Ako sa starať o pracovné náradie, aby prežilo aj ďalšie generácie
Galéria (8)

Ako sa starať o pracovné náradie, aby prežilo aj ďalšie generácie

Razí si cestu ťažkou hlinou, naráža na kamenie, prestriháva konáre, vzdoruje horúcej páľave, chladnej hustej hmle a neraz aj sychravému dažďu. Hoci so záhradným náradím robíme tie najťažšie práce okolo domu, málokedy si uvedomíme, aké je pevné a húževnaté. Ak sa naučíte oň starať a nevynecháte medzisezónnu údržbu, bude sa dediť z generácie na generáciu.

Galéria

Medzisezónna údržba
Medzisezónna údržba
Medzisezónna údržba
Medzisezónna údržba
Medzisezónna údržba
Medzisezónna údržba
Medzisezónna údržba

Zbavte ho nečistôt

Ak dokáže záhradné náradie odolávať vrtochom premenlivého počasia, určite mu neublíži ani teplá voda s kvapkou saponátu (napr. Cif Lemon) na umývanie riadu – bez ohľadu na to, či ide o nožnice na strihanie živého plota, alebo o rýľ s masívnou drevenou násadou.

Odmočte nánosy hliny a hnoja, zelené trávne povlaky, ale i škvrny od vytekajúceho oleja a lepkavú živicu. Strhnite odlupujúcu sa farbu a alkoholom vyčistite plochy, na ktoré je voda prikrátka. Budete prekvapení, koľko krásy táto „kozmetika“ odhalí a ako všetky kúsky náradia omladnú. Alkoholu sa nebojte, neublíži plastom ani náterom.

Len so sušením buďte opatrní. Namiesto náhlenia sa kdesi pri piecke alebo radiátore pretrite všetko suchou handričkou a nechajte prirodzene vyschnúť. Drevo si tak zachová svoju celistvosť.


Odhrdzovač zastaví postup korózie do hĺbky.

Hrdza nie je hanbou

Hrdza na kovových častiach náradia nie je hanbou, ale prirodzenou patinou. Ak nezasahuje do hĺbky, neovplyvňuje kondíciu náradia. Nie je náhoda, že aj nové záhradnícke náradia hrdzavejú, hoci v kuchyni sa všetko antikoro leskne. Uhlíková oceľ je húževnatejšia a znesie omnoho vyššiu záťaž ako antikoro. Môžete si však zvoliť, či sa vám viac páči patina líščích odtieňov, alebo si viac ceníte sivé odtiene.

Ak povrchovú hrdzu prebrúsite oceľovou kefou alebo brúsnou hubkou, vyjaví svoju sviežosť. Hoci bude táto patina postupne tmavnúť, stále si udrží svoje svieže čaro.

Iné to je, ak sa rozhodnete natrieť kovové časti odhrdzovačom (napr. Rezol 2000). V priebehu niekoľkých minút prefarbí všetku koróziu na sivomodré odtiene. Časť hrdze sa rozpustí, časť definitívne zmení svoju podobu. Aj v samotnom kove sa všetky obúchané a otlačené časti prefarbia natmavo. Výhodou takejto úpravy je, že rozširovanie hrdze sa na dlhší čas zastaví. Dokonca ani vo vlhku sa nebude hrdza ďalej prehlbovať.


Brúsnym kameňom zrovnávate iba plochy ovocinarských nožníc.

Brúsenie uľahčí prácu v zemine i na kláte

Čím to je, že v niektorých našich spomienkach okopávame hriadky s omnoho menšou námahou ako v iných? Nehľadajte čary v meniacej sa kvalite zeminy a ani vo vitalite svojich svalov. Vo väčšine prípadov sa tajomstvo ukrýva v stave ostria.

Motyky, rýle, motyčky, kultivátory i sekery – so všetkými sa pracuje ľahšie, ak sú ich čepele nabrúsené. Dnes by ste asi márne hľadali kováča, ktorý by vám ich nakul do dokonalosti. Pravdou je, že ich nepoužívame tak často ako naši otcovia a dedovia, takže sa nemusíte báť, že ich zoderiete. Na brúsenie vám preto stačí plochý pilník.

Vďaka nemu niekoľkými desiatkami ťahov obnovíte ostrie bez prehriatia a poškodenia samotného kovu. Upnete náradie do zveráka a ťaháte pilníkom po čepeli od jedného konca po druhý. Na zem padajú drobné kovové piliny a pred vašimi očami vzniká ostrá hrana.

Uhol brúsenia je zväčša tupý, aby sa čepeľ neoslabila. Akýkoľvek – hoci aj naoko nepodarený – pokus o brúsenie sa končí výsledkom, ktorý je omnoho lepší ako pri tupom náradí. Nemáte čo pokaziť, každým novým pokusom to môže byť vždy iba lepšie. Uhlová brúska je v tomto prípade tabu, spoliehajte sa na silu svojich svalov. Úspech sa určite dostaví.


Brúska s keramickými kolieskami obnoví ostrie sekery.

Na delikátne ostria kameňom

Čo majú spoločné ovocinárske nožnice, nožnice na živý plot a najmodernejšie štiepacie sekery s detailne vyladenou geometriou? Všetky majú delikátne ostria, ktoré vyžadujú jemnejšiu prácu, ako dokáže ponúknuť pilník.


Pilníkom hravo vytvoríte ostrie na motyke aj rýli.

Najjednoduchšie je to pri sekerách. Nejeden výrobca k nim ponúka aj brúsku s dvojicou keramických koliesok (napr. Fiskars XSharp 120000). Urobíte dva tucty ťahov cez škáru s kolieskami a čepeľ štiepacej sekery je taká ostrá, že ňou môžete krájať papier. Je to bonus, ktorý si pred kúpou málokto uvedomí.

Iné je to však s nožnicami. K tým budete potrebovať plochý brúsny kameň a vaničku so saponátovou vodou. Vyskrutkujete čap a každé z ostrí prebrúsite ťahmi na kameni po jeho hladkých plochách. Kým saponátová voda odvedie jemný kovový prach, kameň sa postará o to, aby sa plochy vyhladili. Všade vznikne ostrá hrana, ktorá urobí pri strihaní svoju prácu. Akoby ste hladili existujúce plochy, ktoré sa na hrankách používaním zaoblili. Netvoríte žiadne uhly, kopírujete len to, čo už existuje. Ak ku koncu všetko utriete do handričky a zložíte a dotiahnete skrutky, uvidíte, ako svižne budú vynovené ostria strihať.


Vrstvičkou antikorózneho oleja zastavíte plynutie času na kovových častiach.

Olej nie je len na mazanie

Dopriať kvapôčku silikónového oleja (napr. HHS 2000) každému pohyblivému spoju nie je prácou, ktorú by ste nepoznali. Či sú to nožnice, alebo kliešte, výsledok je rovnaký. Zrazu ide všetko úplne hladko.

Čo sa týka plastov, rovnaký silikónový olej môže zaistiť, aby predčasne nestarli. Poriská na sekerách, rukoväte drobného záhradkárskeho náradia i kryty záhradných náradí si dlhšie udržia svoju sviežosť, ak ich raz za čas ošetríte tenkým olejovým filmom.

Podobné je to aj pri kovovom náradí. I tu dokáže vrstvička oleja zabrániť hrdzaveniu plechu a masívnej ocele. Nastriekate na plochy vrstvičku hustého antikorózneho oleja (napr. FluidFilm) a vznikne bariéra, ktorá neprepustí ani vodu, ani vzduch. Navyše, mnohé z takýchto olejov sú ekologické, takže vám záhradku nezamoria. Mimochodom, viete o tom, že naši dedovia používali na rovnaký účel kožku zo slaniny?


S bavlnenou rukavicou sa vám bude fermež rozotierať po porisku pohodlnejšie.

Dlhovekosť pre drevo

Nemusíte mať zručnosti stolárskych majstrov, aby ste si poradili s údržbou drevených porísk. Či ide o hrable na seno, vidly na prevracanie hnoja, alebo o sekeru, pravidlá sú rovnaké. Žiadne farby, laky a lazúry, ale len poctivý ľanový olej.

Brúsenie
Najprv drevený povrch vyhladíte brúsnou hubkou s najjemnejším zrnom. Je ako brúsny papier, no jemná a pružná, aby sa prispôsobila všetkým oblúkom. Rozvláknený a drsný povrch získa po niekoľkých ťahoch hladkosť vyberaného nábytku a vy sa môžete pustiť do ošetrovania.

Olejovanie
Či už siahnete po odležanom ľanovom oleji, alebo ľanovej fermeži (napr. Novochema Fermež O1000), je už iba na vašom rozhodnutí. Dôležité je, aby ste nimi drevo sýtili dovtedy, kým neprestane sať. Najviac to pocítite na oboch koncoch, kde môžete čítať letokruhy.

Schnutie
Potrvá 2-3 dni, kým drevo zostane na dotyk suché. Olej sa v póroch dreva premení na jednoduchý prírodný plast, ktorý dodá povrchu dreva pevnosť a zvýši jeho odolnosť proti nečasu. Čím viac takýchto ošetrení drevu uštedríte, tým bude na dotyk príjemnejšie.

Text: Foto: Milan Gigel
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. peto166 says:

    v dnesnej dobe? sa zahodi a kupi nove… neblaznite… 😀

  2. Hundroš says:

    Ako spievajú Kabáti, „raz ten kanón zrezaví …“ Zbytočná starosť pri dnešnej kvalite!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje