naradie na obklady a dlazby
Galéria (19)

Náradie na obklady a dlažby

Náradie robí majstra. Ak ste sa rozhodli pre svojpomocné ukladanie dlažby alebo obkladu, pozrite sa, či ste vo svojom zozname náradia na niečo nezabudli.

Galéria

Príprava podkladu
Ak sa rozhodujeme pre rekonštrukciu dlažby či obkladu, uvažujme o tom, či starý obklad ponecháme, alebo ho odstránime. Je jasné, že obklad, z ktorého každá druhá dlaždička drží len slabo, nemôžeme použiť ako podklad pod nový obklad.

Náradie na obklady a dlažby 15Pri odstraňovaní starého obkladu použijeme bežné ručné nástroje, ako je sekáč a kladivo, čo si vyžaduje veľkú silu a trpezlivosť, alebo využijeme elektrické ručné náradie – sekacie kladivo, ktoré prácu uľahčí a urýchli. Možné je aj použitie špeciálneho elektrického náradia na tento účel. V každom prípade, nezabudnime na ochranné okuliare a respirátor, pretože práca je prašná.

Náradie na obklady a dlažby 18Náradie na obklady a dlažby 2

Náradie na obklady a dlažby 17Kto skúsil odstraňovať starú dlažbu, vie, aká náročná je táto práca na kolená, preto gumové chrániče kolien pri práci s dlažbou odporúčame ako jednu z najdôležitejších súčastí vybavenia. Na vynášanie odpadu potrebujeme vedro a možno aj fúrik. Na vyrovnanie stien (ak je potrebné) budeme potrebovať okrem náradia, ktoré je tu uvedené, „špachtľu“ či hladkú stierku.

Ak starý obklad (alebo iný pôvodný povrch) ponechávame, na zvýšenie priľnavosti novej vrstvy možno využijeme adhézny mostík – preto rátajme so štetcom alebo valčekom na jeho nanášanie.

Meranie
Náradie na obklady a dlažby 16Pred obkladaním alebo kladením dlažby budeme miestnosť merať, naznačovať zvislé či vodorovné línie na stenách a pod. Preto začíname ceruzkou, pásmom, metrom, vodováhou a olovnicou. Dnes si môžeme na prácu väčšieho rozsahu požičať aj laserový zameriavač na stanovenie vodorovných línií, ktoré si nakreslíme na stenu a ktorý nám uľahčí prácu. Ak pracujeme v miestnosti bez okien, na dobré osvetlenie si zaobstarajme vhodné svietidlo (v prípade stavby bez elektriny akumulátorové – a teda aj všetko elektronáradie). Odchýlky od steny budeme merať šnúrou, takže nezabudnime na skoby na jej prichytenie.

Miešanie a nanášanie
Na rozmiešanie práškovej lepiacej zmesi vo vedre ručným spôsobom potrebujeme murársku lyžicu. Oveľa rýchlejšie, ľahšie a možno aj lepšie túto prácu urobíme elektrickou vŕtačkou, do ktorej upneme miešací nástavec.

Náradie na obklady a dlažby 10Ak pracujeme tak, že nanášame lepidlo celoplošne na stenu (metóda floating, čiže plávajúco), čiže dlaždice „plávajú“ na lepidle, budeme potrebovať zubovú stierku. Pri kúpe sa rozhodujeme podľa hmotnosti dlaždíc medzi malými (do výšky 8 mm) alebo veľkými zubami (až do 15 – 20 mm), ktoré sa používajú na ťažkú dlažbu. Kvalita materiálu a plocha stierky závisí od toho, aký veľký je rozsah prác, ktoré ideme robiť, ako často chceme ešte v budúcnosti stierku využívať. Na rekonštrukciu jednej panelákovej kúpeľne vystačíme s tým najlacnejším, čo je na trhu (stierka so zubami 8 mm z obyčajného oceľového plechu). Pri nanášaní lepidla na dlaždicu (buttering, natieraním) potrebujeme „špachtľu“. Keďže práškové lepidlá sú látky, ktoré agresívne pôsobia na pokožku, nezaškodí, ak si začiatočník zaobstará vhodné rukavice potiahnuté gumou, ktoré použije pri lepení.

Náradie na obklady a dlažby 9Náradie na obklady a dlažby 11

Rezanie
Náradie na obklady a dlažby 3Na úpravu obkladačiek potrebujeme špeciálne náradie, bez ktorého sa sotva zaobídeme: rezačku, vrtáky, kliešte, pilníky na dlažbu a obklady. Čo sme povedali o „špachtli“, platí aj pre toto náradie. Kupujeme len to, čo naozaj využijeme, inak sa celá rekonštrukcia zbytočne predraží. Pri kúpe zbytočne drahého náradia, ktoré nebude ďalej využité, je výhodnejšie zveriť celú prácu radšej odbornej firme.

Istým kompromisom by bolo požičať si náradie v špecializovanej požičovni. Dlaždičky môžeme rezať rezačom na to určeným (podobný ako sklenársky rezač), ručnou alebo elektricky poháňanou rezačkou. Rezač použijeme pri výmene jednej, prípadne viacero mäkkých (belninových) pórovitých obkladačiek.

Náradie na obklady a dlažby 4Na tvrdé spekané mrazuvzdorné dlaždice potrebujeme rezačku. Dobrá ručná rezačka sa ľahko kĺže po vodiacich lištách, koliesko sa nevychyľuje z priamej dráhy, jej podstavec sa neprehýba a má svoju hmotnosť, ktorá mu zabezpečuje tuhosť. Na bežné obkladanie nemusí mať pravítka, uhlomery, zariadenie na rezanie pod uhlom a pod., ktoré sú síce praktickými doplnkami, ale predražujú ju.

Náradie na obklady a dlažby 6Náradie na obklady a dlažby 7

Elektrická hobby rezačka uľahčí prácu, ale vyžaduje diamantový kotúč. Ak je vybavená vodným chladením kotúča, menej sa práši. Veľký hluk narobíme aj ručnou rozbrusovačkou s diamantovým kotúčom a práca je veľmi prašná. Udržať jej rez na priamke nie je jednoduché, takže ju neodporúčame. Na vŕtanie kruhových otvorov možno kúpiť korunové diamantové vrtáky, ktoré sú drahšie, na menšie práce vystačíme s nastaviteľným vyrezávačom otvorov, s ktorým pri troche zručnosti dosiahneme uspokojivé výsledky.

Náradie na obklady a dlažby 12Mäkké obkladačky môžeme obrúsiť obyčajným pilníkom na železo, ale na ostro pálené potrebujeme diamantový pilník. Menšie úpravy kachličiek môžeme robiť aj kliešťami (tzv. papagájkami) a ručnou vídiovou lankovou pílkou. Na lepšie priľnutie si pri lepení ľahko pomôžeme gumovým kladivom.

Škárovanie, čistenie
Na zachovanie rovnako veľkých škár si kúpime dištančné krížiky. Na škárovanie obkladu použijeme stierku s mäkšou gumou. Veľkosť závisí od veľkosti obkladanej plochy. Predposlednou fázou býva hrubé čistenie dlažby – na to je vhodná špongia. Najideálnejšie je, keď máme špongiu na doske s rukoväťou, čo zabezpečí komfort a suché ruky pri práci. Potrebná je aj suchá handra na dokonalé očistenie povrchu.

Náradie na obklady a dlažby 8Medzery pri okrajoch vaní a umývadiel utesníme pružným silikónovým tmelom. Ak montujeme novú vaňu, vystačíme s tmelom a pištoľou na tmel. Vhodné je použiť lepiacu pásku, ktorú nalepíme pozdĺž celej škáry z dvoch strán, takže vznikne akási šablóna, ktorá zabráni znečisteniu vane i obkladu pri uhládzaní tmelu. Tmel uhládzame holým prstom namočeným v zriedenom saponátovom čistiacom prostriedku, ktorý si nachystáme. Ak chceme vymeniť starý silikónový tmel za nový, budeme potrebovať aj ostrý nôž, resp. orezávač a skrutkovač, ktorými odstránime starý tmel.

Text: Stanislav Botur
Fotografie: FEIN a autor v spolupráci s firmou PRESPOR
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje