Stroje a zariadenia na zavlažovanie záhrady
Galéria (6)

Stroje a zariadenia na zavlažovanie záhrady

V záhrade potrebujeme mať vodu k dispozícii na rôzne účely. Využívame ju na zavlažovanie vegetácie, vrátane smädného trávnika, ale aj na udržiavanie čistoty plôch a zariadení. Vonku je vhodné mať prístup aj k pitnej vode, aby sme od práce v záhrade nemuseli odbiehať so zašpinenými rukami do vnútra domu.

Galéria

Vzhľadom na to, že naše územie sa nachádza v strede Európy v oblasti, ktorá je z hľadiska počasia pod striedavým atlantickým alebo kontinentálnym podnebným vplyvom, počas vegetačného obdobia si nikdy nemôžeme byť istí množstvom a pravidelnosťou zrážok. Pre udržanie kondície záhrady je preto umelé zavlažovanie výsadieb a kultúr nevyhnutnou podmienkou.

Zavlažovanie je náročnou a opakujúcou sa prácou počas hlavného vegetačného obdobia. Je to komplexná činnosť, pri ktorej, aby bola finančne únosná, ale aj efektívna pri využití vody a energie (vrátane ľudskej), treba brať do úvahy množstvo faktorov. Dôležitý je pri tom aj zdroj závlahovej vody a spôsob jej využitia v závislosti od nárokov polievaných kultúr.

Využívanie vody v záhrade
V záhrade potrebujeme nielen rôzne množstvo vody na pestovanie kultúr a údržbu stavieb, ale aj zariadenia na jej odber a rozvádzanie po pozemku a rôzne koncové zariadenia na špecifické činnosti.

Potrebujeme vývod pitnej vody, prípojku na hadicu na umývanie povrchov a príležitostné polievanie (aj sprchovanie) vegetácie na rôznych miestach záhrady. Komfort zalievania zvýši zabudovaný stabilný polievací vodovod, ktorý bude zavlažovať najmä trávnikovú plochu a kvetinové záhony v obytnej časti záhrady. V úžitkovej časti je vhodné, v závislosti od jej tvaru, veľkosti, prípadne terasovania, urobiť odberové miesta na napojenie postrekovačov alebo kvapkovej závlahy.

Čistenie a umývanie v záhrade je príležitostná činnosť, ku ktorej stačí nenáročné vybavenie – tlaková hadica s dýzou – a pomerne malá je aj potreba vody, ale napriek tomu vo výbave záhrady nám toto zariadenie nesmie chýbať, keď potrebujeme vystriekať spevnený povrch terasy od prachu či lístia, očistiť prístupový chodník od blata, umyť exteriérový nábytok na začiatku sezóny či pre ochladenie v lete poliať betónový alebo kamenný povrch odpočívadla.

Potreba závlahy
Vychádza zo skupín pestovaných rastlín. V záhrade pestované kultúry majú rôzne nároky na vodu, ktoré nesúvisia len s ich využitím, ale aj s vývojovou fázou rastu. Mladé rastliny všeobecne potrebujú viac vody, než dospelé jedince, korene ktorých sú už dostatočne hlboko. Aj tvorba plodov vyžaduje zvýšený prísun vody, čo je dôležité nielen pre zeleninu, ale aj pre ovocné stromy (potreba závlahových dávok v júni). Neustále odoberanie biomasy pri strihaní trávnika tiež spôsobuje zvýšenú potrebu vody (i živín) na udržanie jeho kvality. Ideálny jednorazový objem zálievky pri zavlažovaní vegetácie záhrady je v priemere okolo 20 l na m², čo je množstvo, ktoré prevlhčí pôdu do hĺbky asi 20 cm.

Najvhodnejším spôsobom pre nové výsadby nižších drevín je plošná závlaha pomocou kruhových alebo kyvadlových postrekovačov (spolu s postrekom pre trávnik). Náročné na vlahu v lete a neskoro na jeseň (najmä v suchých oblastiach) sú ihličnany a vždyzelené dreviny. Tiež mladé stromy potrebujú počas leta niekoľkokrát výdatne zaliať dávkou najmenej 50 litrov na jeden mladý strom.

Spôsoby zavlažovania

Najprirodzenejším, a preto pre rastliny najvhodnejším spôsobom zavlažovania sú dažďové zrážky, avšak vodu v čase sucha musíme dodávať rastlinám aj umelo – postrekovaním alebo polievaním.

Zavlažovanie postrekovaním
Rastlinám dodávame vodu drobnými a väčšími kvapkami zhora. Kvapky sa dostávajú najprv na celú rastlinu a následne na pôdu a koreňovú sústavu. Tento spôsob mimoriadne prospieva listom a stonkám rastlín, no môže poškodiť kvety a mladé plody. Postrekovanie je vhodné pre trávnik a aj na umytie rastlín od prachu. Postrekovať sa dá z hadice pomocou rôznych nadstavcov, ako sú – jednoduchá dýza, ručný pištoľový postrekovač, sprchovacia hlavica, zalievacia tyč – alebo klasicky z konvy cez kropiacu (dierkovanú) hubicu. Postrek na listy drevín však môže spôsobiť pri chúlostivejších drevinách alebo ružiach rozvoj niektorých, najmä hubovitých, chorôb , preto sa pre vybrané druhy a porasty odporúča zálievka podmokom (priamo na pôdu a ku koreňom).

Zavlažovanie polievaním
Voda sa dostáva súvislým prúdom priamo na pôdu a ku koreňovej sústave spravidla vo väčšej dávke a nerozstrekuje sa na rastliny. Polievať možno z konvy bez hubice alebo z položenej hadice, ktorú ale treba premiestňovať. Polievať môžeme i podmokom, keď vodu nalejeme do pozdĺžneho spádovaného jarčeka, vyhĺbeného v pôde a vedeného medzi riadkami kultúry (napr. jahôd).

Zavlažovanie podmokom
Podmok sa využíva aj pri kvapkovej závlahe, keď sa voda dostáva na pôdu v malých množstvách a postupne z natiahnutej perforovanej, resp. špeciálne upravenej hadice. Moderným úsporným spôsobom je mikrozavlažovanie kvapkovou závlahou riadené počítačom (závlahový systém je vybavený aj možnosťou naprogramovania alebo sa využíva spôsob automatického chodu: od zistenia miery vlhkosti pôdy pomocou snímačov, cez vyhodnotenie faktorov, po spustenie systému na doplnenie vlahy) a lokalizovanie priamo k jednotlivým rastlinám.

Výber spôsobu zavlažovania
Závisí od prírodných podmienok lokality, v ktorej sa nachádza záhrada, výberu a rozmiestnenia stavieb a pestovaných kultúr. Najdôležitejšie je zhodnotenie zdroja vody, jeho umiestnenie, výdatnosť a kvalita. Podľa hlavného zdroja sa potom vyberá vhodný spôsob zavlažovania a závlahový systém.

Text: Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Foto a kresby: autorka, bauMax, Gardena, Green Colour, Mountfield
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.