usporna priprava teplej vody
Galéria (11)

Úsporná príprava teplej vody

Zastarané bojlery sú často veľmi zvápenatené, čo je príčinou ich nehospodárnej prevádzky. Podstatné zníženie nákladov na energiu možno dosiahnuť zabudovaním nového bojlera.

Galéria

príprava teplej vody
príprava teplej vody
plávajúcca podlaha, montáž, postup
príprava teplej vody
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
Až štvrtina energetickej spotreby domácnosti pripadá elektrickej energii. Optimalizovať jej spotrebu môžeme vtedy, ak budeme dôsledne využívať možnosti úspory pri varení, chladení, praní a predovšetkým pri príprave teplej vody. Elektrický bojler spotrebuje priemerne 2 500 kWh za rok, pričom na štyri osoby v domácnosti sa počíta objem zásobníka 200 l.

Pri teplote 60 °C v zásobníku – vyššie teploty nie sú hospodárne a dosahujú sa na úkor životnosti prístroja – máme k dispozícii 330 litrov vody zohriatej na 40 °C. Bojlery sa dajú kúpiť v rozličných vyhotoveniach a kapacitných veľkostiach medzi 5 a 300 litrami – stenové, vstavané, s podstavcom a stojace prístroje.

Dlhé potrubia – strata energie
Najefektívnejším riešením je zvyčajne centrálne zohrievanie vody lacným palivom alebo solárnou energiou. Keďže však dlhé potrubia zapríčiňujú stratu veľkého množstva energie, atraktívnou a výhodnou alternatívou je v takýchto prípadoch necentrálne elektrické zásobovanie teplou vodou. Prístroje na prípravu teplej vody sa montujú čo najbližšie k odberovým miestam, čím vznikajú podstatne menšie tepelné straty.

Vlastnoručná inštalácia podstolového bojlera

Podstolové bojlery sa hodia na podporu ohrevu vody a sú užitočné aj v odľahlejších častiach domu, napríklad na toalete alebo v garáži. Pri ich kúpe sa treba dobre rozhodnúť, či potrebujeme podstolový model, lebo malé nádrže sa dajú namontovať aj nad armatúrou a obe vyhotovenia sú veľmi podobné. Výhodou podstolových bojlerov je však možnosť ich nenápadného umiestnenia v skrinke pod drezom alebo vo výklenku. Prípojné hrdlá na vodu sa musia nachádzať na vrchnej strane prístroja a z bezpečnostných dôvodov ho možno používať len v tejto polohe (obr. 1). V prípade armatúry sa používa len model, ktorý sa certifikuje na používanie pri teplovodných bojleroch s otvoreným systémom. Tieto vyhotovenia sa dajú rozoznať podľa tretej prívodnej rúrky vedúcej do armatúry (obr. 2).

Väčšina výrobcov odlišuje rôzne rúrky nalepením etikiet modrej a červenej farby (obr. 3). Obe modré nálepky sú navyše označené šípkou, ktorá udáva príslušný smer prietoku. Rúrka so šípkou, ktorá ukazuje smer k zmiešavacej batérii, sa musí pripojiť na rohový ventil na stene, druhá rúrka sa spojí s prívodným hrdlom bojlera. Zostáva už len červeno označená rúrka, ktorá slúži ako prívod teplej vody.

Na prívodných a odtokových hrdlách zásobníka vody sa pripevňujú štandardizované vonkajšie závity na spojenie s presúvacou maticou, prípadne skrutkovým kužeľom. Aj tu sa jednotlivé prípojky označujú jednoznačným farebným kódom. Keď bojler umiestnime rovno pod armatúru, prípojky sa môžu spojiť priamo so zásobníkom teplej vody (obr. 4). Jednoduchšie je to ale s flexibilnými, kovom zosilnenými prívodnými hadicami, ktoré sa dajú zaobstarať vo viacerých dĺžkach.

123
456

Obr. 5 zobrazuje rozličné vyhotovenia na predĺženie rúrok, prípadne hadíc armatúr. Na odborné zoskrutkovanie rúrok a hadíc slúžia spojovacie objímky, ktoré majú na oboch stranách závit a tesniaci krúžok z umelej hmoty alebo mosadze. Ak pri montáži utiahneme skrutkový kužeľ, tesnenia sa stlačia dohromady a rúrka sa utesní. Ako skúšobný chod pred zapnutím prístroja otvoríme rohový ventil teplej vody a naplníme zásobník. Vodovodný kohútik znova zatvoríme a skontrolujeme tesnenie všetkých spojov. Keď voda niekde kvapká, pomôže len utiahnutie, prípadne nové utesnenie.

Prívod elektrického prúdu sa vytvorí jednoducho ochrannou vidlicou. Ak je podstolový bojler zapnutý – svieti kontrolné svetielko – a je zvolená teplota, po vyčkaní na zohriatie môžeme odoberať teplú vodu.
–>
Tip na úsporu energie
Najjednoduchším trikom je, keď v noci bojler vypneme. Tak počas niekoľkých hodín nebudeme mať nijaké pohotovostné straty. Malé elektrické bojlery v noci vypneme napríklad spínacími hodinami medzi zásuvkou a zástrčkou prístroja (obr. 6), vypínanie väčších zásobníkov sa oplatí len v prípade dlhšej neprítomnosti. Nezabúdajme na to najmä pred nastávajúcou dovolenkou.

Materiál a náradie
▶ bojler
▶ spojovacie hadice
▶ miešacia armatúra
▶ teflónová tesniaca páska
▶ kliešte na vodné čerpadlo
▶ ručné nástroje, strihač atď.
▶ programovateľné spínacie hodiny


Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý

V spolupráci s Baumax-om

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.