cim vrtaju profici vrtacky a kladiva najvyssej triedy

Čím vŕtajú „profíci“ – Vŕtačky a kladivá najvyššej triedy

Každý popredný svetový výrobca náradia a príslušenstva má v ponuke najsilnejšie zastúpené skupiny náradí, ako sú vŕtačky, kladivá, uhlové brúsky a akumulátorové náradie. A práve prvé dve skupiny náradia si teraz predstavíme.

Pri vŕtačkách hovoríme o klasických vŕtačkách, príklepových vŕtačkách, uhlových vŕtačkách, diamantových jadrových vŕtačkách (jadrové vŕtanie) – v článku pri niektorých typoch  spomenieme aj príslušenstvo. Pri kladivách hovoríme o vŕtacích a sekacích kladivách, ktoré potom ešte rozdeľujeme na jednotlivé skupiny podľa veľkosti alebo prevedenia.

Vŕtačky

Klasické (bezpríklepové) vŕtačky môžu uspokojiť nielen modelára, ktorý často využije necelé kilo vážiacu vŕtačku 6501/6501X (na obrázku) s výkononm 230 W. Do dreva vyvŕta otvory s priemerom 9 mm a do ocele 6,5 mm. V sortimente klasických vŕtačiek (bez príklepu) sú dnes už štandardom rýchloupínacie skľučovadlá alebo pogumované rukoväte. Do vyššej výkonovej triedy patrí jednorýchlostná bezpríklepová kompaktná vŕtačka s typovým označením DRP 10 EQ – výkon 650 W, otáčky 0 – 4 000/min., maximálny priemer otvoru v oceli 10 mm, v hliníku 12 mm a v dreve 25 mm. Vŕtačka je vybavená odpojiteľným káblom s označením Plug it, čím sú rozšírené možnosti výberu dĺžky a kvality plášťa, ako aj jeho rýchlej výmeny pri poruche.  

Ďalším príkladom je vŕtačka GBM 6 RE. Vďaka kompaktnému dizajnu a pohodlnému ovládaniu je vhodná najmä na vŕtanie v polohe nad hlavou alebo na úzkych miestach. 

Spomedzi dvojrýchlostných bezpríklepových vŕtačiek do 13 mm nemôžeme vynechať vŕtačku s typovým označením DRP 13-2 EAQ (na obrázku) s výkonom 760 W, otáčkami 0 – 1 000/0 – 3 050 a ľavo-pravým chodom. Maximálny priemer vŕtania v oceli je 13 mm, v hliníku 20 mm a v dreve 45 mm. Má stabilnú prevodovú skriňu liatu pod tlakom, preverenú dlhoročnou praxou. Vreteno je  presne uložené vo valivých ložiskách, čím je garantovaný precízny rotačný pohyb, vysoká stabilita a zaručená dlhá životnosť. Rýchlosť môžeme preradiť  vďaka synchronizácii rýchlostí už pri dobiehaní stroja. Krútiaci moment pri prvom rýchlostnom stupni (44 Nm) využijeme pri skrutkovaní a vŕtaní s väčším priemerom vrtáka. Reznú rýchlosť pri vŕtaní s menšími priemermi umožňuje vysoký počet otáčok druhého stupňa. Zámok „Automatic Lock“ výrazne zjednodušuje prácu. Vreteno sa po zastavení stroja automaticky zablokuje, preto na upnutie či povolenie nástroja stačí jedna ruka.  

Pri vŕtaní s vrtákom veľkého priemeru alebo skrutkovaní skrutiek do dreva s priemerom do 12 mm a s dĺžkou až 400 mm (napríklad pri spájaní krovov), resp. pri použití korunky, využijeme napríklad model DRP 16 ETQ. S výkonom 760 W a trojitým prevodom, regulovanými otáčkami 0 – 840/min má maximálny krútiaci moment 52 Nm. Vyvŕtame ňou otvory s priemerom 16 mm (oceľ), 25 mm (hliník), 45 mm (drevo). Rýchloupínacie skľučovadlo „Super“ sa automaticky dotiahne po­dľa hodnoty krútiaceho momentu, čím zamedzí prekĺznutiu stopky a nedochádza k jej predčasnému opotrebeniu.

Príklepové vŕtačky

K špičke v tejto kategórií patrí model HP2071F. Je vybavená pravo-ľavým chodom, aretáciou elektronicky nastaviteľných otáčok a pogumovanou rukoväťou. Má dvojstupňovú prevodovku, robustnú kovovú rýchloupínaciu hlavu a ďalšie vylepšenia – osvetlenie pracovnej plochy, motor s výkonom 1 kW, kontrolku, ktorá signalizuje chybu na kábli, klznú bezpečnostnú spojku, reguláciu dodržujúcu konštantné otáčky, postupný rozbeh (ochrana poistiek v elektrických rozvodoch) a robustnú prevodovku z hliníkového tlakového odliatku. Za minútu mechanický príklep (cez ozubenú rohatku) vyvinie 58 000 úderov. Preto HP2071F zvládne i betón.

Zo strednej triedy upozorňujeme na dvojrýchlostný model PDP 24-2 EAQ (na obrázku). Dlhá životnosť mechanizmu je preverené desaťročiami praxe a prenesená na novú generáciu strojov s tachogenerátorom. Tachogenerátor dodáva informácie  elektronike. Tá udržiava konštantné otáčky motorom s výkonom 1 100 W nezávisle na zaťažení. Vypínač s plynulým rozbehom umožňuje presné zavŕtanie i na hladkých plochách. Vŕtačka je vybavená zámkom „Automatic Lock“ a príklepovým mechanizmom s vysokou účinnosťou.

Výkonné dvojrýchlostné vŕtačky GSB 18-2 RE, GSB 20-2 RE, GSB 20-2 RET, GSB 22-2 RE a GSB 22-2 RCE sú vybavené funkciou „Vibration Control“ umožňujúcou bezpečné držanie a prácu s nízkou úrovňou vibrácií, rovnakým výkonom pri pravo- i ľavobežnom chode a bezpečnostnou spojkou proti preťaženiu. Špičkové náradie GSB 22-2 RCE je navyše vybavené elektronikou, ktorá udržiava konštantné otáčky i pri zaťažení. Príklepová vŕtačka GSB 13 RE Professional nie je väčšia ako pracovné rukavice a váži len 1,6 kg. Presvedčí výkonným 600-wattovým motorom. Môžeme s ňou účinne skrutkovať a vŕtať aj v ťažšie prístupných miestach. Dá sa pohodlne ovládať jednou rukou. 

Uhlové vŕtačky 

S bežnou vŕtačkou niekedy nemožno vŕtať do ťažko prístupných miest. Situáciu pomôže vyriešiť uhlová vŕtačka. Najútlejším, ale vhodným na najťažšie prístupne miesta, je model DA3000R (na obrázku) – s príkonom 380 W a regulovateľnými otáčkami od 0 do 1 400 za minútu. Vyznačuje sa aj malou konštrukčnou výškou – len 82 mm. 

Rýchlovýmenný systém “FastFix“ umožňuje vŕtať v uhle. Súčasťou systému je aj vymeniteľný adaptér 1/2“. Tento systém v priebehu niekoľkých sekúnd z jednorýchlostnej vŕtačky DRP 20 ET FF (resp. dvojrýchlostnej vŕtačky DRP 20-2 E FF) s príkonom 1 100 W, s krútiacim momentom 98 Nm zabezpečeným elektronickou spojkou umožní urobiť uhlovú vŕtačku alebo uhlový skrutkovač, a to všetko bez použitia náradia. Prednosťou je, že skrutkovacie hroty možno upínať priamo do 6-hranného vstupu na vretene vŕtačky a taktiež do vretena uhlového nástavca.

Jadrové vŕtanie 

V poslednom čase sa namiesto príklepového vŕtania do betónu stále viac aplikuje jadrové vŕtanie. Dôvodom je predovšetkým sprísnenie požiadaviek na statiku stavieb, ale i na ochranu pracovníka pred nepriaznivým účinkom vibrácií. Pre vŕtanie pomocou diamantových vŕtacích koruniek (či už nasucho alebo namokro) môžeme využiť modely DBM080 a DBM130 (na obrázku). Vyznačujú sa robustnými prevodovkami, mechanickou bezpečnostnou spojkou, ktorá chráni obsluhu pri zablokovaní nástroja, elektronickou reguláciou otáčok, dômyselnými systémami ochrany proti prehriatiu a prúdovou ochranou. Tá je v prípade skratu schopná odstaviť stroj od napájania v priebehu stotiny sekundy (čo je dôležité pre bezpečnosť pri vŕtaní za mokra). Model DBM130 má dvojstupňovú prevodovku, príkon 1 700 W a upínanie nástroja cez závit M18. Priemer vŕtacích koruniek je od 68 do 132 mm. Neodmysliteľnou súčasťou takéhoto vŕtania sú masívne, ale ľahké hliníkové stojany, na ktoré sa vŕtačka prichytáva.

Kombinované kladivá 

Kladivá sú vlastne vŕtačky s elektropneumatickým príklepom. Sila úderu sa prenáša cez stĺpec stlačeného vzduchu. Sú potrebné pri stavebných prácach pre svoj výkon, precíznosť a robustnosť. 

Ľahké 

Z kategórie ľahkých vŕtacích a kombinovaných kladív vyberáme napríklad malé kompaktné dvojkilogramové kombinované vŕtacie a sekacie kladivo HR2450F (780 W). Možno ním vŕtať, vŕtať s príklepom, sekať a dokonca aj skrutkovať. Priemer vyvŕtaného otvoru 24 mm, energia jednotlivého úderu až 2,7 J a rýchlosť jeho postupu do betónu 8 milimetrov so 4-hrotovým vrtákom je dôsledkom precízneho zladenia otáčok a pneumatického príklepového mechanizmu. Hlavnou prednosťou modelu s označením HR2432 (na obrázku) je čistota. Je vybavený systémom integrovaného odsávania poháňaného vlastným motorom. Tým sa síce zníži sila úderu na 2 J, ale precíznosť a čistota práce v čistých priestoroch, exkluzívnych interiéroch a pod. je v tomto prípade dôležitejšia.

Iný výrobca ponúka na montážne práce kombinované kladivo s označením CHP 2EQ, ktoré má výkon 650 W, maximálny priemer vrtáka 24 mm a energiu úderu 2,2 J. Kladivo je určené predovšetkým na vŕtanie otvorov do stavebných hmôt a na prisekávanie. Prostredníctvom adaptéru možno vŕtať bez úderu a aj skrutkovať. 

Prednosťou kladiva GBH 2-26 (na obrázku) (800 W, 3 J) je rýchlosť vŕtania. S týmto kladivom za 40 minút urobíme to, čo s iným náradím z tejto kategórie za hodinu. Je až štyrikrát trvanlivejšie ako jeho konkurenti. Optimalizované vedenie úderníka v pieste a novovyvinutá geometria nárazníka znižuje náchylnosť kladiva na opotrebovanie na minimum. Novovyvinutý systém utesnenia zabraňuje unikaniu mazív na kritických miestach. Zatiaľ čo konkurenčné kladivo sa pri oprave musí prácne celkom rozobrať, pri GBH 2-26 postačuje na to niekoľko ťahov. 

Kompaktné

V kategórií troj- a päťkilogramových kladív uvádzame silné a výkonné kladivo HR2010 vhodné na sériové nasadenie. Komfortnejší model HR3000C je prispôsobený aj na sekanie. Prepínačom ľahko odstavíme rotačný pohyb vretena. K ďalším prednostiam patrí konštantná elektronika, ktorá aj pri premenlivých podmienkach vŕtania stále drží optimálne otáčky a intenzitu úderu. V tejto kategórií je bežná aj kontrola opotrebenia uhlíkov – systém, ktorý po ich opotrebení na minimálnu veľkosť odstaví otáčanie vretena a signalizuje potrebu ich výmeny. S príkonom 850 W a regulovateľnými otáčkami možno do betónu vŕtať otvory až do priemeru 30 mm. Nástroje sa upínajú rýchloupínacím systémom SDS plus.

Príkon 820 W predurčuje kladivo CHP 5 E-2 (na obrázku) na väčšie montážne práce. Nástroj sa upína systémom „SDS –MAX“, priemer vrtáka do betónu je do 35 mm, pri vŕtaní korunkou do 90 mm. Energia úderu dosahuje 5 J. Ochranu užívateľa a stroja pri zaseknutí vrtáka zabezpečuje klzná spojka. Poloha sekania (resp. vŕtania) sa ovláda prepínačom. Sekáč možno aretovať vo vhodnej polohe. Ochrana rotora je istená odpojiteľnými uhlíkmi. Kvalita a rýchlosť vŕtania je zaručená vrtákmi „4 plus“. 

Ťažké

Z ťažkých kombinovaných vŕtacích a sekacích kladív možno uviesť model HR5001C (na obrázku). Tento 11-kilový „silák“ zaujme aj štýlovým vzhľadom. V plnej miere sú na ňom aplikované zásady ergonómie, komfortu obsluhy a jednoduchosti ošetrovania. High-power motor s príkonom 1 500 W a sila úderu 17,5 J umožňujú s klasickým vrtákom vyvŕtať do betónu otvor s priemerom 50 mm, s vŕtacou korunkou až 160 mm. 

Vo vŕtacom kladive GBH 7-46 DE (8,2 kg) pracuje výkonný motor s príkonom 1 350 W, ktorý sa pri vŕtaní dier s veľkým priemerom postará o vysokú rýchlosť vŕtania. Masívny kryt prevodovky je viditeľnou časťou robustnej konštrukcie, ktorá garantuje dlhú životnosť náradia – i pri používaní v najťažších podmienkach. Má vysokú energiu príklepu – 15 J, režim „turbo“ pre najvyšší záber a vysokú rýchlosť práce. 

Sekacie kladivá

Môžeme ich rozdeliť ešte na ďalšie tri skupiny. Ľahšie sekacie kladivá (na odstraňovanie omietok a ľahké sekanie), ťažké sekacie kladivá (na sekanie a ľahké búracie práce) a búracie kladivá (na búranie a demolácie). V kategórii ľahkých sekacích kladív je väčšinou upínanie nástrojov pomocou systému SDS plus. Pri ťažkých sekacích kladivách je to SDS max a búracie kladivá upínajú nástroje pomocou 30 mm šesťhranu.   

Ľahké 

Z ľahkých kladív spomeňme kladivo HM0810T (na obrázku vpravo hore). Už pri pohľade naň vidieť robustnosť celokovovej konštrukcie. Jeho ovládanie je však pohodlné aj vďaka otočnej prídavnej rukoväti. Využitie nájde na stavbách pri zasekávaní, prerážaní otvorov do tehly alebo odstraňovaní omietok. Má príkon 900 W, silu úderu 7,6 J a hmotnosť 5,5 kg.

Nové trojkilové sekacie kladivo GSH 3 E (na obrázku) sa postará až o 40 % rýchlejší záber v materiáli. V kombinácii s novým sekáčom na kachličky SDS plus je špecialistom na renovácie a sanácie všetkého druhu. Spoločný vývoj kladiva a sekáča znamená o 90 % menej rozbitých kachličiek a prácu urýchli. Výkonný príklepový mechanizmus umožňuje mäkký prechod intenzity príklepu. Držiak nástrojov má špeciálnu konštrukciu a je špeciálne zakalený. Ani extrémne zaťaženie pri pretrvávajúcom a opakovanom sekaní ho nepoškodí. Vďaka kompaktným rozmerom a ergonomicky tvarovanému krku kladivo možno vynikajúco ovládať aj bez prídavnej rukoväte.  

Ťažké

V tejto kategórii dominuje model kladiva HM1202C, ktoré je svojou hmotnosťou 9,3 kg a sekacím výkonom 21,9 J určené na ľahšie búracie práce. Je vybavené všetkým, čo špičkové sekacie kladivo musí obsahovať: systémom tlmenia vibrácií s otočnou rukoväťou, beznástrojovou výmenou náradia SDS max, polohovaním nástroja (výhoda pri plochých a profilových sekáčoch), elektronickou reguláciou otáčok a intenzity úderu, samoodpájacími uhlíkmi a postupným prúdovým nábehom. Model HM1304 (na obrázku) s výrazným podielom priemyselného dizajnu, v celokovovom prevedení a s veľmi nízkou hlučnosťou už dnes spĺňa predpisy EÚ o hlučnosti platné od r. 2007. Vynikajúci je aj pomer hmotnosti a sekacieho výkonu. Pri hmotnosti 15 kg je to až 27,5 J.

Podobné výhody ponúka aj 11-kilogramové sekacie kladivo GSH 11 E, ktoré má intenzitu príklepu 25 J. Optimalizovaným príklepovým mechanizmom s perfektným súladom intenzity a frekvencie príklepu, ideálnym prispôsobením všetkých komponentov príklepového mechanizmu a bezstratovým prenosom síl predstavuje špičku vo svojej triede. 

Búracie kladivá 

Ozajstný herkules medzi búracími kladivami je model HM1801 s veľmi veľkou silou úderu 63 J a hmotnosťou 29 kg. Na obsluhu potrebuje poriadneho chlapa. Ťažký stroj však nepozná prekážky. Používa sa najmä na demolácie alebo rozrušovanie cestných povrchov.

Búracie kladivo GSH 27 (na obrázku) sa vyznačuje vysokou intenzitou príklepu, mimoriadne robustnou konštrukciou s extrémne dlhou životnosťou, nízkou úrovňou vibrácií pri práci i vo voľnobehu – vďaka vyváženému príklepovému mechanizmu a rukovätiam s tlmením rázov. Teraz so zvýšenou intenzitou príklepu o 20 % (60 J).  

Tlmenie vibrácií 

Dynamický absorbér vibrácií – AVT (Active Vibration Technology)je mechanizmus, ktorý absorbuje vibrácie pomocou kompenzátora umiestneného na pružinách. Podstatou je systém závaží, ktoré sa automaticky premiesťujú proti pohybu hlavných otrasov. Vibrácie sa efektívne absorbujú dynamickými reakciami kompenzátora. Keď sa piest a úderník pohne vpred alebo vzad, príde k pozitívnemu, resp. negatívnemu, pôsobeniu tlaku vzduchu vytvorenému kľukovým hriadeľom alebo kompresnou komorou. Tlak vzduchu spôsobí, že kompenzátor sa pohne vždy opačným smerom k vibráciám, a tak proti nim neustále pôsobí.  

Obr.: Schéma činnosti antivibračného zariadenia AVT.

So systémom AVT

Príkladom aplikovaného systému AVT je búracie kladivo HM1810. Svojou váhou 32 kg a silou úderu 63 J je určené na ťažké demolačne práce, najmä na rozrušovanie asfaltových a betónových cestných povrchov. Od konkurencie sa líši, okrem vynikajúcich parametrov, aj predĺženým cyklom servisných zásahov. Kladivo má príkon 2000 W a pracuje s nástrojmi s upínacou stopkou so šesťhranom 1/8“. Samozrejmosťou sú samovypínacie uhlíky a indikácia poškodenia sieťového kábla.

Ľubomír Kapolka, Daniel Koňarčík, Miloš Moravčík
Foto: Robert Bosch, Makita, Narex Slovakia

  1. JM says:

    A co firma Hilti? Na ich vrtacky ste zabudli?

    1. roman s. says:

      tiež mi v týchto drobných článkoch chýba aj Hilti, nech ich redakcia dáva do porovnania a zmienenia

      1. števo says:

        hilti nie je už vobec dobre do popredia ide bosch profi dewald a makita…

      2. pistik says:

        no niesom si taky isty, vo mojej firme mam len hilti a nedopustim na to, mal som aj makity, aj bosch ale neporovnatelne, o servise ani nehovorim, a to ked uz ma nieco ist do servisu tak ine znacky by boli v srote uz

      3. Igor says:

        Hilti uz dávno nie je to čo bolo. Je to precenovaná značka. Napr. aku náradie výrazne zaostáva za de waltom a millwakee a v priamom porovnani aj ich pneumatické náradia za hitachi. To nehovorím o cene ktorá je riadne prestrelená. V mojej firme nemám hilti a ani ho nechcem! Na každom hilti dni na ktorom som bol moje náradia v podobnej výkonovej triede za polovičnú cenu v priamom „súboji“ vždy zvíťazili. Či to bolo vŕtanie dier do panelu alebo skrutkovanie velkých skrutiek atd…

  2. Ron says:

    A dewalt?

  3. ja says:

    A KDE JE METABO ?????????

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje