drevo potrebuje hlbkovu ochranu
Galéria (10)

Drevo potrebuje hĺbkovú ochranu

Pevnosť, vysoká nosnosť, dobrá opracovateľnosť, prievzdušnosť, to je len niekoľko z celého radu charakteristík, ktoré z dreva robia univerzálny materiál na využitie v stavebníctve a nábytkárstve. Práve organický pôvod dreva, ktorý mu prepožičiava množstvo unikátnych vlastností, je zároveň aj jeho najväčšou slabinou.

Galéria

ochrana dreva
ochrana dreva
ochrana dreva
ochrana dreva
ochrana dreva
ochrana dreva
ochrana dreva
ochrana dreva
Bežne používané druhy drevín treba ošetriť, aby sa zvýšila ich odolnosť proti rôznym mechanickým, biologickým a fyzikálnym vplyvom. Spôsob ošetrenia drevenej konštrukcie alebo dreveného prvku závisí od jeho funkcie, prostredia, v ktorom sa nachádza, a zaťaženia, ktorému musí odolávať. Drevo treba chrániť predovšetkým pred nasiaknutím vodou, ktorá spôsobuje veľké objemové zmeny a zároveň vytvára podmienky pre huby a plesne. Nemenej zákerný môže byť aj drevokazný hmyz a účinky UV žiarenia. Drevo v interiéri sa povrchovo upravuje najmä s cieľom zvýšiť jeho tvrdosť, zjednodušiť jeho bežnú údržbu a zlepšiť estetické vlastnosti.

Hĺbkovú ochranu zabezpečí impregnácia
Prvým krokom pri ošetrení dreva je hĺbková impregnácia, ktorá drevu dodáva hydrofóbnosť, fungicídne a insekticídne účinky a ochranu pred UV žiarením. Impregnačný prostriedok sa nanáša len na zdravé, suché a vyzreté drevo a jeho účinnosť je dlhodobá. V zásade sa impregnácia vykonáva iba raz, pri prvom ošetrení dreva. V prípade renovácií starších drevených konštrukcií, ktoré neboli nikdy impregnované alebo impregnačná látka už stratila účinnosť, sa tento náter realizuje po dôkladnom odstránení všetkých predošlých náterov a odstránení chorých a spráchnivených častí dreva, ešte pred tmelením. Aby sa zvýšila účinnosť, impregnačné látky sa môžu nanášať dvakrát. Aplikujú sa štetcom alebo valčekom. Z hygienických dôvodov sa pre interiérové prvky používajú vodou riediteľné impregnačné prípravky. Na drevo vystavované poveternostným vplyvom sa odporúčajú syntetické napúšťadlá, na ktoré následne možno naniesť aj vodou riediteľné nátery. Na tento účel možno použiť aj fermež, tá však zanecháva mastný povrch, čo znižuje priľnavosť ďalších náterov a nehodí sa na použitie v interiéri. Pevnosť a únosnosť dreva sú priamo úmerné jeho zdraviu. Z toho dôvodu je potrebné impregnáciou ošetriť aj tie konštrukčné prvky z dreva, ktoré zostavajú skryté.

Krásu dreva zvýraznia lazúry
Ak sú konštrukčné prvky z dreva súčasťou interiérového alebo exteriérového dizajnu budovy (stĺpy, časti krovu, pergoly, zábradlia a podobne), alebo sú vystavené opotrebeniu, treba ich ďalej ošetriť. Na priznanie a zvýraznenie krásy dreva sú ideálne priesvitné lazúry, ktoré sú zvyčajne v ponuke ako bezfarebné alebo v rôznych farbách – obvykle v obľúbených odtieňoch drevín. Lazúry vytvrdzujú povrch dreva, zvyšujú jeho odolnosť proti zašpineniu, a pritom zvýrazňujú kresbu dreva. V ponuke sú syntetické aj vodou riediteľné lazúry v matnom, polomatnom alebo lesklom vyhotovení. Rozlišujeme tenkovrstvové a hrubovrstvové lazúry, ktoré môžu byť syntetické a riediteľné vodou. Nanášajú sa vo dvoch až troch vrstvách.

Pri syntetických lazúrach je dôležité dodržať 24-hodinový odstup medzi jednotlivými nátermi a pri lazúrach riediteľných vodou aspoň 6 hodín. Tenkovrstvové lazúry sa zvyčajne nanášajú štetcom, pričom pri nanášaní prvej vrstvy treba prebytočný náter, ktorý nevsiakol do dreva, utrieť handričkou alebo hubkou. Hrubovrstvové lazúry možno aplikovať aj valčekom alebo striekaním. Dôležitým krokom je jemné prebrúsenie povrchu (v smere vlákien) pred nanášaním nasledujúcej vrstvy. Zvýšenú pozornosť treba venovať koncom latiek, resp. drevu v priečnom reze, kde je drevo najháklivejšie na vlhkosť.
–>
Farebné nátery prekryjú nedokonalosti
Dokonalejšie uzavretie pórov dreva a ešte dôkladnejšie vytvrdenie dreva zaručujú laky, ktoré môžu byť priesvitné alebo farebné. Ako vrchné farebné nátery na drevo, ktoré celkom prekrývajú jeho štruktúru a kresbu, možno použiť rôzne univerzálne farby. Lakovanie je bežný spôsob povrchovej úpravy dreveného nábytku, schodov, drevených obkladov, zábradlí, okien, dverí a pod. Oproti lazúrovaniu ponúka širšiu, pestrejšiu a výraznejšiu škálu farieb.

V interiéri by sa mali používať ekologické a zdraviu úplne neškodné farby a laky rozpustné vo vode, ktoré neobsahujú prchavé organické látky. Do exteriérových podmienok sú vhodnejšie syntetické nátery, ktoré lepšie odolávajú premenlivým poveternostným podmienkam a UV žiareniu. Ako podklad sa v 1 až 2 vrstvách aplikuje základná farba, ktorá sa vyznačuje vysokou krycou schopnosťou a dobrou priľnavosťou. K jej výhodám patrí, že rýchlo schne a pri nanášaní na zvislé povrchy nesteká. Ďalšiu vrstvu možno naniesť po 5 až 12 hodinách. Predtým sa však odporúča povrch jemne prebrúsiť, aby sa zabezpečila dokonalá priľnavosť vrchného náteru.

Vrchná farba sa takisto nanáša v 1 až 2 vrstvách (celkový počet vrstiev by mal byť aspoň 3), pričom opäť treba dodržať časový odstup 24 hodín pri syntetike a 6 hodín pri farbách riediteľných vodou. Farby možno nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním. Na rôzne účely sú v ponuke aj špeciálne nátery – napríklad nelepivý lak na okná, laky na drevené podlahy, vypeňovacie protipožiarne nátery a podobne.

Zaoblené tvary, profilové lišty sa najľahšie obrúsia brúsnou hubkou s pružným papierom.Tmel sa nanáša na poškodené miesto, nechá sa zatvrdnúť a potom sa zabrúsi načisto.Dôležité je prebrúsiť celý povrch plochy. Na dokonale hladký povrch spotrebujete menej farby.
Drevo pred náterom zľahka pretrite vlhkou handričkou a po uschnutí jemne prebrúste. Tak odstránite aj vlákna dreva, ktoré by mohli pri kontakte s farbou vystúpiť na povrch.Na prvý náter použite redšiu farbu, ktorá prenikne do povrchovej vrstvy dreva, a vytvorí tak základ pre finálnu vrstvu neriedeným emailom.Medzi jednotlivými nátermi po vytvrdnutí prebrúste predchádzajúcu vrstvu brúsnym papierom s jemnejšou zrnitosťou. (bauMax)

Olejovanie a voskovanie
Voskovanie a olejovanie patrí k najmenej invazívnym a aj z ekologického hľadiska veľmi šetrným spôsobom ošetrenia dreva. Treba však rátať s tým, že takáto úprava je definitívna, pretože mastný povrch dreva už nemožno lazúrovať ani lakovať. Olejovanie alebo voskovanie treba obnovovať 1- až 2-krát ročne. Táto úprava sa najčastejšie používa na ošetrenie záhradného nábytku z tvrdého dreva. Spomedzi našich drevín sa na výrobu záhradného nábytku používa najčastejšie agát. Exotickejším, no už aj u nás tradičným materiálom je tíkové drevo, ktoré samo osebe obsahuje olej na dostatočnú ochranu pred vplyvmi prostredia. Jeho opakované ošetrovanie olejom je len estetickou záležitosťou, keďže neošetrené tíkové drevo má tendenciu meniť farbu a sinavieť.

Tekutý vosk alebo olej sa nanáša na očistené a oprášené drevo štetcom, hubkou alebo handričkou, pričom funguje zároveň ako impregnácia aj ako povrchová úprava. Prebytočný nevsiaknutý prípravok treba z povrchu utrieť. Po ošetrení trvá 12 až 24 hodín, kým vosk alebo olej dokonale vsiakne a pri kontakte nezanecháva stopy.

Renovácie drevených povrchov
V prípade renovácie starších, viditeľne poškodených drevených prvkov je obnova náteru o niečo komplikovanejšia.

Prvý krok spočíva v odstránení všetkých starých vrstiev náterov a následnej náhrade poškodených častí. Staré nátery možno odstrániť zbrúsením, opálením, resp. zoškrabaním farby zmäknutej po ohriatí teplovzdušnou pištoľou alebo po použití odstraňovača náterov. Spráchnivené alebo škodcami napadnuté časti dreva treba vyrezať s približne 5 mm rezervou a chýbajúce časti nahradiť buď vlepením kúska dreva, alebo vyplnením tmelom.

Na zväčšenie objemu a dosiahnutie príbuznej farebnosti možno do tmelu primiešať jemný drevný prach z brúsenia. Aby tmel nepraskal, nanáša sa v tenkých vrstvách, vždy až po zaschnutí predošlej vrstvy. Tmeliť sa začína až po impregnácii. Vytmelený povrch sa zarovná prebrúsením. Na drevo opravované tmelením je najlepšie použiť kryciu farbu, ktorá dokonale schová všetky estetické nedostatky opravovaného dreveného povrchu.

TEXT: Renáta Balogová
FOTO: Baumax, Finesa, Austis
ZDROJ: Všetko o výstavbe a rekonštrukcii svojpomocne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.