spravny vyber drvica...
Galéria (5)

Správny výber drviča…

Mnohé odpadové látky biologického charakteru môžeme bez ťažkostí odstrániť tak, že ich nahromadíme na vybranom mieste, kde sa prirodzeným spôsobom rozložia, a potom ich zapracujeme do pôdy ako hnojivo – kompost. Ak chceme záhradný odpad zlikvidovať dokonale a ekologicky, použijeme drvič, ktorý odrezané konáre rozdrví na drobné drevené štiepky. Tie môžeme použiť ako palivo do vykurovacieho kotla na drevené štiepky alebo v záhrade ako kvalitný mulčovací materiál; tvoria aj užitočný základ pre kompost.

Galéria

Výber podľa typu záhrady
Výkonné drviče spracujú veľké množstvo menších aj väčších vetiev. Pri ich kúpe by sme sa mali rozhodovať podľa typu záhrady. Ak máme menšiu úžitkovú či okrasnú záhradu s množstvom mäkkého zeleného odpadu (vetvičiek, kvetov, lístia, bylinných stvolov a pod.), je vhodné použiť rázový drvič s nožovým drviacim systémom. Zvyčajne má veľký násypný otvor, ktorý umožňuje jednoduché vkladanie väčšieho množstva materiálu. Do väčších záhrad sú určené drviče s vyšším výkonom – asi 2 500 W, ktoré napriek vyššiemu výkonu pracujú tichšie. V takýchto záhradách sa dobre uplatňujú drviče so skrutkovicovým mechanizmom. Skrutkovica zachytí ostrými okrajmi vložený konár, zareže sa doň, pritlačí ho k obvodu zberného lievika a postupne ho posúva a zarezáva sa doň stále hlbšie, až kým ho nerozkrája na drobné kúsky. V sadoch, vinohradoch, prípadne vo väčších hospodárstvach sa uplatnia výkonné drviče poháňané benzínovým motorom.

Razový (nožový) drvič má na rýchlo rotujúcom kotúči umiestnené ostré nože (dva alebo štyri, veľké motorové typy ich majú až 12), ktoré materiál rozsekávajú na drobné kúsky. Obdĺžnikové otvory pred nožmi zasa materiál nadrobno lámu. Tzv. samovťahovaciemu efektu a lepšiemu lámaniu materiálu napomáha aj špeciálne tvarovaná lámacia lamela umiestnená nad nožovým kotúčom. Iným, veľmi dobrým konštrukčným variantom pre stredne veľké záhrady, sú drviče s frézovým valcom. Konár zachytí frézový valec (vyzerá ako ozubené koleso s veľmi ostrými a špeciálne tvarovaným zubami) a pritlačí ho k protidoske (v niektorých typoch drvičov sa namiesto dosky používa prítlačné koleso). Frézový valec sa otáča, vťahuje konár a zarezáva sa stále hlbšie do dreva, až kým ho nerozdrví.

Výber podľa systému drvenia
Drviče sa vyrábajú s rôznymi systémami drvenia – s nožovým mechanizmom, závitovkovým mechanizmom alebo frézovacím valcom. Veľa závisí na výkone motora drviča a na noži. Iný motor a podávanie majú drviče na mäkké a nízke rastliny a iné na tŕnistý materiál a hrubé vetvy. Iný druh drviča vyžaduje mladá záhrada, ktorej charakter určuje šťavnatá zeleň a pestré farby. Dôležité tiež je, či budeme kompostovať prevažne mäkký materiál, napríklad mladé výhonky živého plota, kvetiny, zeleninu alebo popínavé rastliny. Nožové drviče dokážu, napriek nižšiemu výkonu motora, spracovať veľmi rýchlo značné množstvo materiálu. Ich nevýhodou je však vysoká hladina hluku. To je príčinou, prečo sa tento typ drvičov nemôže používať v čase nočného pokoja. Hluk skrutkovicového, resp. valcového drviča je 82 až 92 dB. Výkonnejšie drviče s frézovým valcom alebo skrutkovicou spracúvajú konáre podstatne tichšie než rázové drviče. Pracujú tak, že frézový valec alebo skrutkovica vťahujú haluz a pritláčajú ju o kovovú protidosku (v niektorých konštrukciách sa používa prítlačné koleso). Materiál sa týmto spôsobom rozdrví na drobné kúsky.

Pri výbere drviča sa môžeme rozhodovať podľa:

  • výkonu, resp. príkonu pohonnej jednotky, podľa elektromotora, ktorý je obvykle 1 500 až 2 500 W,
  • počtu otáčok, spôsobu oddeľovania a drvenia (nožový drvič, závitovkový, s frézovacím valcom, prípadne s ďalšími konštrukčnými doplnkami),
  • maximálneho priemeru (hrúbky) drveného materiálu (obvykle 2,5 až 4,5 cm),
  • rýchlosti drvenia, resp. množstva spracovaného materiálu,
  • hlučnosti,
  • váhy a konštrukcie podvozku (koliesok).

Okrem toho ponúkajú výrobcovia ešte doplňujúce konštrukčné vylepšenia.

Čo nám ešte drviče ponúkajú?
Prakticky všetky druhy drvičov majú konštrukčne zabezpečený systém samovťahovania drvených konárov, takže ich netreba do vstupného otvoru nasilu vtláčať. Nožové drviče vťahujú materiál vďaka šikmo uloženému nožovému kotúču, skrutkovica a frézový valec vťahujú konáre priamo svojim pohybom. Samovťahovanie chráni pracovníka pred úrazom. Vetvy pri drvení vibrujú, niekedy sa nečakane otočia alebo sa naraz zrýchli vťahovanie do stroja. Preto treba používať rukavice a ostatné ochranné pomôcky.

Spätný chod
Drviče so skrutkovicou a frézovacím valcom majú spätný chod. Ten využijeme, ak sa drvič zasekne kúskom drviny, zahltí sa veľkým množstvom materiálu vloženým naraz, ak sme doň vložili príliš hrubú haluz alebo ak sa do násypníka omylom dostalo cudzie teleso (kov, kameň a pod.).

Bezpečnostná poistka
Väčšina drvičov má poistku proti preťaženiu, ktorá automaticky vypne motor, ak sa kotúč drviča pri práci zasekne. Aby sme odstránili poruchu (obvykle kúsok dreva zaseknutý medzi lámaciu lamelu a nožový kotúč), musíme odkrútiť upevňovaciu skutku a odklopiť kryt telesa drviča. Už pri otočení niekoľkých závitov skrutky sa vypne poistný vypínač, ktorý zabráni náhodnému spusteniu stroja počas odstraňovania poruchy.

Posúvač materiálu
Drviče na mäkší (najmä zelený) odpad mávajú ako súčasť výbavy aj posúvače, ktorými dotlačíme lístie, byle, stvoly a iný mäkký materiál až k nožom. Zvyšujú drviaci výkon stroja až o 40 %. Niektoré typy rázových drvičov majú aj tzv. preddrviče (jeden alebo dva), ktoré znižujú hladinu hluku, zvyšujú drviaci výkon a zjemňujú výslednú drvenú frakciu. Ak na drviči s frézovým valcom trochu viac odtiahneme prítlačnú protidoštičku (resp. prítlačné koleso), fréza konár nerozdrví, iba doň urobí na jednej strane hlboké zárezy, vďaka ktorým sa drevo ľahšie rozhorí.

Dynamic Mikro Systém dopĺňa konštrukciu klasického nožového drviča. Vďaka pridaným piatim nožom, ktoré sú rozmiestnené po obvode nožového kotúča, umožňuje jemnejšie rozomlieť drvinu, ktorá sa na kompost premení dva- až trikrát rýchlejšie.

Výmena zatupeného noža drviča
Ak sa nožový drvič často zasekáva, zle alebo vôbec nevťahuje materiál, je pravdepodobne stupený rezací nôž, ktorý treba vymeniť alebo nabrúsiť.

Text: Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva, AL-KO, Bosch, Dolmar , Gardena, Viking

  1. Peter says:

    Nekupujte tie plasťáky, pokial potrbujete aj pracovať s drtičom tak si kúpte kovový. Ja má Český výrobok ,SHARK je divné že ho ani nespomenú,asi neplatia za reklamu. Tento typ drtiča používam niekoľko rokov a som plne spokojný.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.