vyuzitie kamena v domacnosti
Galéria (6)

Využitie kameňa v domácnosti

Prírodné materiály rôzneho druhu majú široké využitie v interiéri aj exteriéri. Najčastejšie ich môžeme použiť na kuchynské a kúpeľňové pracovné dosky, umývadlám, ako obklad stien a kozubov, dlažby, schody a parapety.

Galéria

18 kamen dlazba big image
19 kamen drez big image
20 kamen kozub big image
Kuchynské pracovné dosky z granitu (žuly)
Ich výhodou je tvrdosť. Na takejto doske môžeme bez problémov krájať a naklepávať mäso. Nepoškodíme ju nožom ani žiadnym bežne používaným kuchynským nástrojom. Je odolná proti vysokej teplote – žulové dosky bez problémov znesú teploty do 250 °C.  Ich čistenie a údržba sú jednoduché. Mechanické ošetrovanie robíme za pomoci tvrdej cirokovej kefy, vody a saponátu. Jemnú vrstvu vodného kameňa odstránime bežnými odstraňovačmi vodného kameňa. Kuchynské pracovné dosky z granitu (žuly) sa zhotovujú z veľkých platní, čo nám umožňuje riešiť aj atypické tvary a formáty (napr. barový stôl ako súčasť kuchynskej linky, okenný parapet a iné). Taktiež sa využívajú ako zvislý obklad zadnej časti medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami z rovnakého materiálu. Životnosť žulovej pracovnej dosky pri správnom udržiavaní je neobmedzená.

Kúpeľňové pracovné dosky, žulové a mramorové umývadlá
Pri kúpeľňových pracovných doskách platia také isté výhody ako pri kuchynskej žulovej pracovnej doske. Do kúpeľňových priestorov sa však používajú aj mramorové materiály, pri ktorých musíme dbať na údržbu viac ako v predchádzajúcich prípadoch. Výhodou použitých mramorových materiálov je široká škála farebnosti jednoliatych pastelových odtieňov.  

Obklady stien a kozubov, dlažby (mramorové, žulové, gress), schody, parapety
Tieto prvky sa v interiéri riešia z prírodného materiálu, najčastejšie z mramoru, z dôvodu jednoduchého opracovania a pestrej farebnej škály. V exteriéroch je výhodnejšia žula pre jej nenáročné ošetrovanie. Gres možno použiť tak v interiéri, ako aj v exteriéri. 

Ónyx – šperk

Tento materiál je jedinečný nielen svojou farebnosťou, ale aj priehľadnosťou, čo môžeme využiť najmä v interiéri na obklad stien, vitráž (tienidlá) a pod.

Protišmyková úprava kameňa
Schody z pekného lešteného kameňa sú pýchou každého majiteľa domu. Ak sú však mokré, môžu byť zdrojom úrazu. Preto na predný okraj schodiskového stupňa nanesieme asi 20 mm široký pás hrubozrnného syntetického diamantového piesku. Postup je jednoduchý. Na okraj schodiskového stupňa (nástupnice) nalepíme vedľa seba dve lepiace pásky s odstupom približne 20 mm (požadovaná šírka pásu zo syntetického diamantu). Špeciálnou pištoľou vytláčame z tuby medzi ne syntetický diamant. Hmotu po vytlačení urovnáme špachtľou na hrúbku asi 1 mm. Životnosť správne nanesenej hmoty je viac ako 25 rokov a táto investícia sa nám určite oplatí, minimálne z hľadiska bezpečnosti.

Rada na záver
V súčasnosti sa vozí z Číny nasiakavý mramor fungujúci ako špongia, ktorý vodu okamžite nasiakne, zmení farbu a znehodnotí sa. Ak sa raz rozhodneme pre mramor či iný druh kameňa, rozhodne nešetrime, inak sa nám to vypomstí pri údržbe.

Text: Milan Domonkos
Foto: autor, archív JAGA

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.