priklepove vrtacky
Galéria (5)

Príklepové vŕtačky

Dnes, oveľa viac ako pred časom, sa dostáva do popredia tento druh náradia. Pri rekonštrukciách a opravách mnohých domov a bytov je potrebné odstrániť staré dlaždice alebo obkladačky, vybúrať nežiaduce priečky, vyhĺbiť otvory na elektroinštaláciu či vyvŕtať diery na prichytenie poličiek. Práve tam sú príklepové vŕtačky a búracie kladivá nenahraditeľnými pomocníkmi.

Galéria

Príklepové vŕtačky
Ako je všeobecne známe, príklep umožňuje rýchlejšie a ľahšie vŕtanie do muriva a betónu. V porovnaní s bezpríklepovými vŕtačkami sú príklepové až trojnásobne rýchlejšie. Čo už však vie málokto, pri vŕtaní do tehly, tvárnice, betónu alebo kameňa sa rotačný pohyb vrtáka podieľa na úbere materiálu len minimálne. V najväčšej miere postup do materiálu zabezpečuje špeciálna špička vrtáka, ktorá zrná materiálu rozdrobuje a vylamuje ich z jeho štruktúry. Je vyrobená z doštičiek zo spekaného karbidu a až po vynájdení týchto vrtákov mohlo dôjsť k rozšíreniu samotných príklepových vŕtačiek.

Princíp fungovania

Vreteno vŕtačky je v pozdĺžnom smere posuvné o jeden až dva milimetre a v zadnej časti je vybavené kotúčom s kaleným čelným rohatkovým ozubením. Silnejším prítlakom sa posunie vreteno stroja dozadu, čím narazí na pevný ozubený protikotúč. Zuby obidvoch kotúčov cez seba preskakujú, čím vznikajú potrebné nárazy, ktoré sa následne prenášajú cez skľučovadlo na samotný vrták.

Počet príklepov je daný počtom zubov na kolieskach a rýchlosťou vŕtačky. Dvojrýchlostné vŕtačky dosahujú podľa zaradeného prevodového stupňa počet príklepov od 10 000 do 60 000 za minútu. Avšak aj pri týchto nárazoch nejde vŕtačka do materiálu sama pomocou vlastných mechanizmov, ale je potrebné vyvinúť potrebný prítlak – zhruba na úrovni 100 až 150 N. Ak by sme chceli príklepovú vŕtačku použiť aj do tvrdých betónov alebo panelov, je to možné len za predpokladu, že použijeme vrtáky s malými priemermi. Pri väčších priemeroch by už postup vrtáku do materiálu bol minimálny, alebo len s použitím veľkej sily. Pri týchto materiáloch je výhodnejšie použiť elektropneumatické kladivá, ktoré opisujeme v ďalšom texte. Ak by sme hovorili o ideálnom využití príklepových vŕtačiek, tak ich prednosti vyniknú pri vŕtaní do plnej tehly, tvárnice alebo pórobetónu.

Vybavenie
Okrem samotného príklepového mechanizmu sú príklepové vŕtačky oproti obyčajným vybavené aj výkonnejším motorom, robustnejšou prevodovkou a rovnako aj pevnejšou rukoväťou. Tá je často potiahnutá mäkkým obalom na tlmenie vibrácií. Niektoré dokonca používajú rôzne antivibračné systémy. Kvalitnejšie značky ponúkajú na trhu príklepové vŕtačky vybavené funkciou skrutkovania, aby sa zväčšil rozsah ich použitia.

Takáto vŕtačka
má ešte navyše možnosť nastavenia krútiaceho momentu (Torque Control), čím sa zabráni odtrhnutiu hlavičky skrutky či pretrhnutiu závitu, prípadne poškodeniu materiálu. V súčasnosti rovnako niektoré profesionálne značky ponúkajú vŕtačky s vymeniteľnými skľučovadlami. Obyčajné skľučovadlo už možno vymeniť za iné špeciálne skľučovadlá bez použitia akéhokoľvek náradia. Remeselníkovi to šetrí čas, a teda v konečnom dôsledku peniaze.

Akumulátorové vŕtačky
Najväčšou prednosťou je možnosť vŕtania tam, kde nemáme k dispozícii elektrickú sieť. Na úplnom začiatku vývoja boli akumulátorové vŕtačky pre bežných remeselníkov takmer nepoužiteľné. Ich výkon 2 Wh (!) neposkytoval dostatočnú silu na vŕtanie a mohli sa používať viac-menej len na skrutkovanie. Ako však vývoj napredoval, stávali sa so širšiou škálou použitia stále atraktívnejšími. Bezuhlíkové motory s krútiacim momentom až 60 Nm, a hmotnosť iba 1,6 kg ich predurčujú na každú prácu. Tieto parametre sú porovnateľné so sieťovou vŕtačkou, v niektorých ju dokonca prevyšujú. Nenahraditeľné sú však pre ich mobilitu a kompaktnosť.

Ľahké akumulátory Li Ion
Ich nízku hmotnosť zabezpečujú najnovšie lítium-iónové (Li-Ion) batérie. Tie sú takmer o polovicu ľahšie ako ich predchodcovia, už zastarané články NiCd a NiMH. Okrem nízkej hmotnosti sú batérie šetrné k životnému prostrediu a čo je pre remeselníka asi najdôležitejšie, úplne sa odbúral pamäťový efekt. To znamená, že už netreba čakať, kedy sa akumulátor úplne vybije, alebo ho vybíjať. Možno ho nabiť kedykoľvek bez ujmy na jeho kapacite. K nižšej hmotnosti prispievajú aj najnovšie motory EC-TEC, ktoré sú v porovnaní s predchádzajúcimi ľahšie, majú menšie rozmery a na druhej strane omnoho vyššiu efektívnosť.

Výkony
Podobne ako vŕtačky napájané zo siete aj akumulátorové vŕtačky majú niekoľko rýchlostí a vypínateľný príklep. Revolúciu v oblasti akumulátorových vŕtačiek spôsobilo uvedenie prvej štvorrýchlostnej akumulátorovej vŕtačky na trh. Tá je schopná vyvinúť na štvrtom rýchlostnom stupni rýchlosť až 3 800 otáčok za minútu, čo znamená, že po zapnutí príklepu ide vrták do tvrdých materiálov, akými sú betón alebo tehla pomocou neuveriteľných 76 000 úderov za minútu. Takáto vŕtačka má navyše obrovskú výhodu, že je jednoduché ju rýchlo a ľahko premeniť na skrutkovač. Väčšina profesionálnych vŕtačiek to už má zabezpečené beznástrojovo. Možno použiť rozličné nadstavce, počnúc skľučovadlom, ako je napríklad Centrotec, ktorého hlavné výhody spočívajú v tom, že je o 50 % menšie a o 80 % ľahšie ako obyčajné skľučovadlo. Ďalšie výhody predstavujú napríklad uhlové nadstavce, ktoré umožňujú prístup aj na problémové miesta, či zahlbovače, alebo excentrické nadstavce, s ktorými môžete skrutkovať tesne pri okraji lišty alebo steny.

Text: Ing. Miroslav Dobias
Foto: Bosch, Hilti, Makita, Narex, Protool
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje