obnovujeme natery dreva a kovu
Galéria (9)

Obnovujeme nátery dreva a kovu

Sortiment náterových látok je veľmi bohatý. Správne si z nich vybrať – to je už polovičný úspech nášho úsilia niečo skrášliť a ochrániť pred poveternostnými vplyvmi. Druhú polovicu úspechu tvorí dobrá príprava podkladu a správne nanesenie náterovej látky.

Galéria

Výber farby
Pri výbere farieb nemôžeme ľubovoľne kombinovať nielen rozličné typy základných a vrchných farieb, ale ani podkladových farieb a tmelu. Náterové látky toho istého druhu sa však kombinovať dajú. Tak­isto v niektorých prípadoch prináša spojenie rozdielnych typov látok určité výhody. Preto sa napríklad používajú syntetické nátery s disperznými vodou riediteľnými akrylátovými farbami – dobre schnú na vzduchu. Zlúčenie látok, ktoré obsahujú agresívne rozpúšťadlá, treba vždy najskôr odskúšať.

Aké farby môžeme kombinovať
Ako základnú farbu použijeme syntetickú, pretože si nevyžaduje natoľko dokonalé a starostlivé upravenie povrchu ako vodou riediteľné farby. Organické rozpúšťadlo prítomné v syntetickej farbe totiž bez problémov znáša aj menej odmastený povrch a náter vynikajúco priľne ku kovovému podkladu. Syntetické náterové látky sa vyrábajú na rozličných polymérnych bázach. Preto si podľa možnosti aj vrchný náter (s disperznou náterovou látkou, ktorú možno riediť vodou) vyberieme na rovnakej polymérnej báze, resp. s rovnakým spojivom ako má základný náter (napr. na báze epoxidu alebo polyuretánu). Farby s obsahom agresívnych rozpúšťadiel a ich kombinácie si vždy overíme náterom na menšej ploche. Výber farby je takisto niekedy kompromisom medzi cenou, životnosťou a aplikačnými možnosťami (spôsob nanášania, farby zasychajúce na vzduchu, vypaľovacie či dvojzložkové farby a pod.). Na základné nátery ocele vždy použijeme antikoróznu základnú farbu.

Ekonátery
Čoraz častejšie sa presadzujú náterové látky, ktoré vyhovujú požiadavkám kladeným na ochranu životného prostredia a zdravia spotrebiteľov. Náterové látky vyrobené podľa moderných receptúr majú vyššiu pevnosť a tvrdosť, sú odolné proti pôsobeniu vody a chemikálií. Povrchy sa po ich aplikácii navzájom nezlepujú. Rýchlosť zaschnutia náteru je podstatne vyššia ako v prípade klasických syntetických farieb. Okrem toho sa pri moderných náterových látkach uplatňuje zvýšená odolnosť proti korózii a väčšia je aj priľnavosť k problémovým podkladom, napríklad pri náteroch zliatin z ľahkých kovov a pri pretieraní pôvodných starých náterov.

Farby na drevo a kov
▶ Olejové – Sú síce odolné, ale dlho zasychajú. Riedia sa riedidlom S 6006.

▶ Syntetické – Vytlačili farby olejové, pretože rýchlejšie zasychajú. Ide o najpoužívanejšie farby vôbec. Takisto sa používa riedidlo S 6006.

▶ Nitrokombinačné a nitrocelulózové – Oba typy sú rýchlo schnúce farby, väčšinou na vnútorné použitie. Dajú sa brúsiť a leštiť, neodolávajú pôsobeniu rozpúšťadiel a slnečného žiarenia. Riedia sa riedidlom C 6000.

▶ Vodou riediteľné – Známe sú tiež ako akrylátové. Tieto farby v prevedení na kov obsahujú antikorózne pigmenty a inhibítory korózie. Vyrábajú sa aj na vonkajšie, aj na vnútorné prostredie. Možno ich použiť na nátery dreva, drevovláknitých a drevotrieskových dosák, ocele, ktorá už má základný náter, pozinkovaných a hliníkových plechov, betónu, eternitu, muriva a pod. Vyznačujú sa dlhodobou odolnosťou a rýchlym zasychaním, neznášajú však nízke teploty a zmrznutie.

Farby iba na kov

▶ Antikorózne – Špeciálne farby určené na nátery predmetov, ktoré ohrozuje korózia. Hrdza sa chemicky viaže priamo na farbu. Vyrábajú sa v základnom vyhotovení, ktoré neskôr pretierame vrchnou krycou farbou. Ďalej ako jednovrstvové, pri ktorých sa na základný i vrchný náter používa rovnaký materiál.

▶ Reaktívne – Tieto farby sa hodia na nátery nezoxidovaných pozinkovaných odkvapov a plechových krytín, na ktorých bežné nátery nedržia. Vyrábajú sa aj ako syntetické, aj ako vodou riediteľné – vo vyhotovení základná farba + vrchná. Niektoré druhy možno použiť na nátery zoxidovaného pozinkovaného plechu a ľahkých kovov.

▶ Farby na radiátory – Ide o farby určené špeciálne na súčasti vykurovacích systémov. Odolávajú oteru i teplu. Vyrábajú sa na syntetickej aj vodou riediteľnej báze. Niektoré sa vyznačujú dobrou priľnavosťou k starým syntetickým a olejovým náterom.

Dobré rady
▶ Na každý typ farby potrebujeme zodpovedajúce riedidlo na očistenie rúk a vymytie štetcov (disperzné farby sa zo štetcov vymývajú vodou).

▶ Pri rozpúšťadlových farbách dodržuj- me vždy odporučený typ riedidla. Ak použijeme nevhodný druh, farba ne­bude na podklade držať.

▶ Pri nanášaní farby štetcom je ideálna teplota v rozpätí 15 až 25 °C.

▶ Farby nekupujeme do zásoby a tie nespotrebované po skončení práce ekologicky zlikvidujeme.

▶ Ak chceme prácu s farbou prerušiť, nemusíme štetec namáčať do riedidla a komplikovane ho vymývať. Ponoríme ho do nádoby so studenou vodou, určite nestvrdne.

Text: Ing. Igor Novák, PhD., Vladimír Chudý
Foto: BAL SLOVAKIA, archív JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Peter says:

    Ďakujem pekne za radu, aj vysvetlenie!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje