velkoplosne parkety
Galéria (8)

Veľkoplošné parkety

Pekná podlaha, steny a stropy spolu s prirodzeným osvetlením priestoru sú základom pôsobenia miestnosti a vytvárajú prvotné dojmy pôsobiace na človeka. Ostané prvky akým je nábytok, interiér iba dotvárajú.

Galéria

Na trhu sa stretneme najčastejšie s laminátovými alebo drevenými veľkoplošnými parketami. Rozmery parkiet sú rôzne, dĺžka sa pohybuje okolo 1,2 m, šírka okolo 23 cm. Na rozmeroch veľmi nezáleží, lebo pri ukladaní parkiet nevzniká takmer nijaký odpad, nech už použijeme parkety s hociktorou bežne predávanou veľkosťou.

Drevené parkety
Sú predovšetkým teplejšie ako laminátové. Sú hrubšie, ide o prírodný materiál nespracovaný mletím, drvením a pridávaním cudzorodých látok. Kto chce svojej rodine zabezpečiť zdravé životné prostredie, v ktorom bude tráviť najviac času – ten sa isto rozhodne pre drevené parkety. Pokiaľ ide o životnosť, drevené parkety možno brúsiť a znova natierať lakom; pri svojpomocnej práci však už nikdy nedosiahneme taký rovný a hladký povrch, aký mali parkety pri zhotovení v továrni, keď bol. niekoľkokrát prebrúsený a viacnásobne (až sedemkrát) lakovaný kvalitnými profesionálnymi lakmi. Parkety sa predávajú v hrúbkach 10, 15, a 20 mm. Cena takto upravených parkiet sa pohybuje od 20 do 40 €/m2 (cena bez montáže), avšak pri objednávke parkiet na objednávku sa môže vyšplhať aj oveľa vyššie.

Materiál

Brúsiť parkety možno vďaka ich konštrukcii. Skladajú sa z nosnej a povrchovej, teda nášľapnej vrstvy, ktorú tvorí lakovaná dyha s hrúbkou 2 – 5 mm. Nosnú vrstvu tvoria vlastne dve zlepené a zlisované drevené platne položené na seba kolmo vzhľadom na smerovanie vlákien, aby sa parketa pri zosychaní a vlhnutí neskrúcala.

Odolnosť
Drevené parkety môžeme položiť do ľubovoľného bežného obytného priestoru, aj do vlhkom zaťažovanej kúpeľne (treba ich však objednať špeciálne na tento účel). Dôležitá je aj tvrdosť parkiet – je daná druhom použitej dyhy. Niektoré exotické dreviny sú síce extrémne tvrdé, avšak drevo v súboji o tvrdosť s laminátom prehráva. Laminátové parkety sú tvrdšie ako drevené. Ak porovnávame odolnosť proti oderu (pri drevených parketách sledujeme životnosť pôvodného laku), aj tu vedie laminát. Prečo je to tak?

Laminátová podlaha
Povrchovú nášľapnú vrstvu laminátových parkiet tvorí dekoratívny papier alebo fólia s nalisovanou vrstvou melamínovej živice a na ňu sa nanáša ochranná krycia vrstva (DPL). Tieto laminátové podlahy sú vhodné do menej namáhaných priestorov – spální, domácich pracovní či šatníkov. Kvalitnejšie podlahy typu HPL, resp. CML sú lisované z laminátu pri veľmi vysokom tlaku a teplote. Nášľapná vrstva sa skladá až z dvoch vrstiev tvrdého laminátu, ktorý je odolný proti odieraniu. Tvrdosť parkiet sa označuje číslami – do stredne a ťažko namáhaných priestorov sa bežne predávajú laminátové parkety č. 31 a 32. Čo sa týka odolnosti proti odieraniu, neurobíme chybu, ak si kúpime parkety v kategórii AC3 a AC4 pre stredne a ťažšie namáhané povrchy. Parkety s nižšou tvrdosťou – 21, 22, 23 – sa predávajú menej. Niektoré typy parkiet sú odolné proti vlhkosti, takže ich možno použiť aj vo vlhkých priestoroch.

Pod nášľapnou vrstvou sa skrýva doska MDF alebo HDF, ktorá je vytvorená lisovaním jemných drevených vlákien a spojiva, naspodku je protiťahová vrstva, vďaka čomu sa parketa neskrúca.

Laminátové podlahy sa vyrábajú s hrúbkou od 6 mm, čo je veľmi výhodné pri ukladaní parkiet na pôvodnú krytinu. Podlaha sa príliš nenavýši, po jej uložení spravidla nie je potrebné skracovať dvere miestností. Ďalšie bežne predávané hrúbky sú 8 alebo 10 mm.

Úprava povrchu
Z hľadiska dekorov má prírodné drevo neopakovateľnú kresbu, je jednoducho originálne. Mal som možnosť porovnať doma laminátové i drevené parkety a napriek tomu, že na drevených sa kde-tu vyskytli drobné chyby drevenej dyhy (výpredaj v akcii), vytvárali veľmi príjemnú atmosféru, dokonca s vôňou dreva. Laminátový dekor vzniká prekreslením určitej plochy na celú sériu parkiet, takže ich povrch je trošku umelejší. Cítiť to aj pri chôdzi po neprirodzene tvrdom povrchu. Ale zatiaľ čo drevené parkety môžu mať len kresbu dreva, výhodou laminátu je možnosť položiť na podlahu ľubovoľný vzor. Chcete mať podlahu, ktorá vyzerá ako z debničiek na ovocie (len dekorom, kvalitou je hladká a pevná)? Nech sa páči. Chcete kombináciu zelenej a žltej s čiernou šachovnicou ? Pokojne. Mapu? Puzzle? Dekor dreva? Dekor kameňa? Žiadny problém. Nezanedbateľnou výhodou je cena. Šiestim eurám za štvorcový meter nemôže konkurovať nijaká drevená parketa.

Parkety a podlahovka
Väčšinu parkiet na trhu možno ukladať aj nad podlahové vykurovanie. Výrobca parkiet môže ohraničiť maximálnu povrchovú teplotu vykurovaného podkladu a maximálne teplo vo W/m2, ktoré môže budúcu podlahu zaťažovať zo spodnej strany.

Montáž parkiet
Pri ukladaní prakticky nieto rozdielu medzi ukladaním drevených a laminátových parkiet. Smer kladenia parkiet je dôležitý pri osvetlení. Pravidlom je, že parkety kladieme vždy tak, aby ich pozdĺžne hrany parkiet smerovali kolmo na stenu, v ktorej je okno. Pri miestnosti, ktorá má dve na seba kolmé steny so zasadenými oknami, ukladáme parkety pozdĺžnymi hranami v smere dvere – okno (niekedy si ho musíme vybrať). Dôvod je iba jeden – takto sú pozdĺžne spoje menej viditeľné. Parkety môžeme ukladať aj po diagonále, najmä v miestnostiach, kde nie sú rovnobežné steny, ale spotrebujeme viac materiálu.

Aklimatizácia
Ak parkety ukladáme v novostavbe, vyčkáme, kým podklad, napríklad betónový alebo anhydritový poter, dobre vyschne. Parkety necháme aklimatizovať na podlahe (ak máme podlahové vykurovanie, môžeme ho zapnúť ako pri ľahkej prevádzke) 1 – 2 dni. Ak nemáme podlahové vykurovanie a máme podozrenie na zostatky vlhkosti v podklade, resp. jeho vlhnutie, rozostrieme na podlahu fóliu z polyetylénu.

Akustická izolácia
Potom položíme akustickú penovú izoláciu z polyetylénu proti krokovému hluku. V prípade podlahového vykurovania musí byť perforovaná, aby lepšie prepúšťala teplo. Predáva sa narezaná na tenké platne a je drahšia ako tá, čo sa strihá z veľkých kotúčov a predáva sa na metre. Plnú fóliu kúpime v platniach alebo aj ako metráž. Vo všetkých prípadoch má penová fólia hrúbku 2, resp. 3 mm. Po jej uložení začneme ukladať parkety.

Ukladanie parkiet
Bočné hrany parkiet sú v súčasnosti ošetrené tak, aby vytvárali zámok, takže pri ukladaní do seba zapadnú a držia. Výhodou je, že sa netreba sa prplať s lepidlom a v prípade potreby možno podlahu opätovne rozobrať a znova zložiť (jeden-dvakrát počas životnosti podlahy). Práca s takýmito parketami ide rýchlo od ruky a zvládne ju aj laik. Nie sú potrebné ani sťahovacie pásy, čo však budeme potrebovať, je dobrá pílka s jemným rezom. Malá cirkulárka, kapovacia píla a pod. sa zíde každému domácemu majstrovi a využije ju aj inokedy.

Parkety ukladáme v pozdĺžnych radoch. Zostatok – zvyšok poslednej parkety v rade použijeme na začiatku nasledujúceho radu, takže ukladanie parkiet je bezodpadové.

Napriek tomu, že parkety netreba lepiť, stále sa nájdu ľudia, ktorí sa chcú poistiť a lepidlo použijú. Pripravujú sa tak o možnosť rozobrať podlahu v prípade nejakej poruchy. Ak už pracujeme s lepidlom, použime vždy špeciálne disperzné lepidlo na parkety. Lepidlo z povrchu odstraňujme vlhkou handrou ihneď po jeho vytlačení na povrch cez škáry parkiet.

Dilatácia
Dôležité je ponechať na všetkých stranách uložených parkiet medzeru pri stenách obyčajne so šírkou 10 – 15 mm, aby parkety mohli dilatovať po akustickej (a zároveň aj klznej) fólii. Toto je veľmi dôležité dodržať najmä na vykurovaných podlahách.

Montáž líšt
Medzery sa prekryjú okrasnými lištami pozdĺž stien po obvode miestnosti. Lišty pripevňujeme vždy do steny, nikdy nie do podlahy, aby podlaha mohla dilatovať. Do steny vyvŕtame diery. Buď priskrutkuje lišty tak, že do nich vyvŕtame diery, alebo použijeme špeciálne príchytky (50 ks stojí 11 – 12 €) a lišty na ne nasadíme. Pri tomto spôsobe nie sú okrasné lišty zošpatené otvormi a nie sú na nich vidieť nijaké hlavy skrutiek. Ak sme merali nesprávne a medzi lištami vznikli priveľké škáry, môžeme ich vyplniť tmelom na podlahy.

Okrem obvodových okrasných líšt sa používajú aj ukončovacie. Na mieste ukončenia obkladu použijeme lištu s prierezom v tvare písmena L. Prechodovú lištu použijeme v mieste, kde sa končia parkety a začínajú sa parkety inej farby alebo keramický obklad či koberec. Tieto lišty sa predávajú aj vo vyrovnávacom vyhotovedení, pri ktorom sa spájajú povrchy s rozdielnymi výškovými úrovňami (rádovo niekoľko milimetrov), čo má význam pre pohybovo obmedzených starších ľudí.

Text: Stanislav Botur
Foto a kresby: autor, Bona, Koratex, Kronospan, Parador, Quick Step, Saint-Gobain Construction, divízia Isover

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.