typy tmelov
Galéria (6)

Typy tmelov

Tmely môžu byť jednozložkové (tvrdnú samovoľne na vzduchu), alebo dvojzložkové (tvrdnú po pridaní tvrdidla). Aby sa zabránilo bakteriálnemu porušovaniu organických spojív, pridávajú sa do tmelov konzervačné prostriedky, ako sú fenol, kyselina boritá a podobne. Je veľmi veľa druhov tmelov, ktoré sú vhodné na rozmanité použitie. Podľa zloženia ich delíme na silikónové, akrylátové, polyuretánové, butylenové a najnovšie aj tmely na báze MS-polymérov.

Galéria

Akrylátový tmel
Vyrába sa na báze akrylátovej disperzie, preto sa vytvrdzuje odparovaním vody. Vytvorí vždy pevný plastický a elastický spoj. Hodí sa najmä na zatmelenie všetkých škár a trhlín v miestach styku dvoch rôznych materiálov. Sú to tmely, ktoré sa používajú na tesnenie stavebných dielov vystavených malému zaťaženiu, ako sú napríklad okenné rámy, škáry a trhliny v stenách a na fasádach. Vyznačujú sa dobrou priľnavosťou k betónu, omietke a drevu. Ich tepelná odolnosť sa pohybuje od –20 do +80 °C. V porovnaní so silikónovými tmelmi sú lacnejšie, ale aj menej pružné. Ich cena je vzhľadom na trvanlivosť prijateľná. Neodolávajú chemickým prostriedkom a mrazu, preto sú určené prevažne na použitie v interiéroch. Neodporúčajú sa ani na sanitárne použitie. Dajú sa pretrieť maliarskymi farbami, takže po namaľovaní sa nepozná, že sa niečo opravovalo. Existujú rôzne druhy, najčastejšie sa však líšia iba hustotou a možnosťou ich pretierania farbou. Spokojní s nimi budeme, ak ich použijeme na miestach, kde pri spojoch vidieť aj tie najmenšie nerovnosti. Sú to miesta hlavne okolo sadrokartónových podhľadov, na prechode medzi sadrokartónom a klasickým murivom, na hranách líšt, ak sa osadia nové okná. Uplatnia sa aj na miestach, kde okolo rámov po čase objavia v omietke trhliny, teda tam, kde pracujú drevené parapety okolo okien, najmä ak je pod oknom radiátor, a podobne. Na zatmelenie špáry v omietke je výhodnejšie zasa použiť špeciálny akrylátový štukový tmel, ktorý obsahuje piesok vytvárajúci ilúziu štruktúry okolitej omietky. Nemali by sa používať na miestach, kde má spoj tendenciu sa pohybovať – akrylátový tmel by totiž popraskal. Nie sú vhodné ani v kúpeľniach a tam, kde by cez škáry mohla prenikať voda. Práca s týmito tmelmi v kartuši je veľmi jednoduchá a pri zahladení nám pomôže prst namočený v saponáte alebo špeciálne špachtľové šablóny z nepriľnavých materiálov. Vyrábajú sa aj akrylátové vonkajšie tmely, tzv. stavbárske akryláty, ktoré sa používajú na vyplňovanie škár a tmelenie v betóne, kameni, tehle a dreve alebo pri klampiarskych lemoch okolo atík, komínov a podobne. Medzi špeciálne tmely na báze akrylátovej disperzie patria aj tzv. šľahané tmely, ktoré sú ľahké, nestekajú a  pri nanášaní špachtľou si udržujú svoj tvar. Tieto tmely sa dajú vtlačiť aj do neveľkých trhlín či prasklín. Keďže sú objemovo stále a pri schnutí nepraskajú, používame ich na esteticky náročné opravy. Len čo zaschnú, zľahka ich prebrúsime – neostanú nijaké stopy, ktoré by svedčili o našom zásahu.. Pri tuhnutí sa nezmrašťujú a stačí ich naniesť len raz. Veľmi ľahko s nimi opravíme vypadanú omietku, škrabance alebo obité rohy. Výborne sa uplatnia aj pri oprave väčších prasklín a dier po rozperkách (tzv. hmoždinkách). Pretierať sa dajú už po 10 minútach. Sú vhodné na všetky typy povrchov stien a stropov.

Silikónové tmely
Elastické, vzdušnou vlhkosťou vulkanizujúce tmely po vytvrdnutí pripomínajú gumu a nedajú sa pretierať farbami. Vyrábajú sa aj ako transparentné, zostávajú pružné, neprepúšťajú vodu a sú odolné proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu. V porovnaní s polyuretánovými tmelmi sú univerzálnejšie. Je ich veľa druhov a líšia sa od seba farbou a vlastnosťami. Treba vždy rozlišovať, či ide o tmel sanitárny na škárovanie obkladov, neutrálny silikónový tmel na tmelenie betónových dielcov, alebo o strešný silikónový tmel na dotesňovanie klampiarskych výrobkov. Tie najlacnejšie spoznáme tak, že voňajú po octe a môžu poškodiť povrchy niektorých materiálov. V neutrálnych sa používa rozpúšťadlo, ktoré je k materiálom šetrnejšie. Do kúpeľní sú vhodné silikóny obsahujúce fungicídne prísady, ktoré zamedzia výskytu plesní. Môžeme ich použiť nielen ako estetické zakončenie škár medzi obkladom a zariaďovacím predmetom, ale napríklad  aj na opravu pretekajúceho záchoda v prípade, že sa poškodilo gumové tesnenie medzi keramikou a odpadom, ktoré smeruje k murivu. Môžeme ich použiť aj na miesta, kde je viditeľné zatesnenie drezu vsadeného do drevenej pracovnej dosky. Určite nebudeme používať silikón na miestach, kde je vysoká teplota. Sú veľmi dobré napríklad na lepenie zrkadiel, ale musíme si dávať pozor, aby sme na tento účel vybrali neutrálny silikón, pretože silikóny na kyslej báze by poškodili pokovovanie na rube skla. Silikónové tmely neutrálne môžeme použiť na kameň, drevo, keramiku, kovy, porcelán, kameninu, betón a podobne. Tieto spoje sú veľmi odolné proti silnému namáhaniu, poveternostným vplyvom či UV žiareniu a majú farebnú stálosť. Všeobecne odolávajú teplotám od –50 až do +300 °C, majú dlhú životnosť a nedochádza pri nich k lineárnemu zmrašťovaniu. Uplatnia sa aj v exteriéri. Ak ich používame na porézne materiály, ako sú sadra, betón, tehla a podobne, treba pred ich aplikáciou vykonať penetračný náter. Kyslé silikónové tmely využijeme na zlepenie skiel, hliníka, keramiky, akvária a podobne. Tieto tmely sú po vytvrdnutí pevné, odolné proti chemikáliám, morskej vode a UV žiareniu. Na báze silikónu sa vyrábajú aj tmely, ktoré sa podobajú gumoasfaltu a sú vhodné takmer na všetky stavebné materiály vrátane kovov a tehly. Vytvárajú homogénnu a veľmi pružnú vrstvu. Dostaneme ich kúpiť v klasickej kartuši alebo pri väčších obsahoch aj vo vedre. Nanášajú sa štetcom alebo valčekom a môžeme ich použiť na opravu strešných okien, balkónov, terás, izolačných pásov, okapov, strešných krytín muriva a podobne.

Silikónové tmely začínajú nahrádzať tmely na báze MS polymérov. Sú to tmely, ktoré sú schopné priľnúť k všetkým druhom materiálov. Sú síce drahšie, ale majú dlhú životnosť, výbornú štruktúru, sú odolné proti UV žiareniu a ekologické. Využijeme ich najmä vtedy, ak potrebujeme vytvoriť trvalo elastický spoj, ktorý je veľmi pevný, odoláva vlhkosti a plesniam.

Polyuretánové tmely

Patria medzi najkvalitnejšie tesniace materiály, majú veľmi dobrú priľnavosť takmer k všetkým stavebným povrchom, sú pretierateľné a vodovzdorné. Vytvoria vždy elastickú a trvalú tesniacu hmotu. Majú veľmi dobrú adhéziu a mechanickú odolnosť. Sú vhodné na tmelenie škár v dreve, kove, na streche, ale môžeme nimi tmeliť aj škáry medzi panelmi, prípadne sa uplatnia aj pri lepení betónových alebo keramických obkladov, vytmelia plastové rámy pri stenách, pri hliníkových konštrukciách a podobne. Veľmi často sa používajú na dilatačné škáry záťažových podláh a na vodotesné škáry bazénov. Pri týchto tmeloch je ale veľmi dôležitý jeho správny výber podľa tvrdosti. Vyrábajú sa v škále tvrdosti od 15 až do 60 Sh A (tvrdosť Shore A): čím je hodnota Sh A vyššia, tým je tmel tvrdší, ale menej pružný. Najmäkší a najpružnejší má hodnotu 15 Sh A. Tmel s tvrdosťou okolo 25 Sh A môžeme použiť napríklad na okenné rámy a tmel s tvrdosťou nad 40 Sh A zasa pri oprave balkóna alebo podlahy. Medzi tmely na polyuretánovej báze určite patrí aj samonivelačný liaty tmel, určený na podlahové škáry. Má vysokú elastičnosť a odolnosť proti pretrhnutiu. Aplikuje sa špeciálnou pištoľou alebo sa môže liať priamo do škáry. Povrch musí byť suchý, nemastný a čistý. Ak je škára veľmi hlboká, najprv ju vyplníme PU penou a až potom sa naleje tmel. Na polyuretánovej báze sa vyrábajú aj montážne peny, ktoré niektorí výrobcovia definujú ako špeciálne tmely. Dodávajú sa najčastejšie v tlakových kartušiach alebo v sprejových nádobkách. Majú rôzne špecifické použitie a od toho aj odvodený názov. Okrem montážnej peny tak môžeme na trhu nájsť aj vysokoexpanznú penu, ktorá má zvýšenú fixačnú silu, nízkoexpanznú penu, určenú najmä na vyplnenie málo odolných dutín, pri teplotách menej ako +5 °C zasa môžeme použiť zimné peny, kým na rýchlu fixáciu stavebných prvkov rýchlotuhnúce peny. Treba ale vedieť, že vypenenie každej montážnej peny závisí od vzdušnej vlhkosti. Pena bežne zväčší svoj objem tridsaťnásobne a pri penení do voľného priestranstva to môže byť aj viac. Montážna pena však nikdy nenahradí trvalé kvalitné tesnenie, lebo nemá také mechanické vlastnosti, ktoré by boli porovnateľné s tesniacimi vlastnosťami trvalo pružných tmelov. 

Plastické tmely
Vhodné sú skôr na hrubé stavby a na strechu. Odolávajú poveternostným vplyvom a môžeme ich použiť na vyplnenie škár v betóne, dreve, tehlách, ale aj na zatmelenie škár v klampiarskych lemoch okolo atík či komínov. Či už butylenové, alebo bitúmenové – tieto tmely zostávajú vždy trvale elastické. Treba však vedieť, že butylenové tmely sú určené na plochy s minimálnou dilatáciu špáry. Škára nemala byť širšia ako 15 mm a, naopak, tieto tmely by sa nemali používať na zakrývanie škár, ktoré sú menšie ako 2 mm, pretože by mohli veľmi rýchlo vyschnúť a stratili by svoje elastické vlastnosti. Butylenové tmely nie sú až také drahé, ale svoju elasticitu si zachovávajú asi len 2 až 3 roky. Bitúmenové tmely pripomínajú asfalt, sú pružné, dobre znášajú veľké výkyvy teplôt a držia takmer na akomkoľvek podklade. Možno ich nanášať aj zavlhka, čo je veľmi praktické – napríklad ak za dažďa zistíme, že nám preteká do podkrovia, môžeme škáru ihneď utesniť. Nanesený tmel uhladíme štetcom alebo stierkou, prípadne navlhčíme mydlovou vodou. Plastické tmely používame najmä okolo komínového oplechovania, na prilepenie plechovej alebo bitúmenovej záplaty a podobne. Polysulfidové tmely, ktoré zaistia nepriepustnosť škár, zasa využijeme všade tam, kde potrebujeme zabrániť úniku olejom, paliva, rozpúšťadiel, kyselín a zásad, a takisto pri výrobe tepelnoizolačného zasklenia.

Text: Ing. Mária Kostolná
Foto: archív vydavateľstva JAGA, Daniel Veselský, Denbraven, Mapei, Sika, Stanislav Botur
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.