ako presvetlit priestor pomocou svetlovodu
Galéria (10)

Ako presvetliť priestor pomocou svetlovodu

V súčasnosti sa kladú čoraz vyššie nároky na kvalitu vnútorného prostredia. Prirodzené denné svetlo je pravdepodobne jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú prostredie vnútri objektov. Navyše, ak miestnosť nie je dostatočne osvetlená, priveľmi si namáhame zrak, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť jeho trvalé poškodenie. Preto by malo byť v záujme každého z nás dbať o to, aby osvetlenie v miestnosti bolo kvalitné. Ako priviesť denné svetlo aj do miestností, kde to nie je možné pomocou okien, bez použitia umelého osvetlenia, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Galéria

05 velux big image
09 stano big image
10 velux big image
03 velux big image
Denné svetlo – základ života
Ideálne osvetlenie nám ponúka denné svetlo. Vďaka svojmu spektrálnemu zloženiu a dynamike nám poskytuje lepšie podmienky na vykonávanie takmer všetkých našich činností ako samotné umelé osvetlenie. Žiaľ, nemáme ho k dispozícii celých 24 hodín a nemusí ho byť v každej miestnosti dostatok, takže jeho využitie je obmedzené. Aj pri umelom osvetlení sa však snažíme čo najväčšmi napodobniť prirodzené svetelné podmienky, ktoré prispievajú k zrakovej pohode.

 
Umelé osvetlenie Osvetlenie so zabudovanými svetlovodmi

Rozdiely medzi pôsobením denného a umelého osvetlenia na človeka sú podmienené najmä odlišným spektrálnym zložením a dynamikou denného svetla a nemenného umelého osvetlenia. Pri dennom svetle vie človek podstatne lepšie rozlišovať a hodnotiť farebné odtiene ako pri bežne používaných zdrojoch umelého osvetlenia. To je spôsobené najmä odlišným spektrálnym zložením svetla. Ďalším dôležitým faktorom je premenlivosť denného svetla. Jeho pomalé plynulé zmeny spôsobené kolísaním oblačnosti majú priaznivý stimulujúci účinok a z dlhodobého pohľadu sa dokonca prejavujú zlepšením zrakového výkonu.

Schémy presvetlenia priestorov v dome aj so zabudovaným svetlovodom

Presvetlenie priestoru
Potreba presvetlenia úzko súvisí s funkciou a spôsobom využitia miestnosti. Pri návrhu osvetlenia využívame v prvom rade možnosti stavby prirodzených spôsobov osvetlenia – vikiermi, oknami, dverami, svetlíkmi, zasklením stien miestnosti a pod. Pri výbere veľkosti akýchkoľvek okenných otvorov, ich tvaru a počtu musíme vedieť, na čo priestor, ktorý chceme presvetliť, bude slúžiť. Dôležité je zistiť aj to, ako a koľkými oknami máme takýto priestor osvetliť, aby rozptýlenie svetla bolo čo najrovnomernejšie. Ak umiestnime okná do stredu steny, získame v miestnosti viac svetla.

Dostatočné osvetlenie dosiahneme, ak celková plocha zasklenia okien bude dosahovať asi 10 % z plochy podlahy danej miestnosti či priestoru. V zásade platí, že viac menších okien rovnomerne rozmiestnených v streche presvetlí miestnosť účinnejšie ako jedno veľké okno s rovnakou plochou  skla. Užšie a vyššie okná sú  na presvetlenie priestoru vhodnejšie ako okná nižšie a širšie. Preto kombinovanie strešných okien do zostáv alebo samostatne umiestnené strešné okno či vikier závisia od potreby osvetlenia priestoru a od vkusu každého z nás. Z energetického hľadiska v zimnom a chladnom období môžeme prostredníctvom slnečného žiarenia získať významné tepelné prínosy, v letnom období treba okná tieniť a zabrániť tak prehrievaniu priestoru. 

Svetlovody
Na presvetlenie podkrovných, podstrešných, obytných, ale aj pivničných priestorov nám poslúžia svetlovody. Využijeme ich najmä v hlbokých miestnostiach, v ktorých sú ďalej od okien neosvetlené miesta. Taktiež ich môžeme namontovať do šatníkov či skladísk. Svetlovod dokáže priviesť denné svetlo aj do tých miestností, v ktorých by sme inak museli zabezpečiť ich presvetlenie len umelým svetlom.

Ako to funguje?  
Veľmi jednoducho. Svetlovod sa skladá z troch častí. Prvou je strešný modul, ktorý sa na prvý pohľad ničím nelíši od bežného strešného okna. Tento modul sa osadí z exteriérovej časti domu na strechu. Môže sa používať pri sklone strechy od 15 do 60°. Na tento strešný modul sa z interiérovej strany strechy pripevní druhá časť svetlovodu – svetlovodivý tunel. Ten je vyrobený z vysoko reflexného materiálu (odrazivosť 98%). Práve tento svetlovodivý tunel spája strechu so stropom. Treťou súčasťou je tzv. stropný difuzér, ktorý sa upevní na strop miestnosti. Do tohto stropného difuzéra ústi svetlovodivý tunel. Stropný difuzér má elegantný kruhový tvar, do ktorého je vsadené mliečne sklo, cez ktoré preniká denné svetlo pomocou svetlovodivého tunela zo strechy cez strop do interiéru domu.

Svetlo privádzané svetlovodom je veľmi príjemné, mäkké a je vhodné najmä do chodieb, kúpeľní a šatníkov. Vnútorný diel, difuzér, sa umiestňuje do vodorovného podhľadu. V prípade potreby ho možno doplniť vnútorným uchytením žiarovky a využívať ho aj ako zdroj umelého osvetlenia. Keďže množstvo svetla je okrem iného závislé od orientácie na svetové strany, optimálnym riešením je umiestnenie svetlovodu na najviac osvetľovanú časť strechy, teda na juh až juhozápad. Osvetlenie je, samozrejme, závislé aj od vonkajších svetelných podmienok, ale orientačne môžeme svetlovod považovať za dostatočný na osvetlenie miestnosti s rozlohou 9 až 10 m2.

Výhody svetlovodu 

Svetlovod je ideálnym riešením na presvetlenie tých miestností pomocou denného svetla, ktoré by inak museli byť po celý deň osvetlené umelým spôsobom. Tí, ktorí už využili tento spôsob presvetlenia kúpeľní, chodieb alebo šatníkov, oceňujú najmä príjemné, mäkké a prirodzené lúče denného svetla. Oceňujú však aj to, že montáž svetlovodu je veľmi jednoduchá a v krátkom čase ju zvládne aj priemerne zdatný domáci majster. Navyše, pre tento spôsob presvetlenia sa môžeme rozhodnúť aj po tom, čo sme sa do novopostaveného alebo zrekonštruovaného domu už nasťahovali, pretože si nevyžaduje náročné stavebné úpravy. Stačí len vyrezať otvor do stropu, urobiť otvor do strechy, osadiť do stropu stropný difuzér a do strechy z vonkajšej strany strešný modul a spojiť ich navzájom svetlovodivým tunelom. Je to veľmi jednoduché a určite stojí za trochu námahy spríjemniť si pobyt v prirodzene presvetlených priestoroch. Tento spôsob presvetlenia však neodporúčame aplikovať napríklad v spálni, kde by mohlo denné svetlo privádzané pomocou svetlovodu do miestnosti narušiť najmä v letných mesiacoch pokojný ranný spánok.

Text: Michal Domonkos
Foto: Stanislav Botur, VELUX a archív vydavateľstva JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.