image 35107 25 v1
Galéria (7)

Ako sa starať o záhradný nábytok?

Stačí len málo, aby záhradný nábytok slúžil roky a stále vyzeral ako nový: odstrániť nečistoty a ošetriť ho vhodným prípravkom.

Galéria

Čistiace prípravky na drevo a plast
Olej na drevo a lazúra na mahagónový nábytok
Teaku pristane strieborná patina aj medová farba po údržbe
Teakový olej je prirodzenou ochranou teakového dreva
Teak cleaner s hubkou a Teak protector s handričkou
Mountfield

Aký vybrať? „To záleží na druhu nábytku a jeho povrchovej úprave,“ konštatuje Martin Veselý, špecialista na nábytok spoločnosti Mountfield.

Kovy pre tých, ktorí neradi upratujú

Nábytok z ťahokovu alebo hliníka je v podstate bezúdržbový, z času na čas ho utriete vlhkou handrou, viac nepotrebuje.

Aj s vypletanými plastmi je to jednoduché – po utretí od prachu ich ošetríte špeciálnym čističom, ktorý spoľahlivo zvládne všetky druhy plastového nábytku s výpletom alebo umelým ratanom. Ľahko odstraňuje mastnotu, olej, sadze, prach i odtlačky prstov a dlhodobo zabraňuje opätovnému znečisteniu.

Nábytok z masívu už však vyžaduje údržbu: najprv použijete špeciálny čistič dreva, potom ho ošetríte údržbovým olejom prípadne lakom či lazúrou. Túto starostlivosť by ste drevu mali dopriať aspoň dvakrát do roka, vždy na jar a na jeseň.

Čistiace prípravky na drevo a plast

Na drevo: olej, lak, lazúra

Oleje sú vhodné pre európske dreviny (smrek, jedľa, borovica, smrekovec, dub) aj pre tropické drevo (teak, eukalyptus, mahagón). Obvykle ide o prírodné prípravky, ktoré sa rýchlo vpíjajú do dreva, chránia ho pred UV žiarením aj poveternostnými vplyvmi. Nehodia sa však pre lakované povrchy.

Lazúra je tenká vrstva polopriehľadnej farby, ktorá sa nanáša na predchádzajúce farebné vrstvy. Tie skrz ňu presvitajú a vytvárajú nové odtiene, ktoré sa často plynule menia. Býva to svetlostála, vode odolná farba s účinným UV filtrom a nelepivým povrchom, umožňujúcim reguláciu vlhkosti dreva. Farebný odtieň musí samozrejme rešpektovať pôvodný podklad, takže na mahagón patrí červenkastý odtieň, kým napríklad na borovicu lazúra zlatistá.

Olej na drevo a lazúra na mahagónový nábytok

Ďalšiu možnosť ošetrenia predstavujú laky na drevo. Samozrejme musíte zvoliť prípravky na exteriérové použitie. Môžu byť akrylátové (riediteľné vodou) alebo syntetické (potrebujú riedidlo), lesklé i matné, bezfarebné alebo lazúrovacie. V prípade ich vrstvenia bez dôkladného preschnutia ale hrozí odlupovanie náteru.

Večný teak: medový, alebo so striebornou patinou?

Kapitolu samu o sebe potom predstavuje starostlivosť o teakový nábytok. Ak máte radi patinu, možno ho nechať úplne bez údržby. Medová farba sa postupom času zmení na striebristú, ktorú majú tradíciu milujúci Briti vo veľkej obľube.

Teaku pristane strieborná patina aj medová farba po údržbe

Ak ale dávate prednosť pôvodnému medovému sfarbeniu, musíte na údržbu použiť teakový olej alebo moderné prípravky. Olej časom stmavne, pretože sa na neho nalepia nečistoty zo vzduchu. Preto je treba najskôr povrch nábytku ľahko očistiť brúsnou hubkou a až potom ošetriť novou vrstvou oleja. Jednoduchšia práca je s modernými prípravkami, ktoré drevo dlhodobo chránia a krásne zvýrazňujú jeho kresbu.

Teakový olej je prirodzenou ochranou teakového dreva

Ak radšej stavíte na modernú chémiu, použite moderné prípravky na vodnej báze: Teak cleaner nábytok ľahko vyčistí, Teak protector zaistí jeho dlhodobú ochranu. V porovnaní s teakovým olejom udržia pôvodnú farbu až 4× dlhšie, sú nehorľavé a ekologické. Zabraňujú tiež vzniku plesní a nemastia, takže pri práci nezanechávajú škvrny na oblečení.

Teak cleaner s hubkou a Teak protector s handričkou

Ako pri údržbe postupovať? Ak ste práve kúpili nový teakový nábytok, nechajte ho stáť minimálne týždeň vonku, aby trochu vybledol. Potom ho ošetrite protectorom. Keď máte teakový nábytok v záhrade už nejaký čas, vyčistite ho najprv cleanerom, ktorý zároveň oživí kresbu dreva. Až potom naneste protector. Rovnako postupujte, ak ste doteraz ošetrovali drevo teakovým olejom.

Zdroj: PR článok spoločnosti Mountfield

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.