aka kosacka je pre nas najlepsia
Galéria (6)

Aká kosačka je pre nás najlepšia? II.

Rozhodnutie, akú kosačku na trávu si kúpime, môžeme urobiť veľmi rýchlo, no potom sa roky budeme obzerať po vhodnejšom type kosačky pre náš trávnik. Druhou možnosťou je, že si výber kosačky premyslíme dôkladnejšie a dlhé roky budeme spokojne a bez problémov kosiť. 

 

Galéria

Kosačku je dôležité chytiť do rúk, či držadlo nie je príliš nízko, alebo vysoko, prípadne či materiál a tvar držadla nespôsobujú po chvíli v rukách nepríjemné pocity. Elektrickú kosačku môžeme v predajni hneď vyskúšať, pretože okrem elektrickej energie nepotrebuje na prevádzku žiadne iné prevádzkové látky. Budeme počuť zvuk elektromotora, či žací nôž nie je príliš hlučný, zistíme, aké vibrácie sa prenášajú z držadla do rúk a pod. 

Do 800 štvorcových metrov
Na túto plochu si môžeme vybrať elektrickú alebo benzínovú kosačku. Výkon motora sa pri elektrických kosačkách pohybuje okolo 1 200 W, pri benzínových sú to motory s výkonom zvyčajne od 3,5 do 5 HP (každý výrobca v tejto triede môže ponúkať kosačky s rôznym výkonom). 
Pracovná šírka žacieho noža 
Zvyčajne býva okolo 38 až 46 cm. Pri výbere si treba dať pozor na to, aby kosačka so slabším motorom nemala príliš široký nôž. Ak totiž veľkosť noža nie je prispôsobená výkonu motora, motor nedokáže vyvinúť dostatočne silný krútiaci moment. Dôsledkom tohto konštrukčného nedostatku je zlý výsledok kosenia v podobe buď vytrhaných trsov trávy, alebo nekvalitného odseknutia trávnatých stebiel. Slnko potom takto nekvalitne zosekanú trávu spáli. Preto pri výbere kosačky neprihliadajme len na pracovnú šírku noža, ale aj na vyvážené konštrukčné proporcie.
 
O túto výkonnostnú triedu kosačiek je na Slovensku najväčší záujem. Aj preto majú asi najširší sortiment na trhu. O to viac si treba kúpu dobre premyslieť. Jedným zo základných kritérií pre výber kosačky okrem značky, výkonu a možnosti následného servisu je aj to, či má daná kosačka zabudovaný pohon kolies.
 
Pohon kolies 
Pri nižších triedach nie je pohon kolies vzhľadom na kosenú plochu potrebný – práca netrvá dlho a kosačky majú nižšiu váhu. Každý zákazník však musí sám zvážiť, či pohon kolies dokáže využiť. Vačšina značiek ponúka jednotlivé modely s pohonom aj bez pohonu kolies, v cene však zvyčajne býva viditeľný rozdiel.

Pohon kolies je vhodný pri veľkej kosenej ploche a v prípade, že by tlačenie kosačky mohlo užívateľa rýchlo unaviť. Takisto je vhodný do miernych svahov, kde váha kosačky spôsobuje sťaženú manipuláciu (tlačenie do kopca, pribrzďovanie z kopca).

Pohon kolies môže byť jednorýchlostný, čo v tejto triede úplne postačuje. Samozrejme, existuje aj plynulá regulácia rýchlosti pohonu kolies, prípadne niekoľkostupňová regulácia, ale jej použitie má význam skôr pri silnejších kosačkách.
 
Mulčovanie
Od tejto triedy kosačiek niektorí výrobcovia ponúkajú aj funkciu mulčovania. Mulčovanie je kosenie trávy do výšky max. 10 cm, pričom sa odsekne vždy len jedna tretina stebla trávy. Dve tretiny stebla trávy po kosení zostávajú rásť a odseknutá tráva ostane ležať na trávniku – napr. pri výške trávy 6 cm odseknete 2 cm a ponecháte 4 cm. Steblo trávy tvorí z 96 % voda, zvyšok je sušina a dôležité výživné látky a minerály. Preto rozsekané kúsky trávy tvoria vynikajúcu výživu trávnika. Aby sa kúsky odseknutej trávy čo najľahšie rozložili a vsiakli späť do zeminy, mulčovací nôž má oproti bežnému nožu po stranách rozdvojené čepele. Kvalitní výrobcovia si na týchto nožoch dávajú záležať, a tak každá zo štyroch čepelí takéhoto mulčovacieho noža kosí v inej výške pri zachovaní vyrovnaného chodu motora. Ďalšou nevyhnutnosťou mulčovania je ponechať kúsky rozsekanej trávy čo najrovnomernejšie na trávniku. S týmto cieľom sa vyberá zberný kôš a pri kvalitnejších značkách zakúpime spolu s mulčovacím nožom aj špeciálny kryt, ktorý sa vkladá do vyhadzovacieho priestoru žacej skrine kosačky. Tak zaistíme, že sa okolo noža vytvorí takmer dokonalý uzavretý kruh a kúsky odseknutej trávy budú rovnomerne rozložené po trávniku.
Mulčovanie sa robí spravidla 12 týždňov uprostred sezóny.
Pri mulčovaní je potrebné častejšie kosenie trávnika, avšak z hľadiska časového zaťaženia je kosenie s mulčovaním úspornejšie, a teda omnoho rýchlejšie ako kosenie so zberom do zberného koša. 
 
Do 1 200 štvorcových metrov
Aj na údržbu tejto plochy možno využiť elektrickú kosačku, jej výkon by však nemal byť pod 1 500 W. Nie všetci výrobcovia ponúkajú v tejto triede aj elektrické kosačky, ale ak sa v programe výrobcu nachádzajú, väčšinou ide o vysoko komfortné modely aj s pohonom kolies. Najčastejšie sa však na údržbu týchto plôch používajú benzínové kosačky s výkonom od 4 HP. Pracovná šírka žacieho noža je spravidla od 41 do 48 cm. Opäť platí, že veľký nôž na menšom motore môže znamenať cenovo výhodný model, ale s menej kvalitným výsledkom kosenia.
Na kosenie takejto plochy sa už pohon kolies vyslovene odporúča. Môže byť jednorýchlostný alebo s niekoľkostupňovou reguláciou, prípadne aj s plynulou reguláciou.
Kosačka  bez možnosti mulčovania sa dá v tejto triede u kvalitnejších výrobcov len ťažko nájsť, predsa sa však na trhu takéto modely objavujú. 
 

Text: Ján Spišák
Foto: VIKING, ALKO, Honda, archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje