im ostrie. Kliešte z bežnej nástrojovej ocele sa po čase otupia. V čape sa nesmú kývať, pretože je to prvý predpoklad, že sa časom rozídu. Ďalším negatívom je, ak sa kliešte pri otváraní trú. Musíme si všimnúť ich reznú plochu a skúsiť, či po cvikaní na nej nezostávajú otlačky už po bežnom drôte. Skontrolujme tiež, ako sú čeľuste zabrúsené a či medzi nimi nepresvecuje svetlo. Dôležitý je aj ergonomický tvar rukoväte. Kliešte musia byť bezpečné, lebo na ne pôsobíme veľkou silou (niektorí výrobcovia zabezpečujú kliešte poistkami proti pricviknutiu prstov).

Skrutkovače

Pri bežných domácich prácach využívame minimálne tri ploché skrutkovače (od 4 do 10 mm). Môže používať aj univerzálny skrutkovač s nadstavcami (hroty sa dajú kúpiť a uschovať v rukoväti). K základnému vybaveniu by mali patriť aj krížové skrutkovače. Pri kúpe skrutkovača kladieme veľký dôraz na ergonomický tvar rukoväte. Dôležité je tvarovanie a povrchová úprava. Striedanie tvrdých a mäkkých zón nám umožňuje lepšie objať rukoväť a vyvinúť väčší sťahovací moment. 

Kľúče

Matice a kľúče sú vyrobené podľa normy. Lacnejšie kľúče však často nespĺňajú normy, tolerancie majú väčšie, a tým sa zvyšuje riziko poškodenia kľúča alebo matice. Ak sa tomu chceme vyhnúť, je vhodnejšie kupovať chrómvanádiové nástroje. V každom prípade by nemali byť ručne rozbrusované na väčšiu mieru. 

Kladivá

Kladivá si kupujeme podľa toho, aké práce robíme najčastejšie. K základnej výbave by malo patriť zámočnícke kladivo. Na skladanie nábytku môžeme mať aj gumené kladivo. Kladivo by malo byť dobre tepelne spracované. Dôležitá je jeho bezpečnosť. Hlavný predpoklad jeho bezpečnosti je tvarovaná rukoväť, ktorá musí byť zaklinovaná plochým alebo kruhovým klinom, aby nám kladivo nevyletelo. Klin sa vibráciami neuvoľní, pretože všetky ploché aj kruhové kliny majú zárezy. Kladivo by malo byť správne kované, v takom prípade by nemalo prasknúť. Lacné kladivá z pochybného materiálu sú často len odlievané a zabrúsené. Potom sa lámu a je väčšia pravdepodobnosť úrazu.

Ručné pílky

V dielni najviac využívame pílky na kov a na drevo. Pílka s hliníkovým dutým rámom je ľahšia, lacnejším pílkam sa však deformuje rám. Pílku na železo môžeme nahradiť aj listom na drevo alebo obojstranným listom (z jednej strany sú drobnejšie zuby na kov a z druhej na drevo). List pílky treba osadiť do rámu kolmou časťou zubov dopredu. Dozadu iba voľne ťaháme rám. 

Nepotrebné?

Niektoré nástroje nám občas prekážajú a nazdávame sa, že sú nepotrebné. V istých prípadoch nám však môžu chýbať. Pilníky, rašple, metre, vodováhy, hoblíky, špachtle sa môžu niekedy zdať na ťarchu, ale každý domáci majster ich skôr či neskôr určite využije.

Vodováha

Pre domáceho majstra postačí aj menšia vodováha (60 cm). Môžeme ňou napríklad nastaviť chladničku. 

Meter

Bez metra sa nezaobíde nijaký domáci majster. Skladací alebo rolovací meter či posuvné meradlo sú dôležitými pomocníkmi v každej dielni. 

Univerzálny nôž, viacúčelové nožnice

Koberce, krytiny, papier, plast i drevo môžeme rezať pomocou univerzálneho noža. 

Hoblíky

Pri opracovávaní drevených súčastí nášho obydlia určite využijeme aj hoblík. 

Magnetická miska

Užitočná je aj magnetická antikorová miska na odkladanie malých demontovateľných súčiastok. 

Kufrík na náradie

Skrutkovače, kliešte či kľúče sa dajú prakticky uložiť do boxov na náradie. Pri rozhodovaní o kúpe boxu vyberáme aj podľa toho, koľko náradia budeme používať. 

Závesné skrinky (organizéry na náradie)

Organizéry majú množstvo úložných boxov a sú praktické na uloženie skrutiek. Priehradky sa v niektorých prípadoch dajú dokonca nastaviť podľa potreby.

Text: Elena Bobeková
Foto: autorka

Náradie bolo fotené v predajni spoločnosti bauMax.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje