ako si vybrat kvalitny pozemok pre rodinny dom
Galéria (3)

Ako si vybrať kvalitný pozemok pre rodinný dom?

Každý z nás aspoň raz túžil po bývaní vo vlastnom rodinnom dome. Základom kvalitného bývania v rodinnom dome je najmä dobrý pozemok. Keďže kúpa pozemku je dlhodobá a finančne náročná investícia treba jeho výberu venovať veľkú pozornosť. Budúci investori by preto mali poznať základné kritériá kvalitného stavebného pozemku, ktorý je vhodný pre individuálnu výstavbu rodinného domu. 

Galéria

Výber najvhodnejšieho stavebného pozemku je mimoriadne náročné. Každý má určité preferencie, napríklad čo sa týka umiestnenia pozemku v meste, na vidieku, prípadne v okrajovej štvrti mesta. Existujú však všeobecné kritériá, ktoré by mal kvalitný pozemok spĺňať. „Kúpa pozemku je väčšinou investícia na celý život. Investor by si preto mal pri kúpe všímať hlavné atribúty pozemku, ktoré ovplyvňujú jeho kvalitu, a to je lokalita, vybavenosť inžinierskymi sieťami, dopravná dostupnosť, dostatok zelene a občianska vybavenosť,“ hovorí Renata Zaťková zo spoločnosti Mladé Čunovo.  

Kritériá pri kúpe pozemku:


•lokalita 
•veľkosť, tvar, orientácia pozemku
•dopravná dostupnosť 
•vybavenosť inžinierskymi sieťami
•občianska vybavenosť

 

Kľúčovým faktorom je lokalita


Kvalitu ale aj cenu pozemku ovplyvňuje v prvom rade lokalita. Pozemky vo väčších mestách sú drahšie ako na vidieku. Dôležitým atribútom je tiež veľkosť a poloha pozemku, či sa nachádza už v existujúcej zástavbe alebo v novovznikajúcej štvrti. Atraktívnosť pozemku tiež ovplyvňuje dobrá orientácia pozemku, vhodný tvar s dostatočnou šírkou a dĺžkou pozemku, ale aj priamy prístup na pozemok z príjazdovej cesty. Najpredávanejšie stavebné pozemky majú výmeru do 600 m2 s optimálnym tvarom štvorca alebo obdĺžnika pri minimálnej šírke pozemku 17 m. V súčasnosti sa najviac pozemkov predáva v novovznikajúcich lokalitách. „Kvalitu pozemku v novovznikajúcej lokalite nám prezradí aj fakt, koľko percent pozemkov je už predaných, resp. ako dlho sa pozemky predávajú. Pri kúpe pozemku od developera, je dobré prezrieť si úspešnosť už jeho zrealizovaných projektov,“ radí Renata Zaťková. 
 
Kvalitný pozemok má už skolaudované inžinierske siete a komunikáciu


Či už uprednostníte pokoj na vidieku alebo ruch mesta, pozemok by mal mať dobré napojenie na inžinierske siete ako voda, kanalizácia, plyn, elektrina. Najlepšie je nájsť si pozemok už s potiahnutými inžinierskymi sieťami pred pozemkom. Kvalitný developer ponúka na predaj pozemky v novovznikajúcej lokalite už so skolaudovanými všetkými inžinierskymi sieťami a prístupovou cestou. „Bohužiaľ sa ešte často stáva, že majiteľ pozemku už býva v postavenom dome a cesta, za ktorú zaplatil, nie je ešte vybudovaná,“ konštatuje Renata Zaťková. V existujúcej zástavbe môžu byť problémy s napojením na inžinierske siete kvôli nedostatočnej kapacite alebo preťaženosti rozvodov. Je preto dôležité, aby bolo možné na pozemku vybudovať minimálne prípojku elektriny a vody. 

 
Nezabúdajte na dopravná dostupnosť a občianska vybavenosť


Dôležitým kritériom pri výbere pozemku je aj dopravná dostupnosť, teda napojenie na hlavné cesty, resp. diaľnicu, železničnú a mestskú dopravu. Tento fakt je kľúčový predovšetkým pre tých, ktorí budú denne dochádzať za prácou alebo do školy. Znakom kvalitného projektu predaja pozemkov je, ak v blízkosti je vybudovaná komplexná občianska vybavenosť (obchod, škôlka, škola, úrady, ambulancie) alebo je aspoň vybudovaný dobrý prístup na mestskú hromadnú dopravu. Okolie by malo poskytovať priestor pre voľný čas, kultúru, šport ako aj detské ihrisko v prostredí zelene. Dobrý developer má zodpovedne pristupovať aj k zlepšovaniu životného prostredia v celej lokalite, či už vybudovaním detského ihriska, rekonštrukciou chodníka alebo vybudovaním komunitných susedských záhrad. To sa napríklad podarilo projektu Mladé Čunovo, ktorý sa stal víťazom tohtoročnej súťaže Najlepší rezidenčný developer v kategórii pozemky.  
 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje