Napadnutie dreva
Galéria (6)

Napadnutie dreva

Drevokazný hmyz v štádiu larvy vyhrýzajú do dreva chodbičky, ktoré za sebou uzatvárajú nestrávenou drevenou drvinou (požerkami). Pre každý druh hmyzu je charakteristická istá veľkosť, tvar a grafické usporiadanie chodbičiek.

Galéria

Hmyz napádajúci živé stromy poškodzuje drevo len povrchovo, tesne pod kôrou (lykožrút, drevokaz). Drevokazný hmyz napádajúci aj suché drevo spôsobuje hlboké poškodenie, ktoré pôsobí ako vážny estetický nedostatok a zhoršuje mechanické vlastnosti dreva. Medzi najväčších škodcov drevených konštrukcií patrí červotoč a tesárik. Známy je aj šášeň lodný, ktorý napáda drevo lodí a vodných stavieb.

Drevokazné huby a hmyz sú stálou a všadeprítomnou hrozbou pre nechránenú drevenú konštrukciu. Ak už raz drevo napadnú, je veľmi ťažké ich z neho odstrániť. Význam tak má prevencia. Drevené prvky napustené ochrannými látkami, sú proti intervencii týchto škodcov chránené od povrchu až do určitej hĺbky materiálu. Životnosť dreva sa vhodnou chemickou ochranou môže zvýšiť niekoľkokrát. Prvotnou prevenciou je však čo najrýchlejšie zbaviť drevený materiál kôry. V nej a tesne pod ňou sa zvyčajne nachádzajú zárodky húb, vajíčka a drobné larvy hmyzu.
–>
Napadnutie dreva hubami – môže mať rôzne formy. Od nenápadnej zmeny farby, až po skazonosnú deštrukčnú hnilobu dreva. Začneme od tých najmenej závažných príznakov. Sfarbenie dreva je zmena prirodzenej farby dreva pôsobením drevosfarbujúcich húb, zriedkavejšie aj účinkom drevokazných húb v počiatočných štádiách hniloby. Huby napádajú beľové drevo čerstvo zoťatých stromov, ak sa dlho skladuje nespracované v teplom a vlhkom prostredí. Veľmi často sa vyskytuje modré sfarbenie bele borovice, smrekového dreva a zelenkavé sfarbenie jaseňa.


Pleseň – môže napadnúť drevo skladované vo vlhkom prostredí bez dostatočného prúdenia vzduchu. Na povrchu dreva sa vytvárajú vatovité útvary zelenej, bielosivej, prípadne žltavej farby. Plesne nerozkladajú drevo, spôsobujú len povrchovú zmenu jeho sfarbenia. Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, že zabraňujú vyparovaniu vody z povrchu dreva, čím dlhodobo vytvárajú vhodné podmienky na rast drevokazných húb v dreve.

Hniloba – je výsledkom činnosti drevokazných húb. Spôsobujú úplný chemický rozklad drevnej hmoty. V konečnom štádiu drevo stráca svoje mechanické vlastnosti a prakticky aj súdržnosť. Najväčšou hrozbou pre drevo je najmä drevomorka domáca, veľké škody dokážu narobiť aj iné huby, napríklad chrastavka pivničná alebo trámovka plotová.

Text: Ing. Miroslav Vaterka
Fotografie: archív autora a vydavateľstva JAGA
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.